romea - logo
18. září 2021 (sobota)
svátek má Kryštof

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Evropský parlament financuje neonacisty. Nepomohla ani změna pravidel

19.4.2016 19:58
Společná fotografie členů APF. Zcela vpravo Erik Lamprecht, místopředseda DSSS a uprostřed Tomáš Vandas, předseda DSSS. (FOTO: webové stránky APF)
Společná fotografie členů APF. Zcela vpravo Erik Lamprecht, místopředseda DSSS a uprostřed Tomáš Vandas, předseda DSSS. (FOTO: webové stránky APF)

Už druhým grantem v letošním roce podpořil Evropský parlament nadaci Europa Terra Nostra spadající pod extremistickou frakci Aliance pro mír a svobodu (APF). Aliance, v jejíž výkonné radě zasedá i český extremista Tomáš Vandas, peníze využije na přípravu velkého letního setkání ve Stockholmu. Parlamentní grant tak umožní sjezd desítek fašistických a neonacistických organizací.

Celkem skoro 600 000 eur (v přepočtu přes 16 miliónů korun) se letos nadvakrát podařilo získat nadaci Europa Terra Nostra (Evropa je naše území) od Evropského parlamentu. Už v lednu nadace s přímými vazbami na fašisty a neonacisty uspěla s první grantovou žádostí, teď se jí podařilo z grantové komise vymámit i další příspěvek. Brusel přitom v roce 2014 přijal zpřísněnou legislativu, která měla zabránit financování organizací, jež odmítají základní lidská práva a hodnoty.

Aliance pro mír a svobodu, která podpořenou nadaci zastřešuje, pak sdružuje krajně pravicová uskupení napříč Evropou. Jejím členem je nejenom Dělnická strana sociální spravedlnosti v čele s Vandasem, ale také například Lidová strana naše Slovensko, řecký Zlatý úsvit nebo Národnědemokratická strana Německa. Na plánovaném setkání ve švédském hlavním městě se tak s největší pravděpodobností sejdou řečníci oddaní neonacistické, antisemitské a protievropské propagandě ­ promluvit má mezi jinými Magnus Söderman, který neváhal označit Hitlera za „vzor moudrého člověka“ nebo Bjorn Björkquist, opakovaně stíhaný a odsouzený za podněcování rasové nesnášenlivosti.

Jako děsivé a trapné komentovala financování neonacistických aktivit Evropským parlamentem švédská europoslankyně Marita Ulvskogová. Právě ona iniciovala přijetí striktnějších grantových pravidel v roce 2014. Chybou je podle europoslankyně krátkozraké rozhodování grantové komise, která zohledňuje pouze formální vystupování dané frakce na celoevropské úrovni, nikoliv však to, jak skutečně jednají členové frakce na národních úrovních.

Přečteno: 1226x
 

Kam dál:

Štítky:  

Evropský parlament, Neonacismus, Extremismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo