romea - logo
20. září 2020 (neděle)
svátek má Oleg

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

EU chce zakázat občanům balkánských zemí žádat o azyl. Tisíce Romů přitom odtamtud prchá kvůli diskrimnaci

4.11.2015 11:36
Chlapec z kosovského Gjilanu stojící před rozbombardovaným domem v romské čtvrti Abdula Preševo (foto: Lukáš Houdek)
Chlapec z kosovského Gjilanu stojící před rozbombardovaným domem v romské čtvrti Abdula Preševo (foto: Lukáš Houdek)

Makedonská romská sdružení protestují  proti plánu EU, která chce v reakci na uprchlickou krizi zakázat občanům balkánských zemí žádat o azyl. Organizace tvrdí, že takový postup je vůči komunitám pronásledovaným přímo na evropském kontinentu nespravedlivý. Tisíce Romů prchá před diskriminací z Albánie, Kosova, Makedonie Černé Hory či Srbska. Informoval o tom server Balkan Insight.

"Romové byli vždy pronásledováni a pokud někdo zaslouží azyl, jsou to oni," říká pro Balkan Insight Samka Ibraimovski, vedoucí Makedonské strany pro úplnou emancipaci Romů (Macedonia's Party for Complete Emancipation of Roma - PCER), a pokračuje: "Podle mých informací žádá o azyl v Evropě asi 30 000 lidí /z Makedonie/."

Komisař pro imigraci Dimitris Avramopoulos minulý měsíc prohlásil, že velmi podporuje vznik seznamu tzv. bezpečných zemí, z kterých by lidé nemohli žádat o azyl, a požaduje rychlou repatriaci těch žadatelů o azyl, kteří pocházejí ze zemí západního Balkánu.

"Tito lidé a zejména jejich děti budou mít obrovské problémy, jakmile se vrátí. Přijdou o své příspěvky, spolužáky ze školy a další věci," vysvětluje pro Balkan Insight Ferdi Ismaili z Romské demokratické rozvojové společnosti v Makedonii.

Ferdi Ismaili také zdůrazňuje, že kvůli omezení potíží s opětovným začleněním do života v původní zemi, z které rodiny žadatelů o azyl pocházejí, je nutné intenzivně spolupracovat s místními úřady.

Policisté mučili romské děti před zraky jejich rodičů

Evropské forum Romů a travelerů (ERTF) se snaží upozornit na zhoršující se situaci Romů v Makedonii a společně s dalšími organizacemi se dožaduje podrobného šetření poměrů v Makedonii. Ve Štrasburku zveřejnilo dokument, v němž dokládají, že se Romové v Makedonii nejvíce potýkají s rasismem a chudobou, diskriminací ve vzdělávání, na trhu práce a s bydlením, jsou do značné míry vyčlenění z běžného života a izolovaní v osadách.

Dalším výrazným problémem jsou časté konflikty s policií. ERTF v dokumentu například zmiňuje odhalený případ, kdy měli makedonští policisté mučit dvě romské děti před zraky jejich rodin. Mnohé zločiny páchané proti Romům pak zůstávají často bez adekvátního vyšetření a potrestání.

Celá zpráva ERTF je k dispozici ZDE.

Přečteno: 986x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Balkán, Azyl, Diskriminace, Makedonie, SoužitíHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo