Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Evropa si připomněla Památný den romského holocaustu. Nacisté před 71 lety zavraždili téměř 3000 Romů a Sintů

03. srpna 2015
Čtení na 2 minuty

V neděli 2. srpna si Romové z celé Evropy připomínají Památný den romského holocaustu. Během noci z 2. na 3. srpna 1944 bylo v plynových komorách nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka v Polsku zavražděno 2 898 mužů, žen a dětí Sintů (německých Romů) a Romů.

Osvětimský tábor byl největším koncentračním táborem i pro evropské Romy – na základě Himmlerova příkazu z 29. ledna 1943 bylo do Osvětimi deportováno zhruba 20 tisíc Romů ze Slovenska, Čech a Moravy, Nizozemska, Belgie, severní Francie, Polska a států tehdejšího Sovětského svazu. Většina z nich zde zahynula v plynových komorách.

Vyhlazovací politika nacistického Německa vedla podle odhadů ke smrti 0,5 miliónu Romů a Sintů z celé Evropy. Některé odhady uvádějí až 800 tisíc obětí, což činí asi čtvrtinu až polovinu romské předválečné populace.

Památný den si lidé připomněli na setkání k uctění památky romských a sintských obětí holocaustu v jednotlivých evropských zemích – kromě Osvětimi, ve které se vzpomínkové akce zúčastnilo několik stovek lidí, namátkou také například v Berlíně, Budapešti, Dunajské Strede nebo chorvatském městě Ustica, kde bylo v 21 masových hrobech pohřbeno více než 16 000 Romů, kteří byli zabiti mezi lety 1942 a 1945 v koncentračním táboře Jasenovac.

Dnes se uskuteční památeční setkání i v Letech u Písku. Památku obětí z koncentračního tábora v Letech si připomenou mimo jiné zástupci Senátu, Úřadu vlády, ministerstva školství, obce Lety nebo Církve československé husitské. Představitelé politické reprezentace se v posledních letech bez ohledu na stranickou příslušnost shodují v tom, že není důstojné, aby na místě tábora stál vepřín. Podle premiérů petra Nečase, Jiřího Rusnoka i Bohuslava Sobotky však vláda nemá na vykoupení farmy dostatečné množství peněz.

Původní kárný tábor u Let přeměnila nacistická protektorátní správa v srpnu 1942 na cikánský. Do května 1943 jím prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět set bylo převezeno do Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo asi 600 romských vězňů.

FOTOGALERIE

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon