romea - logo
18. července 2019 (čtvrtek)
svátek má Drahomíra
Loading
rozšířené vyhledávaní

Evropská komise chce v EU usnadnit volný pohyb pracovníků

Brusel, 26.4.2013 16:24, (ROMEA)
Budova Evropské komise v Bruselu (FOTO: Sébastien Bertrand, Wikimedia commons)
Budova Evropské komise v Bruselu (FOTO: Sébastien Bertrand, Wikimedia commons)

Evropská komise vyzvala členské státy, aby v době krize usnadnily zaměstnávání lidí z jiných unijních zemí. Navrhla vytvoření informační sítě, která by pracovníkům z EU v zahraničí pomáhala. Komisař pro zaměstnanost a sociální věci László Andor současně zdůraznil, že nejsou žádné důkazy o tom, že by přistěhovalci z EU brali místním pracovní místa.

Dnešní návrhy komise přicházejí několik dní poté, co čtyři země - Německo, Británie, Rakousko a Nizozemsko - vyzvaly v dopise komisi, aby zakročila proti tak zvané "turistice sociálních dávek", tedy údajnému zneužívání sociální podpory přistěhovalci z jiných států EU.

Andor zdůraznil, že práva občanů na práci v jiných zemích unie je jasně zakotveno, ale zaměstnanci i zaměstnavatelé jsou v tomto směru často špatně informováni a neví, kam se obrátit. Komise proto vyzvala státy k vytvoření kontaktních míst, která by poskytovala informace a rady zahraničním pracovníkům i domácím zaměstnavatelům.

"Pracovat v zahraničí by mělo být stejně snadné, jako pracovat doma, ale stále existuje spousta překážek a diskriminace," řekl Andor.

V rámci Evropské unie pracuje nyní v jiné členské zemi 9,5 milionů lidí, což jsou asi tři procenta pracovní síly celé EU. Dalších 1,2 milionu lidí bydlí v jiné unijní zemi, než ve které pracuje.

Podle Eurostatu pracuje v zahraničí méně Čechů, než je průměr unie. Jinde v unii loni pracovalo 69,7 tisíce Čechů, tedy 1,4 procenta zaměstnanců v ČR. V jiné unijní zemi pracovalo 122.000 Slováků, tedy 5,2 procenta pracovních sil. V České republice ve stejný rok pracovalo 34.100 cizinců z EU, na Slovensku 3100.

Až bude návrh schválen, státy také budou muset také zajistit mechanismy, kterým by se zahraniční pracovníci mohli domáhat svých práv. Měly by také poskytnout odborům a nevládním organizacím možnost, aby u soudů zastupovali zahraniční pracovníky v případě diskriminace.

"Vzhledem k vyšší úrovni nezaměstnanosti v některých členských státech, je nyní ještě důležitější usnadnit situaci lidem, kteří chtějí pracovat v jiném státě EU," dodal Andor souvislosti s vysokou nezaměstnaností v jižních unijních státech a větším počtem volných pracovních míst v Německu a dalších zemích na severu unie.

Podle unijních předpisů nesmějí být pracovníci z jedné země EU diskriminováni v jiném unijním státě na základě státní příslušnosti, ať jde o přístup k pracovním místům, o plat a další pracovní podmínky, o přístup k bydlení či o přístup pro vzdělání pro děti.

Mobilita pracovních sil prospívá nejen pracovníkům, ale i hostitelským zemím, uvedla EK. Podle studie z roku 2011 přistěhovalci z osmi nových členských zemí (včetně ČR), v letech 2004 až 2009 zvýšili hrubý domácí produkt Irska o tři procenta a Británie o 1,2 procenta.

Právě z Británie se ozývají nejčastěji hlasy na omezení imigrace, včetně té ze států EU. Imigrace se zde stala žhavým politickým tématem zejména po roce 2008 po propuknutí krize. Británie také spolu s dalšími třemi státy vyzvala v dopise tento týden komisi, aby zakázala občanům EU, kteří byli vypovězeni kvůli podvodům se sociálními dávkami, k návratu do dané země.

Andor ale zdůraznil, že dopis neobsahuje žádné konkrétní údaje. Žádná země ještě nepřinesla důkazy o tak zvané turistice sociálních dávek, řekl s tím, že naprostá většina lidí jde do zahraničí za prací.

V absolutních číslech jinde v unii nejvíce pracovali Rumuni (1,2 milionu) a Poláci (milion lidí). V přepočtu k pracovní síle doma bylo v zahraničí nejvíc Rumunů (13,7 procenta), Lotyšů (11,2) a Irů (10,7 procenta).

Přečteno: 414x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

EU, Evropská komise, Zaměstnanost, PráceHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo