romea - logo
20. září 2020 (neděle)
svátek má Oleg

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Evropská romská organizace: Papež svou promluvou k Romům pomohl šířit negativní stereotypy

9.11.2015 16:06
Papež František přijal 26. 10. 2015 přes 5000 Romů z celé Evropy, Ameriky a Asie. (FOTO: Repro YouTube.com)
Papež František přijal 26. 10. 2015 přes 5000 Romů z celé Evropy, Ameriky a Asie. (FOTO: Repro YouTube.com)

Papež František vystoupil 26. října na setkání s několika tisíci Romů a Sintů, během něhož udílel posluchačům rady mimo jiné na téma soužití, vzdělání a také jak být dobrými křesťany. Podle některých ve své promluvě ale selhal a místo povzbuzení a naděje v boji proti předsudkům, rasismu a sociální nespravedlnosti mohl naopak přispět k šíření negativního obrazu Romů. V otevřeném dopise papežovi to uvádí prezident Evropského fóra Romů a travelerů (ERTF) Gheorghe Raducanu.

Papež během setkání například řekl, že děti mají právo chodit do školy a že by tomu jejich rodiče neměli bránit. William Bila  ve svém článku ale upozorňuje na to, že by tato výtka měla být namířená úplně jinam - třeba k vysokým představitelům ve Francii, která razí politiku vystěhovávání, čímž destabilizuje romské rodiny a následně znemožňuje dětem dodržet školní docházku.

"Proč (papež František, pozn. redakce) nekritizuje odpovědné orgány na Slovensku a v České republice, proti kterým Evropská komise zahájila řízení kvůli segregovanému školství, jež je v rozporu s Evropským soudem pro lidská práva. Ten takový systém považuje za nezákonný a státy vyzval, aby je odstranil," píše na svém blogu William Bila.

Papež Romy a Sinty také vyzval, aby nedávali médiím a nositelům veřejného mínění důvod o nich hovořit špatně. ERTF v otevřeném dopisu takové vyjádření odmítá s tím, že to pak vyznívá tak, že šíření stereotypního negativního obrazu Romů a Sintů skrze média je oprávněné a média za něj nemohou.

" ... papež nevědomky podporuje další marginalizaci a diskriminaci Romů ze strany těch, kteří budou jeho prohlášení používat jako ospravedlnění jejich rasistického přístupu," píše prezident ERTF Raducanu v dopise papežovi.

"Neslyšel jsem žádné poselství o naději a inspiraci. Neslyšel jsem obecné odsouzení toho, jak se zachází s chudými lidmi nehledě na jejich národnost. Ani jsem neslyšel obecné odmítnutí rasistického zacházení s Romy. Protiromský postoj je kořenem všech těchto problémů," shrnuje zklamání z papežova vystoupení William Bila.

Přečteno: 2433x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Papež, Soužití, Diskriminace, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo