romea - logo
20. ledna 2022 (čtvrtek)
svátek má Ilona

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Evropský soud potvrdil oprávněnost zákazu Maďarské gardy

Štrasburk , 11.12.2013 11:09, (ROMEA)
Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku (FOTO: http://www.echr.coe.int)
Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku (FOTO: http://www.echr.coe.int)

Evropský soud pro lidská práva definitivně zamítl stížnost, kterou na Budapešť podal šéf radikálních nacionalistů v Maďarsku Gábor Vona kvůli úřednímu zákazu nacionalistické Maďarské gardy. Maďarsko zákazem této gardy neporušilo Evropskou úmluvu o lidských právech, uvedl dnes soud při Radě Evropy ve Štrasburku na svém webu.

Soud dospěl již začátkem července k závěru, že zákaz nebyl ze strany maďarských úřadů nepřiměřený vzhledem k tomu, že sdružení Maďarská garda pořádalo shromáždění proti Romům a provokativní polovojenské pochody. Vona se proti tehdy nepravomocnému rozsudku odvolal, ale evropský soud ho v pondělí s konečnou platností potvrdil.

Polovojenskou Maďarskou gardu založilo nacionalistické Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik). V prosinci 2008 ji maďarský soud rozpustil a v červenci 2009 odvolací tribunál toto rozhodnutí potvrdil. Garda slovně napadala menšiny v zemi, a to hlavně Romy. Často podnikala i pochody do jejich osad. Garda vystupovala také proti Slovensku, Rumunsku a Srbsku, kde žije mnoho Maďarů, kteří jsou podle maďarských nacionalistů utlačováni.

Přečteno: 342x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Evropský soud pro lidská práva, Maďarsko, Gábor Vona, Maďarská gardaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo