romea - logo
14. července 2020 (úterý)
svátek má Karolína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Evropský parlament financuje neonacisty. Nepomohla ani změna pravidel

19.4.2016 19:58
Společná fotografie členů APF. Zcela vpravo Erik Lamprecht, místopředseda DSSS a uprostřed Tomáš Vandas, předseda DSSS. (FOTO: webové stránky APF)
Společná fotografie členů APF. Zcela vpravo Erik Lamprecht, místopředseda DSSS a uprostřed Tomáš Vandas, předseda DSSS. (FOTO: webové stránky APF)

Už druhým grantem v letošním roce podpořil Evropský parlament nadaci Europa Terra Nostra spadající pod extremistickou frakci Aliance pro mír a svobodu (APF). Aliance, v jejíž výkonné radě zasedá i český extremista Tomáš Vandas, peníze využije na přípravu velkého letního setkání ve Stockholmu. Parlamentní grant tak umožní sjezd desítek fašistických a neonacistických organizací.

Celkem skoro 600 000 eur (v přepočtu přes 16 miliónů korun) se letos nadvakrát podařilo získat nadaci Europa Terra Nostra (Evropa je naše území) od Evropského parlamentu. Už v lednu nadace s přímými vazbami na fašisty a neonacisty uspěla s první grantovou žádostí, teď se jí podařilo z grantové komise vymámit i další příspěvek. Brusel přitom v roce 2014 přijal zpřísněnou legislativu, která měla zabránit financování organizací, jež odmítají základní lidská práva a hodnoty.

Aliance pro mír a svobodu, která podpořenou nadaci zastřešuje, pak sdružuje krajně pravicová uskupení napříč Evropou. Jejím členem je nejenom Dělnická strana sociální spravedlnosti v čele s Vandasem, ale také například Lidová strana naše Slovensko, řecký Zlatý úsvit nebo Národnědemokratická strana Německa. Na plánovaném setkání ve švédském hlavním městě se tak s největší pravděpodobností sejdou řečníci oddaní neonacistické, antisemitské a protievropské propagandě ­ promluvit má mezi jinými Magnus Söderman, který neváhal označit Hitlera za „vzor moudrého člověka“ nebo Bjorn Björkquist, opakovaně stíhaný a odsouzený za podněcování rasové nesnášenlivosti.

Jako děsivé a trapné komentovala financování neonacistických aktivit Evropským parlamentem švédská europoslankyně Marita Ulvskogová. Právě ona iniciovala přijetí striktnějších grantových pravidel v roce 2014. Chybou je podle europoslankyně krátkozraké rozhodování grantové komise, která zohledňuje pouze formální vystupování dané frakce na celoevropské úrovni, nikoliv však to, jak skutečně jednají členové frakce na národních úrovních.

Přečteno: 1208x
 

Kam dál:

Štítky:  

Evropský parlament, Neonacismus, Extremismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo