romea - logo
16. srpna 2022 (úterý)
svátek má Jáchym

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Evropský parlament zrušil imunitu exčlenovi neonacistického Zlatého úsvitu, ten byl pak zatčen. V Řecku byl odsouzen téměř ke 14 letům vězení

29.4.2021 9:25
Joannis Lagos
Joannis Lagos

Evropský parlament zrušil poslaneckou imunitu řeckému europoslanci a bývalému členovi neonacistické strany Zlatý úsvit Joannisi Lagosovi, který byl ve své zemi odsouzen ke 13 letům a osmi měsícům vězení za "řízení zločinecké organizace". Po zrušení imunity byl dnes Lagos zatčen v Bruselu, sdělil agentuře AFP řecký policejní zdroj. Evropský parlament dnes informoval, že rozhodnutí bylo v pondělí večer v tajném hlasování přijato velmi výraznou většinou 658 europoslanců. Proti zrušení poslanecké imunity bylo 25 europoslanců a deset se jich zdrželo hlasování.

Procedura vydání poslance byla zahájena na žádost řeckých orgánů, které jinak nemohly žádat o zatčení Lagose na základě evropského zatýkacího rozkazu. Nejmenovaný řecký policejní zdroj, s nímž hovořila AFP, dnes uvedl, že Lagos, hledaný na základě mezinárodního zatykače, byl zatčen v Bruselu. Na twitteru to potvrdil i sám europoslanec. "Jsem v policejním vozidle, ti zloději, bezvěrci, antiřekové mě chtějí uvěznit," napsal Lagos.

Osmačtyřicetiletý politik patří mezi zhruba 40 členů Zlatého úsvitu, kteří byli loni v říjnu v Aténách odsouzeni po procesu trvajícím pět a půl roku. Jeden z čelných představitelů Zlatého úsvitu byl stejně jako celé vedení formace umístěn do předběžné vazby po vraždě antifašistického aktivisty v září 2013 nedaleko Atén. Po 18 měsících však byl podmínečně propuštěn a na svobodě čekal na soudní proces.

Imunity europoslance Lagos požíval od svého zvolení za Zlatý úsvit v červenci 2019. Ze své strany po několika měsících vystoupil a stal se nezávislým. Šéf Zlatého úsvitu Nikos Michaloliakos a většina dalších odsouzených skončila ve vězení, ale dvojka strany Christos Pappas je na útěku.

Zlatý úsvit založil Michaloliakos v 80. letech jako neonacistické hnutí, které se posléze stalo politickou stranou. Široké řady příznivců získalo za ekonomické krize mimo jiné svou protiimigrační politikou. V letech 2012 až 2019 byla tato strana zastoupena i v řeckém parlamentu, kde v roce 2012 nakrátko obsadila 21 ze 300 křesel zákonodárného sboru.

Přečteno: 567x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Evropský parlament, Zlatý úsvit, Řecko, EU, Soud, Extremismus, XenofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo