romea - logo
19. srpna 2019 (pondělí)
svátek má Ludvík
Loading
rozšířené vyhledávaní

Eurokomisař László Andor: Česká vláda by neměla opomíjet školky a zaměstnanost

Brusel, 20.3.2014 15:52, (ROMEA)
Eurokomisař pro zaměstnanost a sociální věci László Andor (Zdroj: facebook.com)
Eurokomisař pro zaměstnanost a sociální věci László Andor (Zdroj: facebook.com)

Česká vláda by mezi svými prioritami neměla opomíjet problematiku zaměstnanosti mládeže, postavení romské menšiny a také předškolního vzdělávání. ČTK a Českému rozhlasu to před svou páteční návštěvou Prahy řekl eurokomisař pro zaměstnanost a sociální problematiku László Andor.

Žádné z trojice témat není překvapení, Evropská komise na ně v souvislosti s Českou republikou klade důraz dlouhodobě. Zmiňoval je například loni v květnu materiál, kterým komise pravidelně doporučuje členským zemím určité reformy a úpravy politiky.

"Mnoho změn jsme neviděli," poznamenal Andor. Do určité míry je to podle něj možné přičíst českému bouřlivému politickému vývoji v loňském roce, který ovlivnil i státní administrativu. "Teď doufáme v jistou stabilitu a administrativní schopnosti, aby bylo možné se na tato témata soustředit," řekl eurokomisař.

Připomněl, že ve srovnání s jinými unijními zeměmi by komise ráda viděla aktivnější politiku zaměstnanosti, která by umožňovala potřebným rychleji najít práci. To podle Andora vyžaduje nejen funkční úřady práce, ale také dobrou spolupráci mezi Prahou a regiony.

"Je nová vláda a pro komisi je důležité naladit dobré pracovní vztahy," uvedl Andor. Nyní navíc vrcholí přípravy nového sedmiletého finančního cyklu, také je čas, kdy se řeší nové programy Evropského sociálního fondu. "A není tajemstvím, že v minulém období byly s čerpáním evropských peněz v EU určité problémy," podotkl.

Evropské peníze by nyní mohly v Česku pomoci s programy podpory mladých při hledání zaměstnání. Evropský program garancí pro mladé má své místo především v zemích jako je Španělsko či Řecko. Také v ČR je ale podle Andora klesající konkurenceschopnost české ekonomiky spojena s nedostatečně připravenými mladými lidmi, kteří se poprvé ucházejí o místo.

Eurokomisař zdůraznil také význam začleňování romské menšiny. Férově je podle něj potřeba říct, že česká společnost je relativně soudržná a s velmi nízkou mírou nerovnosti. Pokud však Romové budou mít přístup jen k podřadnému vzdělávání, budou pak jen těžko hledat práci a riziko segregace se bude prohlubovat. "Hlubší a širší příkop pak bude těžší přemostit," poznamenal Andor.

Komise také zdůrazňuje potenciál evropských fondů při zřizování zařízení pro předškolní péči a rozšiřování jejích služeb. Dostupné školky podle Andora nejen že umožní přístup žen na pracovní trh, ale pokud budou kvalitní, stanou se dobrým základem pro další vzdělávání dětí.

Přečteno: 734x
 

Kam dál:

Štítky:  

Evropská komise, EU, Zaměstnanost, Vzdělávání, Evropské fondyHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo