romea - logo
16. ledna 2021 (sobota)
svátek má Ctirad

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Evropa si připomněla Památný den romského holocaustu. Nacisté před 71 lety zavraždili téměř 3000 Romů a Sintů

3.8.2015 11:07
Setkání k uctění památky romských a sintských obětí holocaustu Osvětimi. (FOTO: Facebooková stránka Dik.Tv)
Setkání k uctění památky romských a sintských obětí holocaustu Osvětimi. (FOTO: Facebooková stránka Dik.Tv)

V neděli 2. srpna si Romové z celé Evropy připomínají Památný den romského holocaustu. Během noci z 2. na 3. srpna 1944 bylo v plynových komorách nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka v Polsku zavražděno 2 898 mužů, žen a dětí Sintů (německých Romů) a Romů.

Osvětimský tábor byl největším koncentračním táborem i pro evropské Romy – na základě Himmlerova příkazu z 29. ledna 1943 bylo do Osvětimi deportováno zhruba 20 tisíc Romů ze Slovenska, Čech a Moravy, Nizozemska, Belgie, severní Francie, Polska a států tehdejšího Sovětského svazu. Většina z nich zde zahynula v plynových komorách.

Vyhlazovací politika nacistického Německa vedla podle odhadů ke smrti 0,5 miliónu Romů a Sintů z celé Evropy. Některé odhady uvádějí až 800 tisíc obětí, což činí asi čtvrtinu až polovinu romské předválečné populace.

Památný den si lidé připomněli na setkání k uctění památky romských a sintských obětí holocaustu v jednotlivých evropských zemích - kromě Osvětimi, ve které se vzpomínkové akce zúčastnilo několik stovek lidí, namátkou také například v Berlíně, Budapešti, Dunajské Strede nebo chorvatském městě Ustica, kde bylo v 21 masových hrobech pohřbeno více než 16 000 Romů, kteří byli zabiti mezi lety 1942 a 1945 v koncentračním táboře Jasenovac.

Dnes se uskuteční památeční setkání i v Letech u Písku. Památku obětí z koncentračního tábora v Letech si připomenou mimo jiné zástupci Senátu, Úřadu vlády, ministerstva školství, obce Lety nebo Církve československé husitské. Představitelé politické reprezentace se v posledních letech bez ohledu na stranickou příslušnost shodují v tom, že není důstojné, aby na místě tábora stál vepřín. Podle premiérů petra Nečase, Jiřího Rusnoka i Bohuslava Sobotky však vláda nemá na vykoupení farmy dostatečné množství peněz.

Původní kárný tábor u Let přeměnila nacistická protektorátní správa v srpnu 1942 na cikánský. Do května 1943 jím prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět set bylo převezeno do Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo asi 600 romských vězňů.

FOTOGALERIE

V neděli 2. srpna si Romové z celé Evropy připomínají Památný den romského holocaustu. Fotogalerie z Berlína...

Posted by ROMEA on 3. srpen 2015

V neděli 2. srpna si Romové z celé Evropy připomínají Památný den romského holocaustu. Fotografie z Osvětimi...

Posted by ROMEA on 3. srpen 2015

HOLOKAUST SA DOTKOL NÁS VŠETKÝCH, PRETO NIKDY NEMÔŽEME ZABUDNÚŤ Z noci na ráno, takto pred 71 rokmi, keď nacisti...

Posted by Verejný ochranca práv on 2. srpen 2015
Přečteno: 885x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Památný den romského holocaustu, NacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Josef Gabčo (FOTO: AC Sparta Praha futsal)

Skvělý romský futsalista Josef Gabčo mění dres! Z jeho umu bude těžit AC Sparta Praha!

15.1.2021 18:00
Josef Gabčo až do včerejška patřil mezi opory prvoligového futsalového týmu SK Olympik Mělník. O jeho výjimečném postavení hovoří fakt, že od začátku kromě dresu navlékal také kapitánskou pásku. To vše již patří minulosti. Nově bude 27-letý hráč oblékat dres AC Sparta Praha.
 celý článek

Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty

Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!

15.1.2021 17:35
Kalendář pro rok 2021 s portréty nacistických pohlavárů Třetí říše se může stát nakladatelství Naše vojsko osudným. Policie právě ukončila vyšetřování propagačních předmětů s nacistickou tématikou a podala návrh na žalobu. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
 celý článek

Policie zasahuje 30. 10. 2020 proti muži, který ohrožoval Bartoloměje Girgu a jeho sedmiletého syna pistolí (FOTO: repro video Bertík Girga)

videoBertík Girga: Muž mířil na mého sedmiletého syna pistolí, policie to vyhodnotila jako přestupek. V únoru jdeme vypovídat na úřad

15.1.2021 15:10
Nedávno došlo v Bílině k vážnému incidentu. Neznámý muž zde před místní prodejnou ohrožoval pistolí zpěváka a textaře Bartoloměje Girgu a jeho syna. Girga je ve veřejnosti znám jako Bertík. Podle jednoho z policistů šlo o pistoli plynovou, Bertík neví, o jakou jde zbraň, podle jeho vyjádření mu však policista sdělil, že byla předělaná na kovové kuličky. Incident se odehrál na parkovišti před bílinskou prodejnou Penny. Policie nakonec celý incident vyhodnotila jako přestupek.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo