romea - logo
24. srpna 2019 (sobota)
svátek má Bartoloměj
Loading
rozšířené vyhledávaní

Evropské centrum pro práva Romů podalo žalobu na Slovensko

17.1.2018 14:53
ERRC blog
ERRC blog

Evropské centrum pro práva Romů (ERRC) podalo u bratislavského soudu žalobu na slovenské ministerstvo vnitra kvůli údajně diskriminačnímu postupu slovenské policie vůči Romům. Učinilo tak poté, co slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák a vedení policie oznámili přípravu nového zákona s cílem posílit pravomoci policistů a potírat kriminalitu v oblastech, kde žijí Romové.

"Ministerstvo se cíleně zaměřuje na romské lokality, nejprve diskriminačními policejními aktivitami, následně plánovaným nepřiměřeným nárůstem počtu policejních jednotek a nyní novým protiromským zákonem. Soudní řízení v této chvíli vnímáme jako jediný způsob, jak prokázat, že aktivity vysloveně cílené proti romským komunitám jsou nezákonné," uvedl v dnes zveřejněném prohlášení prezident ERRC Djordje Jovanovič.

Připravovaná slovenská legislativa včetně shromažďování statistik o romské kriminalitě by podle ERRC mohla být zneužívána k pronásledování takzvaných sociálně vyloučených komunit. Centrum zpochybnilo tvrzení slovenského ministerstva vnitra, že existuje souvislost mezi větším podílem romského obyvatelstva a zvýšenou kriminalitou. Kritizovalo také praktiky slovenské policie, která podle něj vykonává pátrací akce po hledaných osobách a věcech hlavně v oblastech, kde žije početná romská komunita.

Kaliňák a slovenský policejní prezident Tibor Gašpar již loni na podzim oznámili, že policie připravuje sérii opatření ke snížení kriminality v problémových romských osadách zejména na středním a východním Slovensku. Konkrétní zákon představen nebyl, minulý týden aleKaliňák s Gašparem uvedli, že policisté by například mohli zabavovat věci nebo zakázat lidem vstupovat na vybraná místa. Kaliňák se netajil tím, že zákon je připravován hlavně v souvislosti s údajnou nadměrnou kriminalitou Romů. Vysloužil si za to kritiku nejen opozice, ale i zmocněnce vlády pro romské komunity, který se postavil proti zákonům, jež by rozdělovaly pachatele na základě příslušnosti k etnické menšině.

Některá slovenská média tvrdí, že Kaliňák se oprášením zmiňovaného tématu snaží získat body u veřejnosti. Ministr byl v minulosti pod tlakem například kvůli svým obchodním aktivitám s podnikatelem obviněným z daňových deliktů.

Na pětimilionovém Slovensku žije podle dřívější studie více než 400.000 Romů. To je mnohem více, než ukázaly výsledky sčítání lidu z roku 2011.

Přečteno: 1689x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Ministerstvo vnitra, Policie, Diskriminace, žalobaHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo