romea - logo
7. prosince 2021 (úterý)
svátek má Ambrož

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Evropské centrum pro práva Romů podalo žalobu na Slovensko

17.1.2018 14:53
ERRC blog
ERRC blog

Evropské centrum pro práva Romů (ERRC) podalo u bratislavského soudu žalobu na slovenské ministerstvo vnitra kvůli údajně diskriminačnímu postupu slovenské policie vůči Romům. Učinilo tak poté, co slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák a vedení policie oznámili přípravu nového zákona s cílem posílit pravomoci policistů a potírat kriminalitu v oblastech, kde žijí Romové.

"Ministerstvo se cíleně zaměřuje na romské lokality, nejprve diskriminačními policejními aktivitami, následně plánovaným nepřiměřeným nárůstem počtu policejních jednotek a nyní novým protiromským zákonem. Soudní řízení v této chvíli vnímáme jako jediný způsob, jak prokázat, že aktivity vysloveně cílené proti romským komunitám jsou nezákonné," uvedl v dnes zveřejněném prohlášení prezident ERRC Djordje Jovanovič.

Připravovaná slovenská legislativa včetně shromažďování statistik o romské kriminalitě by podle ERRC mohla být zneužívána k pronásledování takzvaných sociálně vyloučených komunit. Centrum zpochybnilo tvrzení slovenského ministerstva vnitra, že existuje souvislost mezi větším podílem romského obyvatelstva a zvýšenou kriminalitou. Kritizovalo také praktiky slovenské policie, která podle něj vykonává pátrací akce po hledaných osobách a věcech hlavně v oblastech, kde žije početná romská komunita.

Kaliňák a slovenský policejní prezident Tibor Gašpar již loni na podzim oznámili, že policie připravuje sérii opatření ke snížení kriminality v problémových romských osadách zejména na středním a východním Slovensku. Konkrétní zákon představen nebyl, minulý týden aleKaliňák s Gašparem uvedli, že policisté by například mohli zabavovat věci nebo zakázat lidem vstupovat na vybraná místa. Kaliňák se netajil tím, že zákon je připravován hlavně v souvislosti s údajnou nadměrnou kriminalitou Romů. Vysloužil si za to kritiku nejen opozice, ale i zmocněnce vlády pro romské komunity, který se postavil proti zákonům, jež by rozdělovaly pachatele na základě příslušnosti k etnické menšině.

Některá slovenská média tvrdí, že Kaliňák se oprášením zmiňovaného tématu snaží získat body u veřejnosti. Ministr byl v minulosti pod tlakem například kvůli svým obchodním aktivitám s podnikatelem obviněným z daňových deliktů.

Na pětimilionovém Slovensku žije podle dřívější studie více než 400.000 Romů. To je mnohem více, než ukázaly výsledky sčítání lidu z roku 2011.

Přečteno: 1746x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Ministerstvo vnitra, Policie, Diskriminace, žalobaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo