romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Estonská policie dopadla vůdce mezinárodní neonacistické skupiny. Je to 13letý chlapec

15.4.2020 11:51
Třináctiletý
Třináctiletý "komander" krajně pravicové teroristické organizace Feuerkrieg Division (FOTO: reprofoto/Twitter)

Estonská interní bezpečnostní služba (KAPO) zatkla vůdce krajně pravicové teroristické organizace Feuerkrieg Division (v češtině "plamenná válečná divize"). Ukázalo se, že se jedná o 13letého chlapce. Vedle dalších aktivit na internetu sdílel například návod na vyrobení bomby či vyzýval k teroristickému útoku v Londýně. Prokurátoři nemohou mladistvého kvůli jeho nízkému věku stíhat, proto hledají další cesty, jak chování chlapce řešit. Informuje o tom server Lidovky.cz.

Neonacistická skupina Feuerkrieg Division (FKD) čítá zhruba 70 lidí a působí z 15 zemí světa, včetně například Německa. Převážná část jejich aktivit se odehrává v online prostoru, vzývají rasovou nenávist a ideologii nadvlády bílých. O případu informovala německá veřejnoprávní rozhlasová a televizní společnost Deutsche Welle.

Vyšetřovatelé odhalili, že "komandérovi", jak si vůdce skupiny na internetu přezdíval, je pouhých 13 let. Uvedl německý týdeník Der Spiegel s odvoláním na oblíbený estonský magazín Eesti Ekspress. Mladík měl starosti nábor a zaučení nováčků v „divizi“. Na internetu sdílel návody na výrobu bomby, plánoval útok v Londýně a v únoru 2020 navrhl uspořádat vojenský výcvikový tábor jako připomínku stého výročí od založení Národně socialistické německé dělnické strany (NSDAP), kterou vedl Adolf Hitler.

Podle týdeníku Der Spiegel ale vzhledem k nízkému věku podezřelého nemohou estonské úřady zahájit jeho stíhání. Namísto toho budou hledat jiné legální cesty, jak delikventa uchránit od sebe samého a zajistit taktéž bezpečí ostatním, informují Lidovky.cz.

FKD je podle informací americké organizace Anti-Defamation League (Liga proti hanobení) silně ovlivněná neonacistickou skupinou Atomwaffen Division (Divize jaderných zbraní). Ta vznikla v roce 2015 ve Spojených státech, kde je spojována s 5 vykonanými vraždami.

Radikalizace ve skupinových chatech na internetu

Týdeník Der Spiegel informuje také o dalších případech radikalizace mladých lidí prostřednictvím internetu. V únoru 2020 byl například v Bavorsku zatčen lídr německé větve organizace, který si říkal „Heydrich“. Jednalo se o 22letého muže, který neměl doposud žádný trestní záznam a ani žádné kontakty na lokální neonacistickou scénu. Radikalizoval se skrze krajně pravicové skupinové chaty na internetu. Tento moderní způsob radikalizace je podle Der Spiegel bezpečnostním složkami dlouhodobě podceňován.

Policie u „Heydricha“ našla začátkem roku fotografie, na kterých pózuje v kukle s vlastnoručně zkonstruovanou zbraní a reedicí Hitlerovy knihy Mein Kampf (Můj boj). Der Spiegel uvádí, že dalšími členy německé části mezinárodní extremistické organizace bylo 5 lidí, kteří si přezdívali „Teuton“, „Dekkit“, „Napola88", „Wolfskampf“ a „Jus-ad-bellum“.

Není to poprvé, co byl zatčen nezletilý člen FKD. V září 2019 byl v Británii zadržen 16letý mladík, který byl obviněn z přípravy masové střelby do lidí a žhářství. Netajil se obdivem například k masovému vrahovi Jamesi Masonovi. V listopadu téhož roku byl chlapec shledán vinným z přípravy teroristického útoku a nyní čeká na sdělení výše trestu ve vazbě.

Přečteno: 1901x
 

Kam dál:

Štítky:  

Estonsko, Neonacismus, Terorismus, Rasismus, InternetHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo