romea - logo
16. dubna 2021 (pátek)
svátek má Irena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ERRC: Smrt dětí v osadách na Slovensku je důsledkem zanedbaného řešení sociálního vyloučení

26.1.2016 16:19
Peter Pollák na místě tragédie v Lomničce na východním Slovensku. (FOTO: Archiv Petera Polláka)
Peter Pollák na místě tragédie v Lomničce na východním Slovensku. (FOTO: Archiv Petera Polláka)

Po té, co od začátku roku tragicky zemřelo v romských osadách na Slovensku pět malých dětí, vyzvalo Evropské centrum pro práva Romů (European Roma Rights Centre - ERRC) slovenské úřady k okamžitému jednání.

V otevřeném dopise adresovaném primátorovi města Košice Richardu Rašovi, zmocněnci vlády SR pro romské záležitosti Peterovi Pollákovi, ombudsmance Janě Dubovcové, předsedovi Košického samosprávného kraje Zdenkovi Trebuľovi, předsedovi vlády Robertu Ficovi a starostovi městské části Košice – Luník IX Marcelovi Šaňovi, vyjádřil zástupce ERRC Đorđe Jovanović vážné znepokojení a lítost nad smrtí dvou malých dětí v romské osadě Mašličkovo v Košicích z 1. a 3.ledna letošního roku.

„Domníváme se však, že úmrtím bylo možné předejít, a proto žádáme příslušné orgány a úřady města Košice, Košického samosprávného kraje a státu, aby podnikly okamžité kroky za účelem odstranění nebezpečných a zdraví škodlivých podmínek a poměrů bydlení, které tam dlouhodobě panují a zajistily bezpečnost dětí a rodin,“ píše se v dopise.

Velký senát Evropského soudu pro lidská práva (ESLP ) potvrdil, že vnitrostátní orgány musí „učinit vše, co se od nich důvodně očekává, aby zabránily skutečnému a bezprostřednímu ohrožení života, pokud jsou si vědomy toho, že takové riziko existuje“. Rovněž potvrdil, že v situaci, kde jsou ohroženy děti v důsledku ekonomických a sociálních podmínek rodiny, je vhodné, aby jim stát zajistil podporu tak, aby rodina zůstala pohromadě a děti byly v bezpečí. Fakta v případech úmrtí těchto pěti romských dětí na Slovensku podle něj silně naznačují, že slovenské úřady porušily své povinnosti.

„Úřady věděly nebo měly vědět, že životy byly v ohrožení a že měly zákonnou povinnost jednat. Tyto malé děti jsou tragické oběti více než dvou desetiletí diskriminačního zanedbávání politiky sociálního bydlení vyloučených romských komunit,“ uvedl Jovanović.

ERRC také vyzvalo úřady k alokování zdrojů a dodržování termínů pro zajištění přístupu k přiměřenému a bezpečnému bydlení pro obyvatele Luníku IX a okolních osad a k používání zdrojů Evropského fondu pro regionální rozvoj na řešení integrovaného bydlení.

Přečteno: 2692x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Tragédie, Požár, Děti, Romové, ERRC, sociální vyloučeníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo