romea - logo
16. června 2019 (neděle)
svátek má Zbyněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Evropské centrum pro práva Romů podalo žalobu na Slovensko

17.1.2018 14:53
ERRC blog
ERRC blog

Evropské centrum pro práva Romů (ERRC) podalo u bratislavského soudu žalobu na slovenské ministerstvo vnitra kvůli údajně diskriminačnímu postupu slovenské policie vůči Romům. Učinilo tak poté, co slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák a vedení policie oznámili přípravu nového zákona s cílem posílit pravomoci policistů a potírat kriminalitu v oblastech, kde žijí Romové.

"Ministerstvo se cíleně zaměřuje na romské lokality, nejprve diskriminačními policejními aktivitami, následně plánovaným nepřiměřeným nárůstem počtu policejních jednotek a nyní novým protiromským zákonem. Soudní řízení v této chvíli vnímáme jako jediný způsob, jak prokázat, že aktivity vysloveně cílené proti romským komunitám jsou nezákonné," uvedl v dnes zveřejněném prohlášení prezident ERRC Djordje Jovanovič.

Připravovaná slovenská legislativa včetně shromažďování statistik o romské kriminalitě by podle ERRC mohla být zneužívána k pronásledování takzvaných sociálně vyloučených komunit. Centrum zpochybnilo tvrzení slovenského ministerstva vnitra, že existuje souvislost mezi větším podílem romského obyvatelstva a zvýšenou kriminalitou. Kritizovalo také praktiky slovenské policie, která podle něj vykonává pátrací akce po hledaných osobách a věcech hlavně v oblastech, kde žije početná romská komunita.

Kaliňák a slovenský policejní prezident Tibor Gašpar již loni na podzim oznámili, že policie připravuje sérii opatření ke snížení kriminality v problémových romských osadách zejména na středním a východním Slovensku. Konkrétní zákon představen nebyl, minulý týden aleKaliňák s Gašparem uvedli, že policisté by například mohli zabavovat věci nebo zakázat lidem vstupovat na vybraná místa. Kaliňák se netajil tím, že zákon je připravován hlavně v souvislosti s údajnou nadměrnou kriminalitou Romů. Vysloužil si za to kritiku nejen opozice, ale i zmocněnce vlády pro romské komunity, který se postavil proti zákonům, jež by rozdělovaly pachatele na základě příslušnosti k etnické menšině.

Některá slovenská média tvrdí, že Kaliňák se oprášením zmiňovaného tématu snaží získat body u veřejnosti. Ministr byl v minulosti pod tlakem například kvůli svým obchodním aktivitám s podnikatelem obviněným z daňových deliktů.

Na pětimilionovém Slovensku žije podle dřívější studie více než 400.000 Romů. To je mnohem více, než ukázaly výsledky sčítání lidu z roku 2011.

Přečteno: 1686x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Ministerstvo vnitra, Policie, Diskriminace, žalobaHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo