romea - logo
21. září 2021 (úterý)
svátek má Matouš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Facebook zavřel některé dezinformační stránky skrytě napojené na Rusko

18.1.2019 9:53
Dezinformační rasistické servery (koláž: Romea.cz)
Dezinformační rasistické servery (koláž: Romea.cz)

Firma Facebook odstranila několik stovek stránek, účtů a skupin napojených na Rusko, které se na sociálních sítích facebook a instagram pod skrytou identitou dopouštěly manipulací. Společnost to dnes oznámila na svých webových stránkách. Zrušené účty byly podle jejího vyjádření skrytě napojeny na ruskou státní propagandistickou agenturu Sputnik.

Facebook zasáhl proti dvěma operacím spuštěným z Ruska, z nichž jedna byla zacílena na postsovětské státy a země východní Evropy a druhá na Ukrajinu. Vzájemně nebyly propojeny, ale využívaly stejnou taktiku k tomu, aby zmátly uživatele ohledně své identity a svých záměrů, uvedla společnost.

Na facebooku šlo o 364 stránek napojených na zaměstnance agentury Sputnik, které šířily informace do pobaltských států, střední Asie, na Kavkaz a do střední a východní Evropy. Česká republika ve výčtu těchto zemí uvedena není, přestože Sputnik má svou českou verzi. Stránky se skrytou nebo falešnou identitou se tematicky věnovaly kritice Severoatlantické aliance, protestním hnutím nebo boji s korupcí. Odstraněno bylo dále 107 stránek na facebooku a 41 účtů na instagramu zaměřených na Ukrajinu.

Podle sdělení firmy Facebook se tak stalo na popud amerických bezpečnostních složek.

Agentura Reuters připomíná, že správa sociální sítě facebook byla v minulých dvou letech kritizována za váhavost v boji proti extremistickému obsahu a útočné propagandě. Podle svého vyjádření zrušily Facebook a Twitter už miliony příspěvků a uzavřely mnohé účty napojené na Rusko, Írán a další státy obviňované z informačních manipulací a dezinformací.

Přečteno: 555x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Facebook, Twitter, Dezinformační web, Rusko, IránHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo