romea - logo
26. ledna 2021 (úterý)
svátek má Zora

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ERRC: Diskriminace a protiromský rasismus během jarní vlny pandemie onemocnění COVID-19

17.9.2020 22:00
V romské osadě Krompachy, která je nyní kvůli onemocnění COVID-19 v karanténě, měl policista v pondělí 27. 4. 2020 obuškem zbít pět malých dětí. Podle výpovědi dětí jim měl dokonce vyhrožovat zastřelením. (FOTO: Press TV, Facebook, koláž: Romea.cz)
V romské osadě Krompachy, která je nyní kvůli onemocnění COVID-19 v karanténě, měl policista v pondělí 27. 4. 2020 obuškem zbít pět malých dětí. Podle výpovědi dětí jim měl dokonce vyhrožovat zastřelením. (FOTO: Press TV, Facebook, koláž: Romea.cz)

Evropské centrum pro práva Romů (ERRC) zveřejnilo 9. září 2020 zprávu o porušování lidských práv u Romů ve dvanácti evropských zemích v období jarní vlny pandemie onemocnění COVID-19. Zpráva nazvaná Práva Romů v době COVIDu ukazuje, jak moc byli Romové v první polovině roku 2020 zasaženi institucionálním rasismem a diskriminací.

"V době od února do června 2020, kdy byla pozornost světa změřená na nemocnění COVID-19, byli Romové obtěžováni a napadáni rasistickými policisty, násilně vystěhováváni ze svých domovů, byli obětními beránky extrémních pravicových stran a byl jim odpírán přístup ke zdravotní péči," uvádí ERRC k zprávě popisující situaci v Albánii, Belgii, Bulharsku, Maďarsku, Itálii, Moldavsku, Severní Makedonii, Rumunsku, Srbsku, na Slovensku, v Turecku a na Ukrajině.

Zpráva podrobně popisuje, jak byl romským dětem odpírán přístup ke vzdělání, jak byli Romové umísťováni do karantény a jak některá média využívala nepravdivá a přehnaná tvrzení, která vedla k démonizaci romských komunit.

"K tomuto dochází v momentě, když si myslí, že se nikdo nedívá,“ řekl Đorđe Jovanović, prezident ERRC. "Obecně platí, že pokud dojde k chaotické situaci, jako je tato, ti, kteří jsou u moci ukážou, jak by opravdu chtěli jednat s menšinami a s lidmi, kteří jsou odlišní, tedy: bez milosti. Nedostatek empatie a solidarity s Romy, který jsme viděli během tohoto období je velmi znepokojující,“ dodal Jovanović.

Zpráva také obsahuje doporučení státům i Evropské komisi, jak řešit otázky systémové diskriminace, které se týkají Romů.

ERRC vyzvalo mezinárodní orgány, aby se nouzová opatření nestala jakousi rutinou. Zpráva také počítá s tím, že místní orgány vypracují plány obnovy po pandemii, které budou inkluzivní a budou zohledňovat práva a důstojnost Romů a všech dalších menšin v celé Evropě.

I když tato zpráva nabízí shrnutí porušování lidských práv páchaných během období pandemie, mělo by se podle ERRC na ni pohlížet na pozadí téměř úplného sociálního a ekonomického vyloučení, kterému jsou Romové vystaveni běžně.

DOKUMENT

Přečteno: 931x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Evropa, Romové, Diskriminace, ERRC, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo