romea - logo
29. ledna 2020 (středa)
svátek má Zdislava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Evropská romská organizace: Papež svou promluvou k Romům pomohl šířit negativní stereotypy

9.11.2015 16:06
Papež František přijal 26. 10. 2015 přes 5000 Romů z celé Evropy, Ameriky a Asie. (FOTO: Repro YouTube.com)
Papež František přijal 26. 10. 2015 přes 5000 Romů z celé Evropy, Ameriky a Asie. (FOTO: Repro YouTube.com)

Papež František vystoupil 26. října na setkání s několika tisíci Romů a Sintů, během něhož udílel posluchačům rady mimo jiné na téma soužití, vzdělání a také jak být dobrými křesťany. Podle některých ve své promluvě ale selhal a místo povzbuzení a naděje v boji proti předsudkům, rasismu a sociální nespravedlnosti mohl naopak přispět k šíření negativního obrazu Romů. V otevřeném dopise papežovi to uvádí prezident Evropského fóra Romů a travelerů (ERTF) Gheorghe Raducanu.

Papež během setkání například řekl, že děti mají právo chodit do školy a že by tomu jejich rodiče neměli bránit. William Bila  ve svém článku ale upozorňuje na to, že by tato výtka měla být namířená úplně jinam - třeba k vysokým představitelům ve Francii, která razí politiku vystěhovávání, čímž destabilizuje romské rodiny a následně znemožňuje dětem dodržet školní docházku.

"Proč (papež František, pozn. redakce) nekritizuje odpovědné orgány na Slovensku a v České republice, proti kterým Evropská komise zahájila řízení kvůli segregovanému školství, jež je v rozporu s Evropským soudem pro lidská práva. Ten takový systém považuje za nezákonný a státy vyzval, aby je odstranil," píše na svém blogu William Bila.

Papež Romy a Sinty také vyzval, aby nedávali médiím a nositelům veřejného mínění důvod o nich hovořit špatně. ERTF v otevřeném dopisu takové vyjádření odmítá s tím, že to pak vyznívá tak, že šíření stereotypního negativního obrazu Romů a Sintů skrze média je oprávněné a média za něj nemohou.

" ... papež nevědomky podporuje další marginalizaci a diskriminaci Romů ze strany těch, kteří budou jeho prohlášení používat jako ospravedlnění jejich rasistického přístupu," píše prezident ERTF Raducanu v dopise papežovi.

"Neslyšel jsem žádné poselství o naději a inspiraci. Neslyšel jsem obecné odsouzení toho, jak se zachází s chudými lidmi nehledě na jejich národnost. Ani jsem neslyšel obecné odmítnutí rasistického zacházení s Romy. Protiromský postoj je kořenem všech těchto problémů," shrnuje zklamání z papežova vystoupení William Bila.

Přečteno: 2422x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Papež, Soužití, Diskriminace, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo