romea - logo
18. ledna 2020 (sobota)
svátek má Vladislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Evropský parlament financuje neonacisty. Nepomohla ani změna pravidel

19.4.2016 19:58
Společná fotografie členů APF. Zcela vpravo Erik Lamprecht, místopředseda DSSS a uprostřed Tomáš Vandas, předseda DSSS. (FOTO: webové stránky APF)
Společná fotografie členů APF. Zcela vpravo Erik Lamprecht, místopředseda DSSS a uprostřed Tomáš Vandas, předseda DSSS. (FOTO: webové stránky APF)

Už druhým grantem v letošním roce podpořil Evropský parlament nadaci Europa Terra Nostra spadající pod extremistickou frakci Aliance pro mír a svobodu (APF). Aliance, v jejíž výkonné radě zasedá i český extremista Tomáš Vandas, peníze využije na přípravu velkého letního setkání ve Stockholmu. Parlamentní grant tak umožní sjezd desítek fašistických a neonacistických organizací.

Celkem skoro 600 000 eur (v přepočtu přes 16 miliónů korun) se letos nadvakrát podařilo získat nadaci Europa Terra Nostra (Evropa je naše území) od Evropského parlamentu. Už v lednu nadace s přímými vazbami na fašisty a neonacisty uspěla s první grantovou žádostí, teď se jí podařilo z grantové komise vymámit i další příspěvek. Brusel přitom v roce 2014 přijal zpřísněnou legislativu, která měla zabránit financování organizací, jež odmítají základní lidská práva a hodnoty.

Aliance pro mír a svobodu, která podpořenou nadaci zastřešuje, pak sdružuje krajně pravicová uskupení napříč Evropou. Jejím členem je nejenom Dělnická strana sociální spravedlnosti v čele s Vandasem, ale také například Lidová strana naše Slovensko, řecký Zlatý úsvit nebo Národnědemokratická strana Německa. Na plánovaném setkání ve švédském hlavním městě se tak s největší pravděpodobností sejdou řečníci oddaní neonacistické, antisemitské a protievropské propagandě ­ promluvit má mezi jinými Magnus Söderman, který neváhal označit Hitlera za „vzor moudrého člověka“ nebo Bjorn Björkquist, opakovaně stíhaný a odsouzený za podněcování rasové nesnášenlivosti.

Jako děsivé a trapné komentovala financování neonacistických aktivit Evropským parlamentem švédská europoslankyně Marita Ulvskogová. Právě ona iniciovala přijetí striktnějších grantových pravidel v roce 2014. Chybou je podle europoslankyně krátkozraké rozhodování grantové komise, která zohledňuje pouze formální vystupování dané frakce na celoevropské úrovni, nikoliv však to, jak skutečně jednají členové frakce na národních úrovních.

Přečteno: 1204x
 

Kam dál:

Štítky:  

Evropský parlament, Neonacismus, Extremismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo