romea - logo
1. prosince 2021 (středa)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Europoslanci a zástupci Evropské komise navštíví romské osady na Slovensku

1.11.2021 13:27
Košické sídliště Luník IX (FOTO: Google Maps)
Košické sídliště Luník IX (FOTO: Google Maps)

Dostupnost vzdělávání i zaměstnání pro lidi v romských osadách i efektivnost čerpání eurofondů ve prospěch zlepšení životní situace v marginalizovaných romských komunitách se chystají přímo na místě prověřit poslanci Evropského parlamentu (EP). Šestičlenná delegace vedená slovenskou europoslankyní Lucií Ďuriš Nicholsonovou chce od 3. do 5. listopadu vidět realitu ve čtyřech romských osadách na východě Slovenska včetně Luníka IX, kde svou pracovní cestu europoslanci začnou. Uvedla to slovenská tisková agentura TASR.

"Je velmi důležité, aby poslanci EP získali přehled o tom, jak se v realitě v členských státech utrácejí peníze na marginalizované romské komunity a jaký nastal posun v romských osadách po investicích evropských zdrojů do projektů, které se tam realizovaly," řekla Ďuriš Nicholsonová.

Připomněla, že v září 2020 EP přijal usnesení, ve kterém žádá, aby měli Romové rovný přístup ke vzdělávání, zdravotním službám a bydlení jako majoritní obyvatelstvo. EP se zavázal, že plnění závazků, včetně rozpočtu, bude monitorováno na úrovni EU. V říjnu 2020 se přidala i Evropská komise (EK), která vydala reformovaný strategický rámec EU pro Romy, v němž se stanoví komplexní přístup přes tři pilíře - rovnost, inkluze, participace.

V delegaci budou i členové Evropské komise (EK) - komisařka pro rovnost Helena Dalli a komisař pro zaměstnanost a sociální věci Nicolas Schmit.

Poslanci EP a zástupci EK se setkají se zmocněnkyní vlády SR pro romské komunity Andreou Bučkovou, s veřejnou ochránkyní práv Marií Patakyovou, se zástupci Ministerstva práce, sociálních věcí a rodiny SR, ale i se zástupci nevládních organizací, které realizovaly několik úspěšných projektů týkající se Romů.

Přečteno: 952x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Evropský parlament, Evropská komise, Slovensko, Romské osadyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo