romea - logo
27. června 2022 (pondělí)
svátek má Ladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

EU chce zakázat občanům balkánských zemí žádat o azyl. Tisíce Romů přitom odtamtud prchá kvůli diskrimnaci

4.11.2015 11:36
Chlapec z kosovského Gjilanu stojící před rozbombardovaným domem v romské čtvrti Abdula Preševo (foto: Lukáš Houdek)
Chlapec z kosovského Gjilanu stojící před rozbombardovaným domem v romské čtvrti Abdula Preševo (foto: Lukáš Houdek)

Makedonská romská sdružení protestují  proti plánu EU, která chce v reakci na uprchlickou krizi zakázat občanům balkánských zemí žádat o azyl. Organizace tvrdí, že takový postup je vůči komunitám pronásledovaným přímo na evropském kontinentu nespravedlivý. Tisíce Romů prchá před diskriminací z Albánie, Kosova, Makedonie Černé Hory či Srbska. Informoval o tom server Balkan Insight.

"Romové byli vždy pronásledováni a pokud někdo zaslouží azyl, jsou to oni," říká pro Balkan Insight Samka Ibraimovski, vedoucí Makedonské strany pro úplnou emancipaci Romů (Macedonia's Party for Complete Emancipation of Roma - PCER), a pokračuje: "Podle mých informací žádá o azyl v Evropě asi 30 000 lidí /z Makedonie/."

Komisař pro imigraci Dimitris Avramopoulos minulý měsíc prohlásil, že velmi podporuje vznik seznamu tzv. bezpečných zemí, z kterých by lidé nemohli žádat o azyl, a požaduje rychlou repatriaci těch žadatelů o azyl, kteří pocházejí ze zemí západního Balkánu.

"Tito lidé a zejména jejich děti budou mít obrovské problémy, jakmile se vrátí. Přijdou o své příspěvky, spolužáky ze školy a další věci," vysvětluje pro Balkan Insight Ferdi Ismaili z Romské demokratické rozvojové společnosti v Makedonii.

Ferdi Ismaili také zdůrazňuje, že kvůli omezení potíží s opětovným začleněním do života v původní zemi, z které rodiny žadatelů o azyl pocházejí, je nutné intenzivně spolupracovat s místními úřady.

Policisté mučili romské děti před zraky jejich rodičů

Evropské forum Romů a travelerů (ERTF) se snaží upozornit na zhoršující se situaci Romů v Makedonii a společně s dalšími organizacemi se dožaduje podrobného šetření poměrů v Makedonii. Ve Štrasburku zveřejnilo dokument, v němž dokládají, že se Romové v Makedonii nejvíce potýkají s rasismem a chudobou, diskriminací ve vzdělávání, na trhu práce a s bydlením, jsou do značné míry vyčlenění z běžného života a izolovaní v osadách.

Dalším výrazným problémem jsou časté konflikty s policií. ERTF v dokumentu například zmiňuje odhalený případ, kdy měli makedonští policisté mučit dvě romské děti před zraky jejich rodin. Mnohé zločiny páchané proti Romům pak zůstávají často bez adekvátního vyšetření a potrestání.

Celá zpráva ERTF je k dispozici ZDE.

Přečteno: 1020x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Balkán, Azyl, Diskriminace, Makedonie, SoužitíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo