romea - logo
17. ledna 2021 (neděle)
svátek má Drahoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ERRC: Smrt dětí v osadách na Slovensku je důsledkem zanedbaného řešení sociálního vyloučení

26.1.2016 16:19
Peter Pollák na místě tragédie v Lomničce na východním Slovensku. (FOTO: Archiv Petera Polláka)
Peter Pollák na místě tragédie v Lomničce na východním Slovensku. (FOTO: Archiv Petera Polláka)

Po té, co od začátku roku tragicky zemřelo v romských osadách na Slovensku pět malých dětí, vyzvalo Evropské centrum pro práva Romů (European Roma Rights Centre - ERRC) slovenské úřady k okamžitému jednání.

V otevřeném dopise adresovaném primátorovi města Košice Richardu Rašovi, zmocněnci vlády SR pro romské záležitosti Peterovi Pollákovi, ombudsmance Janě Dubovcové, předsedovi Košického samosprávného kraje Zdenkovi Trebuľovi, předsedovi vlády Robertu Ficovi a starostovi městské části Košice – Luník IX Marcelovi Šaňovi, vyjádřil zástupce ERRC Đorđe Jovanović vážné znepokojení a lítost nad smrtí dvou malých dětí v romské osadě Mašličkovo v Košicích z 1. a 3.ledna letošního roku.

„Domníváme se však, že úmrtím bylo možné předejít, a proto žádáme příslušné orgány a úřady města Košice, Košického samosprávného kraje a státu, aby podnikly okamžité kroky za účelem odstranění nebezpečných a zdraví škodlivých podmínek a poměrů bydlení, které tam dlouhodobě panují a zajistily bezpečnost dětí a rodin,“ píše se v dopise.

Velký senát Evropského soudu pro lidská práva (ESLP ) potvrdil, že vnitrostátní orgány musí „učinit vše, co se od nich důvodně očekává, aby zabránily skutečnému a bezprostřednímu ohrožení života, pokud jsou si vědomy toho, že takové riziko existuje“. Rovněž potvrdil, že v situaci, kde jsou ohroženy děti v důsledku ekonomických a sociálních podmínek rodiny, je vhodné, aby jim stát zajistil podporu tak, aby rodina zůstala pohromadě a děti byly v bezpečí. Fakta v případech úmrtí těchto pěti romských dětí na Slovensku podle něj silně naznačují, že slovenské úřady porušily své povinnosti.

„Úřady věděly nebo měly vědět, že životy byly v ohrožení a že měly zákonnou povinnost jednat. Tyto malé děti jsou tragické oběti více než dvou desetiletí diskriminačního zanedbávání politiky sociálního bydlení vyloučených romských komunit,“ uvedl Jovanović.

ERRC také vyzvalo úřady k alokování zdrojů a dodržování termínů pro zajištění přístupu k přiměřenému a bezpečnému bydlení pro obyvatele Luníku IX a okolních osad a k používání zdrojů Evropského fondu pro regionální rozvoj na řešení integrovaného bydlení.

Přečteno: 2671x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Tragédie, Požár, Děti, Romové, ERRC, sociální vyloučeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Josef Gabčo (FOTO: AC Sparta Praha futsal)

Skvělý romský futsalista Josef Gabčo mění dres! Z jeho umu bude těžit AC Sparta Praha!

15.1.2021 18:00
Josef Gabčo až do včerejška patřil mezi opory prvoligového futsalového týmu SK Olympik Mělník. O jeho výjimečném postavení hovoří fakt, že od začátku kromě dresu navlékal také kapitánskou pásku. To vše již patří minulosti. Nově bude 27-letý hráč oblékat dres AC Sparta Praha.
 celý článek

Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty

Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!

15.1.2021 17:35
Kalendář pro rok 2021 s portréty nacistických pohlavárů Třetí říše se může stát nakladatelství Naše vojsko osudným. Policie právě ukončila vyšetřování propagačních předmětů s nacistickou tématikou a podala návrh na žalobu. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
 celý článek

Policie zasahuje 30. 10. 2020 proti muži, který ohrožoval Bartoloměje Girgu a jeho sedmiletého syna pistolí (FOTO: repro video Bertík Girga)

videoBertík Girga: Muž mířil na mého sedmiletého syna pistolí, policie to vyhodnotila jako přestupek. V únoru jdeme vypovídat na úřad

15.1.2021 15:10
Nedávno došlo v Bílině k vážnému incidentu. Neznámý muž zde před místní prodejnou ohrožoval pistolí zpěváka a textaře Bartoloměje Girgu a jeho syna. Girga je ve veřejnosti znám jako Bertík. Podle jednoho z policistů šlo o pistoli plynovou, Bertík neví, o jakou jde zbraň, podle jeho vyjádření mu však policista sdělil, že byla předělaná na kovové kuličky. Incident se odehrál na parkovišti před bílinskou prodejnou Penny. Policie nakonec celý incident vyhodnotila jako přestupek.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo