romea - logo
15. srpna 2022 (pondělí)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ZÁZNAM: Evropskou cenu za lidská práva Sintů a Romů získala Angela Merkelová

28.4.2021 11:14

Evropskou cenu za lidská práva Sintů a Romů za letošní rok dnes převezme německá kancléřka Angela Merkelová. Cenu ji udělí Ústřední rada Sintů a Romů v Německu společně s Nadací Manfreda Lautenschlägera. Projev přednese i bývalý slovenský prezident Andrej Kiska, který cenu získal v roce 2019. Zpravodajskému serveru Romea.cz to sdělil Marius Lüdicke z Ústřední rady Sintů a Romů.

Merkelová si cenu převezme za to, že od uvedení do úřadu, od roku 2005, se neustále zasazovala o vyšší povědomí o právech menšin a při různých příležitostech připomínala holokaust proti Sintům a Romům v Evropě během druhé světové války.

"Německá kancléřka zejména na pozadí nacistických zločinů holokaustu proti evropským Sintům a Romům přijala historickou odpovědnost Německa a založila na ní své politické kroky. Její politika posílila a uvedla do života Rámcovou úmluvu o ochraně národnostních menšin ratifikovanou v roce 1997, která je důležitým nástrojem ochrany a podpory Sintů a Romů jako původní menšiny," uvedl předseda Ústřední rady Sintů a Romů Romani Rose s tím, že si současné německé kancléřky celá řada příslušníků menšin velmi váží jako symbolu otevřené a demokratické Evropy.

Cenu za lidská práva Sintů a Romů od roku 2008 uděluje Ústřední rada Sintů a Romů v Německu jako ocenění jednotlivců a institucí, které vystupují ve prospěch ochrany občanských práv Sintů a Romů.

Přečteno: 1415x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Německo, Romani Rose, Ocenění, Angela Merkel, Angela MerkelováHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo