romea - logo
31. října 2020 (sobota)
svátek má Štěpánka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ERRC: Diskriminace a protiromský rasismus během jarní vlny pandemie onemocnění COVID-19

17.9.2020 22:00
V romské osadě Krompachy, která je nyní kvůli onemocnění COVID-19 v karanténě, měl policista v pondělí 27. 4. 2020 obuškem zbít pět malých dětí. Podle výpovědi dětí jim měl dokonce vyhrožovat zastřelením. (FOTO: Press TV, Facebook, koláž: Romea.cz)
V romské osadě Krompachy, která je nyní kvůli onemocnění COVID-19 v karanténě, měl policista v pondělí 27. 4. 2020 obuškem zbít pět malých dětí. Podle výpovědi dětí jim měl dokonce vyhrožovat zastřelením. (FOTO: Press TV, Facebook, koláž: Romea.cz)

Evropské centrum pro práva Romů (ERRC) zveřejnilo 9. září 2020 zprávu o porušování lidských práv u Romů ve dvanácti evropských zemích v období jarní vlny pandemie onemocnění COVID-19. Zpráva nazvaná Práva Romů v době COVIDu ukazuje, jak moc byli Romové v první polovině roku 2020 zasaženi institucionálním rasismem a diskriminací.

"V době od února do června 2020, kdy byla pozornost světa změřená na nemocnění COVID-19, byli Romové obtěžováni a napadáni rasistickými policisty, násilně vystěhováváni ze svých domovů, byli obětními beránky extrémních pravicových stran a byl jim odpírán přístup ke zdravotní péči," uvádí ERRC k zprávě popisující situaci v Albánii, Belgii, Bulharsku, Maďarsku, Itálii, Moldavsku, Severní Makedonii, Rumunsku, Srbsku, na Slovensku, v Turecku a na Ukrajině.

Zpráva podrobně popisuje, jak byl romským dětem odpírán přístup ke vzdělání, jak byli Romové umísťováni do karantény a jak některá média využívala nepravdivá a přehnaná tvrzení, která vedla k démonizaci romských komunit.

"K tomuto dochází v momentě, když si myslí, že se nikdo nedívá,“ řekl Đorđe Jovanović, prezident ERRC. "Obecně platí, že pokud dojde k chaotické situaci, jako je tato, ti, kteří jsou u moci ukážou, jak by opravdu chtěli jednat s menšinami a s lidmi, kteří jsou odlišní, tedy: bez milosti. Nedostatek empatie a solidarity s Romy, který jsme viděli během tohoto období je velmi znepokojující,“ dodal Jovanović.

Zpráva také obsahuje doporučení státům i Evropské komisi, jak řešit otázky systémové diskriminace, které se týkají Romů.

ERRC vyzvalo mezinárodní orgány, aby se nouzová opatření nestala jakousi rutinou. Zpráva také počítá s tím, že místní orgány vypracují plány obnovy po pandemii, které budou inkluzivní a budou zohledňovat práva a důstojnost Romů a všech dalších menšin v celé Evropě.

I když tato zpráva nabízí shrnutí porušování lidských práv páchaných během období pandemie, mělo by se podle ERRC na ni pohlížet na pozadí téměř úplného sociálního a ekonomického vyloučení, kterému jsou Romové vystaveni běžně.

DOKUMENT

Přečteno: 879x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Evropa, Romové, Diskriminace, ERRC, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo