romea - logo
19. února 2020 (středa)
svátek má Patrik
Loading
rozšířené vyhledávaní

EU chce zakázat občanům balkánských zemí žádat o azyl. Tisíce Romů přitom odtamtud prchá kvůli diskrimnaci

4.11.2015 11:36
Chlapec z kosovského Gjilanu stojící před rozbombardovaným domem v romské čtvrti Abdula Preševo (foto: Lukáš Houdek)
Chlapec z kosovského Gjilanu stojící před rozbombardovaným domem v romské čtvrti Abdula Preševo (foto: Lukáš Houdek)

Makedonská romská sdružení protestují  proti plánu EU, která chce v reakci na uprchlickou krizi zakázat občanům balkánských zemí žádat o azyl. Organizace tvrdí, že takový postup je vůči komunitám pronásledovaným přímo na evropském kontinentu nespravedlivý. Tisíce Romů prchá před diskriminací z Albánie, Kosova, Makedonie Černé Hory či Srbska. Informoval o tom server Balkan Insight.

"Romové byli vždy pronásledováni a pokud někdo zaslouží azyl, jsou to oni," říká pro Balkan Insight Samka Ibraimovski, vedoucí Makedonské strany pro úplnou emancipaci Romů (Macedonia's Party for Complete Emancipation of Roma - PCER), a pokračuje: "Podle mých informací žádá o azyl v Evropě asi 30 000 lidí /z Makedonie/."

Komisař pro imigraci Dimitris Avramopoulos minulý měsíc prohlásil, že velmi podporuje vznik seznamu tzv. bezpečných zemí, z kterých by lidé nemohli žádat o azyl, a požaduje rychlou repatriaci těch žadatelů o azyl, kteří pocházejí ze zemí západního Balkánu.

"Tito lidé a zejména jejich děti budou mít obrovské problémy, jakmile se vrátí. Přijdou o své příspěvky, spolužáky ze školy a další věci," vysvětluje pro Balkan Insight Ferdi Ismaili z Romské demokratické rozvojové společnosti v Makedonii.

Ferdi Ismaili také zdůrazňuje, že kvůli omezení potíží s opětovným začleněním do života v původní zemi, z které rodiny žadatelů o azyl pocházejí, je nutné intenzivně spolupracovat s místními úřady.

Policisté mučili romské děti před zraky jejich rodičů

Evropské forum Romů a travelerů (ERTF) se snaží upozornit na zhoršující se situaci Romů v Makedonii a společně s dalšími organizacemi se dožaduje podrobného šetření poměrů v Makedonii. Ve Štrasburku zveřejnilo dokument, v němž dokládají, že se Romové v Makedonii nejvíce potýkají s rasismem a chudobou, diskriminací ve vzdělávání, na trhu práce a s bydlením, jsou do značné míry vyčlenění z běžného života a izolovaní v osadách.

Dalším výrazným problémem jsou časté konflikty s policií. ERTF v dokumentu například zmiňuje odhalený případ, kdy měli makedonští policisté mučit dvě romské děti před zraky jejich rodin. Mnohé zločiny páchané proti Romům pak zůstávají často bez adekvátního vyšetření a potrestání.

Celá zpráva ERTF je k dispozici ZDE.

Přečteno: 973x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Balkán, Azyl, Diskriminace, Makedonie, SoužitíHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo