romea - logo
24. ledna 2021 (neděle)
svátek má Milena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Evropský parlament financuje neonacisty. Nepomohla ani změna pravidel

19.4.2016 19:58
Společná fotografie členů APF. Zcela vpravo Erik Lamprecht, místopředseda DSSS a uprostřed Tomáš Vandas, předseda DSSS. (FOTO: webové stránky APF)
Společná fotografie členů APF. Zcela vpravo Erik Lamprecht, místopředseda DSSS a uprostřed Tomáš Vandas, předseda DSSS. (FOTO: webové stránky APF)

Už druhým grantem v letošním roce podpořil Evropský parlament nadaci Europa Terra Nostra spadající pod extremistickou frakci Aliance pro mír a svobodu (APF). Aliance, v jejíž výkonné radě zasedá i český extremista Tomáš Vandas, peníze využije na přípravu velkého letního setkání ve Stockholmu. Parlamentní grant tak umožní sjezd desítek fašistických a neonacistických organizací.

Celkem skoro 600 000 eur (v přepočtu přes 16 miliónů korun) se letos nadvakrát podařilo získat nadaci Europa Terra Nostra (Evropa je naše území) od Evropského parlamentu. Už v lednu nadace s přímými vazbami na fašisty a neonacisty uspěla s první grantovou žádostí, teď se jí podařilo z grantové komise vymámit i další příspěvek. Brusel přitom v roce 2014 přijal zpřísněnou legislativu, která měla zabránit financování organizací, jež odmítají základní lidská práva a hodnoty.

Aliance pro mír a svobodu, která podpořenou nadaci zastřešuje, pak sdružuje krajně pravicová uskupení napříč Evropou. Jejím členem je nejenom Dělnická strana sociální spravedlnosti v čele s Vandasem, ale také například Lidová strana naše Slovensko, řecký Zlatý úsvit nebo Národnědemokratická strana Německa. Na plánovaném setkání ve švédském hlavním městě se tak s největší pravděpodobností sejdou řečníci oddaní neonacistické, antisemitské a protievropské propagandě ­ promluvit má mezi jinými Magnus Söderman, který neváhal označit Hitlera za „vzor moudrého člověka“ nebo Bjorn Björkquist, opakovaně stíhaný a odsouzený za podněcování rasové nesnášenlivosti.

Jako děsivé a trapné komentovala financování neonacistických aktivit Evropským parlamentem švédská europoslankyně Marita Ulvskogová. Právě ona iniciovala přijetí striktnějších grantových pravidel v roce 2014. Chybou je podle europoslankyně krátkozraké rozhodování grantové komise, která zohledňuje pouze formální vystupování dané frakce na celoevropské úrovni, nikoliv však to, jak skutečně jednají členové frakce na národních úrovních.

Přečteno: 1215x
 

Kam dál:

Štítky:  

Evropský parlament, Neonacismus, Extremismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo