romea - logo
16. prosince 2019 (pondělí)
svátek má Albína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Eurokomisař László Andor: Česká vláda by neměla opomíjet školky a zaměstnanost

Brusel, 20.3.2014 15:52, (ROMEA)
Eurokomisař pro zaměstnanost a sociální věci László Andor (Zdroj: facebook.com)
Eurokomisař pro zaměstnanost a sociální věci László Andor (Zdroj: facebook.com)

Česká vláda by mezi svými prioritami neměla opomíjet problematiku zaměstnanosti mládeže, postavení romské menšiny a také předškolního vzdělávání. ČTK a Českému rozhlasu to před svou páteční návštěvou Prahy řekl eurokomisař pro zaměstnanost a sociální problematiku László Andor.

Žádné z trojice témat není překvapení, Evropská komise na ně v souvislosti s Českou republikou klade důraz dlouhodobě. Zmiňoval je například loni v květnu materiál, kterým komise pravidelně doporučuje členským zemím určité reformy a úpravy politiky.

"Mnoho změn jsme neviděli," poznamenal Andor. Do určité míry je to podle něj možné přičíst českému bouřlivému politickému vývoji v loňském roce, který ovlivnil i státní administrativu. "Teď doufáme v jistou stabilitu a administrativní schopnosti, aby bylo možné se na tato témata soustředit," řekl eurokomisař.

Připomněl, že ve srovnání s jinými unijními zeměmi by komise ráda viděla aktivnější politiku zaměstnanosti, která by umožňovala potřebným rychleji najít práci. To podle Andora vyžaduje nejen funkční úřady práce, ale také dobrou spolupráci mezi Prahou a regiony.

"Je nová vláda a pro komisi je důležité naladit dobré pracovní vztahy," uvedl Andor. Nyní navíc vrcholí přípravy nového sedmiletého finančního cyklu, také je čas, kdy se řeší nové programy Evropského sociálního fondu. "A není tajemstvím, že v minulém období byly s čerpáním evropských peněz v EU určité problémy," podotkl.

Evropské peníze by nyní mohly v Česku pomoci s programy podpory mladých při hledání zaměstnání. Evropský program garancí pro mladé má své místo především v zemích jako je Španělsko či Řecko. Také v ČR je ale podle Andora klesající konkurenceschopnost české ekonomiky spojena s nedostatečně připravenými mladými lidmi, kteří se poprvé ucházejí o místo.

Eurokomisař zdůraznil také význam začleňování romské menšiny. Férově je podle něj potřeba říct, že česká společnost je relativně soudržná a s velmi nízkou mírou nerovnosti. Pokud však Romové budou mít přístup jen k podřadnému vzdělávání, budou pak jen těžko hledat práci a riziko segregace se bude prohlubovat. "Hlubší a širší příkop pak bude těžší přemostit," poznamenal Andor.

Komise také zdůrazňuje potenciál evropských fondů při zřizování zařízení pro předškolní péči a rozšiřování jejích služeb. Dostupné školky podle Andora nejen že umožní přístup žen na pracovní trh, ale pokud budou kvalitní, stanou se dobrým základem pro další vzdělávání dětí.

Přečteno: 734x
 

Kam dál:

Štítky:  

Evropská komise, EU, Zaměstnanost, Vzdělávání, Evropské fondyHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo