romea - logo
21. ledna 2020 (úterý)
svátek má Běla
Loading
rozšířené vyhledávaní

Europoslanci z dvaceti zemí vyzvali předsedu Evropské komise k přesunutí vepřína v Letech u Písku

17.10.2016 10:25
Vepřín v Letech u Písku (FOTO: archiv Konexe)
Vepřín v Letech u Písku (FOTO: archiv Konexe)

Přes osmdesát europoslanců a členů národních parlamentů vyzvalo šéfa Evropské komise Jeana-Clauda Junckera, aby se komise začala zabývat situací bývalého romského koncentračního tábora v Letech u Písku, kde nyní stojí průmyslový vepřín. Podle poslanců se jedná o místo, kde byla páchána genocida Romů a EU se musí zasadit o jeho důstojnou podobu. Jejich otevřený dopis zveřejnil například belgický list Le Soir.

„Stovky Romů bylo v táboře nuceno k práci. V následku špatných zdravotních stavů pak umírali nebo byli deportováni do Osvětimi-Birkenau. Od roku 1973 stojí na místě bývalého koncentračního tábora průmyslový vepřín. Mimo to, že v jeho okolí se šíří silný hnilobný pach, nemá většinová společnost o historii tohoto místa povědomí, zkrátka je to nedůstojné vůči Romům a všem osobám, kteří v táboře v minulosti trpěli.“

„Vicepremiér a ministr financí dokonce nedávno veřejně popřel, že šlo o koncentrační tábor,“ napsali zákonodárci.

„Proto Vás pane předsedo žádáme k odpovědnosti vůči ostatním a plně se s Evropskou komisí zapojte k řešení situace v Letech. Chceme spolupracovat s Evropskou občanskou společností a chceme s Vámi dojít ke společnému cíli. Je to otázka důstojnosti pro mrtvé, pozůstalé, pro jejich potomky, pro Romy, pro všechny, pro Evropu.“

Dopis podepsal Benjamin Abtan, předseda hnutí European Grassroots Antiracist movement – EGAM. A dalších 82 europoslanců z 20 zemí EU.

DOKUMENT

Přečteno: 1270x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Evropská komise, Romové, koncentrační tábor, Lety u PískuHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo