romea - logo
28. května 2020 (čtvrtek)
svátek má Vilém
Loading
rozšířené vyhledávaní

ERRC: Smrt dětí v osadách na Slovensku je důsledkem zanedbaného řešení sociálního vyloučení

26.1.2016 16:19
Peter Pollák na místě tragédie v Lomničce na východním Slovensku. (FOTO: Archiv Petera Polláka)
Peter Pollák na místě tragédie v Lomničce na východním Slovensku. (FOTO: Archiv Petera Polláka)

Po té, co od začátku roku tragicky zemřelo v romských osadách na Slovensku pět malých dětí, vyzvalo Evropské centrum pro práva Romů (European Roma Rights Centre - ERRC) slovenské úřady k okamžitému jednání.

V otevřeném dopise adresovaném primátorovi města Košice Richardu Rašovi, zmocněnci vlády SR pro romské záležitosti Peterovi Pollákovi, ombudsmance Janě Dubovcové, předsedovi Košického samosprávného kraje Zdenkovi Trebuľovi, předsedovi vlády Robertu Ficovi a starostovi městské části Košice – Luník IX Marcelovi Šaňovi, vyjádřil zástupce ERRC Đorđe Jovanović vážné znepokojení a lítost nad smrtí dvou malých dětí v romské osadě Mašličkovo v Košicích z 1. a 3.ledna letošního roku.

„Domníváme se však, že úmrtím bylo možné předejít, a proto žádáme příslušné orgány a úřady města Košice, Košického samosprávného kraje a státu, aby podnikly okamžité kroky za účelem odstranění nebezpečných a zdraví škodlivých podmínek a poměrů bydlení, které tam dlouhodobě panují a zajistily bezpečnost dětí a rodin,“ píše se v dopise.

Velký senát Evropského soudu pro lidská práva (ESLP ) potvrdil, že vnitrostátní orgány musí „učinit vše, co se od nich důvodně očekává, aby zabránily skutečnému a bezprostřednímu ohrožení života, pokud jsou si vědomy toho, že takové riziko existuje“. Rovněž potvrdil, že v situaci, kde jsou ohroženy děti v důsledku ekonomických a sociálních podmínek rodiny, je vhodné, aby jim stát zajistil podporu tak, aby rodina zůstala pohromadě a děti byly v bezpečí. Fakta v případech úmrtí těchto pěti romských dětí na Slovensku podle něj silně naznačují, že slovenské úřady porušily své povinnosti.

„Úřady věděly nebo měly vědět, že životy byly v ohrožení a že měly zákonnou povinnost jednat. Tyto malé děti jsou tragické oběti více než dvou desetiletí diskriminačního zanedbávání politiky sociálního bydlení vyloučených romských komunit,“ uvedl Jovanović.

ERRC také vyzvalo úřady k alokování zdrojů a dodržování termínů pro zajištění přístupu k přiměřenému a bezpečnému bydlení pro obyvatele Luníku IX a okolních osad a k používání zdrojů Evropského fondu pro regionální rozvoj na řešení integrovaného bydlení.

Přečteno: 2646x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Tragédie, Požár, Děti, Romové, ERRC, sociální vyloučeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo