romea - logo
26. října 2021 (úterý)
svátek má Erik

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Evropský romský insitut: Na jakou otázku dává odpověď?

EU, 29.7.2014 14:40, (ROMEA)
George Soros, předseda Evropské komise José Manuel Barroso a Ulrich Bunjes, zvláštní zástupce generálního tajemníka Rady Evropy pro romské záležitosti (FOTO: Wikimedia Commons)
George Soros, předseda Evropské komise José Manuel Barroso a Ulrich Bunjes, zvláštní zástupce generálního tajemníka Rady Evropy pro romské záležitosti (FOTO: Wikimedia Commons)

Rada Evropy tento týden natočila a na serveru YouTube zveřejnila video, ve kterém zvláštní zástupce pro romské otázky Ulrich Bunjes hovoří o myšlence zřízení Evropského romského institutu (ERI). Odstupující předseda Evropské komise Barroso a George Soros ohlásili na jaře tohoto roku na Romském summitu v Bruselu, že právě takový vývoj si představují.

Bunjes v klipu chválí činnost Sorosovy nadace Open Society Foundations a její přístup k otázkám Romů v Evropě, přičemž jej označuje za „novátorský“. Zároveň ale také říká, že mnoho základních otázek ohledně ERI zůstává nezodpovězených, například to, čím se bude zabývat, jaká bude její struktura a jakým způsobem bude financována.
Původní dokumenty popisující strategii ERI pojednávají o větší potřebě „celoevropské odpovědi“ na začleňování Romů, jež bude brát v potaz existenci mnoha mezinárodních organizací, které se již podobnými snahami zabývají. Dokumenty navrhují ustavení ERI v souladu s programem Rady Evropy zvaným Kulturní cesty a počítají s pěti až patnácti zaměstnanci. Návrhy na její činnost se pohybují na škále od „boje s anticiganismem na celoevropské úrovni“ až po „teoretické zkoumání spolu s uměleckou a kulturní produkcí“.

Ve zveřejněném videoklipu se zvláštní zástupce Bunjes zmínil, že snaha vyhnout se zdvojování funkcí se stane jednou z hlavních otázek ERI, která si nutně musí jasně určit, jak by mohla cenným způsobem přispět k již existující řadě vládních i nevládních organizací zabývajících se romskými záležitostmi v Evropě. Řekl také, že by ohledně postupu ERI bylo dobré dospět „přinejmenším k provizornímu závěru“, a to na podzim, kdy Rada Evropy plánuje zveřejnit analýzu uplynulých čtyř let své činnosti od okamžiku přijetí Štrasburské deklarace o Romech a svou vlastní strategii v otázkách Romů.

Vědecká komise Evropské sítě akademiků pro studium romistiky (RAN), což je společný projekt Rady Evropy a Evropské komise probíhající od roku 2011, vydala v dubnu prohlášení o navrhovaném ustavení ERI. Komise zdůraznila, že klíčovým bodem by mělo být zajištění kvality fungování institutu, a doporučila Radě Evropy, aby „uznala hodnotu odborné kvalifikace zkušených a diplomovaných akademiků a nikoli … aby dovolila splynutí výzkumu a šíření informací a poznatků s lobbováním a politickou reprezentací.“

Odpolitizování produkce poznatků o Romech je extrémně citlivý problém. Kvůli nesmírnému přehlížení zůstávají Romové nedostatečně zastoupeni v evropském akademickém a politickém životě a občané zastupující veřejnost během nedávného Romského summitu v Bruselu často vznášeli otázku romské spoluúčasti a zastoupení ve fungování veřejných institucí. Několik intelektuálů z romské veřejnosti, které oslovil server www.romea.cz, vyjádřili své pochybnosti o tom, zda navrhovaná struktura ERI zaručí dostatečnou účast Romů ve svém vlastním vedení, a uvedli, že vývoj původní myšlenky ERI neprobíhal tak transparentně, jak by si bývali přáli.

Lingvista z Univerzity v Manchesteru Yaron Matras, který se zaměřuje na romštinu a další jazyky, prohlásil, že podle něj by bylo bizarní, kdyby se měla takováto instituce nacházet uvnitř politické organizace, jakou je Rada Evropy, a to obzvláště tehdy, když jedním z jejích zaměření má být romská kultura. „Nikdy by například pod záštitou takovéto politické organizace nikdo neustavil ‚Evropský keltský institut’,“ řekl a dodal, že je třeba, aby se romistice jakožto akademické disciplíně dostalo obecně mnohem většího podílu v rámci hlavního proudu a širší propagace.

Evropské fórum Romů a travelerů (ERTF), což je nezisková organizace se sídlem sekretariátu v areálu Rady Evropy ve Štrasburku, vydala ohledně návrhu následující prohlášení:

„Takový projekt by se měl vyhnout folklorizaci a ghettoizaci romské kultury. Zastáváme názor, že romská kultura je a musí zůstat vlastnictvím romských komunit, a jejich kulturní aktivity mají být organizovány zdola a nikoli centralizovány pod záštitou nějaké mezinárodní politické organizace. Rada Evropy a podobné orgány mohou poskytovat cennou podporu a inspiraci pro takovéto aktivity. Musíme se ale vyhnout jakémukoli zavádění standardní kultury shora, které by vedlo k riziku popření bohatosti opravdových romských tradic.

ERTF zůstane i nadále nadšeným a spolehlivým partnerem jakýchkoli iniciativ, které slibují propagovat romskou kulturu, ale i respekt a toleranci, jež si zasluhuje. Této konkrétní iniciativě však v tuto chvíli nejsme schopni svou podporu vyjádřit. Těšíme se, že budeme zapojeni do dalších jednání."

Gwendolyn Albert, přeložila Jana Kavalírová
Přečteno: 1006x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Evropa, Evropská komise, Rada EU, Kultura, SoužitíHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo