romea - logo
10. července 2020 (pátek)
svátek má Libuše/Amálie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Evropa si připomněla Památný den romského holocaustu. Nacisté před 71 lety zavraždili téměř 3000 Romů a Sintů

3.8.2015 11:07
Setkání k uctění památky romských a sintských obětí holocaustu Osvětimi. (FOTO: Facebooková stránka Dik.Tv)
Setkání k uctění památky romských a sintských obětí holocaustu Osvětimi. (FOTO: Facebooková stránka Dik.Tv)

V neděli 2. srpna si Romové z celé Evropy připomínají Památný den romského holocaustu. Během noci z 2. na 3. srpna 1944 bylo v plynových komorách nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka v Polsku zavražděno 2 898 mužů, žen a dětí Sintů (německých Romů) a Romů.

Osvětimský tábor byl největším koncentračním táborem i pro evropské Romy – na základě Himmlerova příkazu z 29. ledna 1943 bylo do Osvětimi deportováno zhruba 20 tisíc Romů ze Slovenska, Čech a Moravy, Nizozemska, Belgie, severní Francie, Polska a států tehdejšího Sovětského svazu. Většina z nich zde zahynula v plynových komorách.

Vyhlazovací politika nacistického Německa vedla podle odhadů ke smrti 0,5 miliónu Romů a Sintů z celé Evropy. Některé odhady uvádějí až 800 tisíc obětí, což činí asi čtvrtinu až polovinu romské předválečné populace.

Památný den si lidé připomněli na setkání k uctění památky romských a sintských obětí holocaustu v jednotlivých evropských zemích - kromě Osvětimi, ve které se vzpomínkové akce zúčastnilo několik stovek lidí, namátkou také například v Berlíně, Budapešti, Dunajské Strede nebo chorvatském městě Ustica, kde bylo v 21 masových hrobech pohřbeno více než 16 000 Romů, kteří byli zabiti mezi lety 1942 a 1945 v koncentračním táboře Jasenovac.

Dnes se uskuteční památeční setkání i v Letech u Písku. Památku obětí z koncentračního tábora v Letech si připomenou mimo jiné zástupci Senátu, Úřadu vlády, ministerstva školství, obce Lety nebo Církve československé husitské. Představitelé politické reprezentace se v posledních letech bez ohledu na stranickou příslušnost shodují v tom, že není důstojné, aby na místě tábora stál vepřín. Podle premiérů petra Nečase, Jiřího Rusnoka i Bohuslava Sobotky však vláda nemá na vykoupení farmy dostatečné množství peněz.

Původní kárný tábor u Let přeměnila nacistická protektorátní správa v srpnu 1942 na cikánský. Do května 1943 jím prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět set bylo převezeno do Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo asi 600 romských vězňů.

FOTOGALERIE

V neděli 2. srpna si Romové z celé Evropy připomínají Památný den romského holocaustu. Fotogalerie z Berlína...

Posted by ROMEA on 3. srpen 2015

V neděli 2. srpna si Romové z celé Evropy připomínají Památný den romského holocaustu. Fotografie z Osvětimi...

Posted by ROMEA on 3. srpen 2015

HOLOKAUST SA DOTKOL NÁS VŠETKÝCH, PRETO NIKDY NEMÔŽEME ZABUDNÚŤ Z noci na ráno, takto pred 71 rokmi, keď nacisti...

Posted by Verejný ochranca práv on 2. srpen 2015
Přečteno: 878x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Památný den romského holocaustu, NacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo