romea - logo
21. listopadu 2017 (úterý)
svátek má Albert
Zprávy e-mailem - Nemáte čas číst naše zprávy každý den? Nechte si posílat souhrn toho nejdůležitějšího tak často, jak  chcete Vy.
Loading
rozšířené vyhledávaní

Evropský parlament: Romové v EU čelí anticiganismu, každodenní diskriminaci. Je třeba to zastavit

26.10.2017 1:42
Soraya Post
Soraya Post

Podle většiny poslanců Evropského parlamentu (EP) je Romům v Evropské unii upírán přístup ke vzdělání, k zaměstnání nebo ke zdravotní péči. Někteří jsou nuceně vystěhováváni, rasistické útoky proti nim jsou velmi pomalu vyšetřovány. Romové čelí každodenní stálé a strukturální diskriminaci a tuto diskriminaci je třeba zastavit. Uvádí se ve zprávě, kterou ve středu velkou většinou přijal Evropský parlament. Pro bylo 470 europoslanců, proti pouze 48 a 103 poslanců se hlasování zdrželo.

Podle překladatelky zprávy, romské europoslankyně Sorayi Post, jde vůbec o svého druh první zprávu, která je zaměřena na rozšířenou nesnášenlivost vůči Romům. "Chci poukázat na hlavní příčinu jejich vyloučení ze společnosti a na to, proč stigmatizace Romů vůbec existuje," uvedla před rozpravou Soraya Post, podle které je situace Romů v členských zemích téměř totožná. "Například ve Švédsku, což je velmi bohatá a vyspělá země, je 80 procent Romů nezaměstnaných," dodala Post.

"Nikdy jsme anticiganismus otevřeně nepřiznali. Probíhá na individuální i institucionální úrovni a je strukturovaný," uvedla Soraya Post. "Evropa musí uznat své selhání. Členské státy musí uznat své selhání," řekla Post.

VIDEO

"Jsem Romka ze Švédska patřící do skupiny Sinti. Byla jsem odsouzena už v okamžiku svého narození. Romové byli 800 let zanedbáni, diskriminováni, stigmatizováni, vylučování a dehumanizováni. Nikdy jsme nebyli dost dobří, aby nás evropská společnost přijala jako rovnocenné občany se stejným přístupem k základním lidským právům," uvedla pak v rozpravě předkladatelka zprávy, europoslankyně Soraya Post s tím, že situaci je potřeba zlepšit.

"Pro Romy nepožadujeme o nic více, ale ani o nic méně než pro většinovou společnost," uvádí se v prohlášení.

Jako velmi kriticky vyznívající označila zprávu česká europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL). "Zpráva paní kolegyně se právem obrací na členské státy s řadou požadavků na zlepšení situace romských spoluobčanů zejména v zemích, kde se integrace nedaří. Předložená zpráva vyznívá velmi kriticky, jakoby všechny státy v EU jen nečinně přihlížely diskriminaci svých občanů, jakoby vše bylo negativní a to není pravda. Musím se důrazně ohradit z pozice poslankyně za Českou republiku," uvedla v rozpravě Šojdrová.

"Mohu potvrdit, že některé malé romské děti jsou diskriminované, ale bohužel především svými vlastními rodiči, kteří je nevodí do mateřské školy, nevodí je do základní školy. Neříkám, že všechny, protože znám mnoho rodin, kde se situace mění, ale pokud se více než 50 procent romských dětí nepřipravuje na základní školu, tak v ní také neuspěje a předčasně ukončí docházku," uvedla Michael Šojdrová a upozornila na opatření, které v letošním školním roce udělala Česká republika, když zavedla povinné předškolní vzdělávání od pěti let.

Michaela Šojdrová ve svém vystoupení také připomněla, že Česká republika letos rozhodla o vykoupení vepřína v Letech u Písku a ona je hrdá na to, že to byl ministr za KDU-ČSL, který tuto historickou křivdu napravil. "Mějme odvahu kritizovat, ale uznat také případy dobré praxe," zakončila své vystoupení Šojdrová, která se hlasování zdržela stejně jako například čeští europoslanci Evžen Tošenovský, Jan Zahradil nebo Pavel Svoboda.

Kromě europoslanců za KSČM Jiřího Maštálky, Jaromíra Kohlíčka a Kateřiny Konečné a poslance Svobodných Jiřího Payna hlasovali všichni čeští poslanci EP pro přijetí předkládané zprávy.

Podle většiny poslanců EP Romové čelí anticiganismu, což je zvláštní druh rasismu, ideologie založená na rasové nadřazenosti, forma dehumanizace a institucionálního rasismu živeného historickou diskriminací a projevující se mimo jiné násilím, slovními projevy nenávisti, vykořisťováním, stigmatizací a těmi nejostudnějšími formami diskriminace.

Poslanci EP jsou hluboce znepokojeni fenoménem odebíráním romských dětí z rodin a vyzývají členské státy, aby tyto případy okamžitě prošetřily a dalším případům zabránily. Země, ve kterých probíhaly nezákonné sterilizace romských žen, by se měly omluvit a odškodnit oběti takového jednání.

Poslanci se obávají, že většina hlavních programů EU nedokáže poskytovat pomoc Romům. Vyzvali proto Komisi, Účetní dvůr a členské státy, aby kontrolovaly efektivnost programů EU a zajistily, aby aktivity financované EU byly inkluzivní a bojovaly proti segregaci. V případech zneužití by mělo být financování pozastaveno.

Parlament dále vyzval Komisi, aby zahájila řízení pro nesplnění povinnosti proti těm členským státům, které poruší nebo neprovedou směrnice o rovném zacházení.

VIDEO

DOKUMENT

Přečteno: 10373x

Kam dál:

Štítky:  

Evropský parlament, Anticiganismus, Rasismus, EU, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Shromáždění na Abertově - 17. 11. 2017

videoZÁZNAMY: ČR si připomněla 17. listopad, policie v Praze zadržela dva příznivce extremistické DSSS

17.11.2017 12:54, (AKTUALIZOVÁNO 21:00)
Obyvatelé České republiky si dnes připomněli výročí událostí spojených se 17. listopadem. Hlavní město zažilo pietní shromáždění, demonstrace pravicových extremistů i krajní levice i různé kulturní akce. Na akce svolané u příležitosti výročí událostí z listopadu 1939 a 1989 dohlíželi stovky policistů, pražským jednotkám vypomohly i další krajská ředitelství.
 celý článek

Dominika Duka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Kardinál Duka poblahopřál nenávistné Okamurově SPD k volebnímu výsledku. Spojuje nás péče o bezpečí lidí a řada jiných témat, uvedl

16.11.2017 13:45
Hlava české katolické církve, kardinál Dominik Duka, poblahopřál k výsledkům voleb předsedovi hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamurovi. „Dovoluji si Vám pogratulovat k výsledkům voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Jsem přesvědčen, že nás spojuje péče o bezpečí lidí v této zemi i řada jiných témat. Přál bych Vám, abyste Vy i Vaši poslanci v nově ustavené sněmovně dokázali důrazně prosazovat právo a spravedlnost,“ uvedl Duka ve svém dopise.
 celý článek

Emil Voráč

Emil Voráč: Dokud nebudeme schopni se dohodnout, ničeho nedosáhneme a budeme k sobě chovat nenávist

16.11.2017 12:15
Co vlastně chceme? Nesouhlasíme s dosavadní politikou a vůbec se nedivím. Vadí nám převažující nálady tohoto národa. Dlouhodobě si stěžujeme, že politika, ale i integrační činnost je o nás, ale bez nás. Nejsme spokojení, že romská menšina nemá zástupce v senátu, parlamentu, nebo ve vládě a také na úřadech, kde se jaksi tvoří vnitřní zákony, které mnohdy jsou specificky nastavené proti naší menšině.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

Další články z rubriky..
romea - logo