romea - logo
25. května 2020 (pondělí)
svátek má Viola
Loading
rozšířené vyhledávaní

Extremistický Jobbik opět poráží kandidáta vládní strany v Maďarsku

Budapešť, 14.4.2015 9:53
Ilustrační FOTO: http://fxb.harvard.edu
Ilustrační FOTO: http://fxb.harvard.edu

V nedělních doplňujících volbách do maďarského parlamentu zvítězil kandidát krajně pravicového Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik), který těsně porazil svého rivala z vládní strany Maďarský občanský svaz (Fidesz).

Šéf Jobbiku Gábor Vona označil vítězství svého kandidáta za historické. "V Maďarsku panuje nálada na výměnu vlády a Jobbik bude tou silou, která vládu změní," uvedl Vona před svými oslavujícími stoupenci ve městě Tapolca na západě země.

Mnozí politici ze strany Jobbik prosluli v minulosti svými protižidovskými či protiromskými prohlášeními, poslední dobou ale strana poněkud zmírnila rétoriku, aby oslovila více voličů. Kritiky strany to ale nijak neobměkčilo. "V očích zbytku světa je Jobbik extremistickou stranou, která propaguje nenávist," uvedl v neděli šéf Světového židovského kongresu Ronald Lauder.

Podle analytika Krausze má před sebou Jobbik i přes nynější vítězství ještě hodně dlouhou cestu k tomu, aby mohl zvítězit i v parlamentních volbách, které se mají konat v roce 2018. "Zdá se nemožné, že by kdokoli ve Spojených státech či v Evropě akceptoval vládu Jobbiku," uvedl Krausz. "Teď už je téměř jisté, že mnoho voličů je rozčarováno chováním Fidesze, a proto začali podporovat Jobbik," dodal.

 

brf, ČTK
Přečteno: 525x
 

Kam dál:

Štítky:  

Maďarsko, Jobbik, Volby, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo