romea - logo
24. srpna 2019 (sobota)
svátek má Bartoloměj
Loading
rozšířené vyhledávaní

Evropský parlament financuje neonacisty. Nepomohla ani změna pravidel

19.4.2016 19:58
Společná fotografie členů APF. Zcela vpravo Erik Lamprecht, místopředseda DSSS a uprostřed Tomáš Vandas, předseda DSSS. (FOTO: webové stránky APF)
Společná fotografie členů APF. Zcela vpravo Erik Lamprecht, místopředseda DSSS a uprostřed Tomáš Vandas, předseda DSSS. (FOTO: webové stránky APF)

Už druhým grantem v letošním roce podpořil Evropský parlament nadaci Europa Terra Nostra spadající pod extremistickou frakci Aliance pro mír a svobodu (APF). Aliance, v jejíž výkonné radě zasedá i český extremista Tomáš Vandas, peníze využije na přípravu velkého letního setkání ve Stockholmu. Parlamentní grant tak umožní sjezd desítek fašistických a neonacistických organizací.

Celkem skoro 600 000 eur (v přepočtu přes 16 miliónů korun) se letos nadvakrát podařilo získat nadaci Europa Terra Nostra (Evropa je naše území) od Evropského parlamentu. Už v lednu nadace s přímými vazbami na fašisty a neonacisty uspěla s první grantovou žádostí, teď se jí podařilo z grantové komise vymámit i další příspěvek. Brusel přitom v roce 2014 přijal zpřísněnou legislativu, která měla zabránit financování organizací, jež odmítají základní lidská práva a hodnoty.

Aliance pro mír a svobodu, která podpořenou nadaci zastřešuje, pak sdružuje krajně pravicová uskupení napříč Evropou. Jejím členem je nejenom Dělnická strana sociální spravedlnosti v čele s Vandasem, ale také například Lidová strana naše Slovensko, řecký Zlatý úsvit nebo Národnědemokratická strana Německa. Na plánovaném setkání ve švédském hlavním městě se tak s největší pravděpodobností sejdou řečníci oddaní neonacistické, antisemitské a protievropské propagandě ­ promluvit má mezi jinými Magnus Söderman, který neváhal označit Hitlera za „vzor moudrého člověka“ nebo Bjorn Björkquist, opakovaně stíhaný a odsouzený za podněcování rasové nesnášenlivosti.

Jako děsivé a trapné komentovala financování neonacistických aktivit Evropským parlamentem švédská europoslankyně Marita Ulvskogová. Právě ona iniciovala přijetí striktnějších grantových pravidel v roce 2014. Chybou je podle europoslankyně krátkozraké rozhodování grantové komise, která zohledňuje pouze formální vystupování dané frakce na celoevropské úrovni, nikoliv však to, jak skutečně jednají členové frakce na národních úrovních.

Přečteno: 1201x
 

Kam dál:

Štítky:  

Evropský parlament, Neonacismus, Extremismus, Rasismus



HLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky







..
romea - logo