romea - logo
7. března 2021 (neděle)
svátek má Tomáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Fašistická strana ĽSNS se rozpadá. Po hádkách s vůdcem Kotlebou ji opouštějí poslanci

27.1.2021 22:15
Kotlebovci na místě činu (FOTO: repro YouTube)
Kotlebovci na místě činu (FOTO: repro YouTube)

Krajně pravicovou fašistickou stranu Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) po dřívějším rozkolu opouští europoslanec Milan Uhrík a pět z její 14 poslanců ve slovenském parlamentu. Dosavadní místopředseda ĽSNS Uhrík to dnes oznámil na sociální síti. Podobný krok udělali také někteří ze zmíněných zákonodárců, v politice ale chtějí setrvat. Předseda ĽSNS Marian Kotleba rozhodnutí svých spolupracovníků zatím nekomentoval.

Neshody uvnitř ĽSNS vyšly najevo minulý týden, kdy část představitelů strany otevřeně kritizovala posílení Kotlebovy pozice prostřednictvím změny stranických stanov. Několik členů vedení a známých tváří uskupení tehdy postupně ohlásilo, že se již nebudou ucházet o funkci v předsednictvu strany. Nyní oznámili odchod ze strany, která se hlásí k válečnému slovenskému státu, kritizuje EU a NATO či početnou romskou menšinu v zemi.

"Rozhodnutí předsedy Mariana Kotleby převzít všechnu moc na sebe podpořila i část členské základy. Toto rozhodnutí změnit původně lidovou stranu na stranu jediného muže musím respektovat. Jako zastánce týmové spolupráce se s tím nedokážu ztotožnit," řekl ve videonahrávce Uhrík.

Spolu s Uhríkem z ĽSNS odchází také například jedna z nejznámějších tváří strany Milan Mazurek a její mluvčí Ondrej Ďurica.

Podle médií si Kotleba úpravou stanov chtěl patrně zajistit udržení vlivu v uskupení pro případ, že slovenský nejvyšší soud potvrdí jeho vinu za propagaci neonacistických symbolů. Soud první instance mu za to loni na podzim vyměřil trest vězení na čtyři roky a čtyři měsíce.

Bývalý předseda Banskobystrického kraje Kotleba dovedl ĽSNS do sněmovny poprvé v roce 2016. V loňských volbách pak strana získala téměř osm procent hlasů, což jí ve 150členném parlamentu vyneslo 17 křesel. Již loni na jaře z jejího poslaneckého klubu vystoupili tři zákonodárci, kteří ale nebyli členy ĽSNS.

Přečteno: 839x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Kotleba, Ľudová strana Naše Slovensko, Slovensko, Politika, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Pavla Svrčinová a vtip, který sdílela na svém facebookovém profilu. (Koláž: Romea.cz)

Budoucí hlavní hygienička Pavla Svrčinová se omluvila Romům za rasistický vtip

5.3.2021 20:05
Budoucí hlavní hygienička Pavla Svrčinová se omluvila Romům za sdílení rasistického vtipu na svém facebookovém profilu. Svrčinovou kontaktovala s žádostí o vysvětlení vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková. Budoucí hlavní hygienička se podle Válkové v telefonickém rozhovoru za celou věc omluvila a požádala zmocněnkyni o přeposlání její omluvy všem členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

František Lízna (FOTO: repro Česká televize)

Umřel páter František Lízna, který se zastával Romů. Je důležité, aby neztratili svůj romipen, říkával

5.3.2021 14:55
Ve čtvrtek večer zemřel katolický kněz a někdejší chartista František Lízna (79). Zprávu o jeho úmrtí zveřejnil jezuita Jan Regner. Lízna byl člověkem se srdcem na dlani, dlouho pomáhal Romům a lidem z okraje společnosti vůbec. Dlouhou poutí se vyléčil z rakoviny, v poslední době si stěžoval na plicní embolii, nakonec podlehl koronaviru.
 celý článek

--ilustrační foto--

videoZÁZNAM VYSÍLÁNÍ: Rozhovor s novým honorárním konzulem Petrem Torákem

5.3.2021 13:53
Záznam živého vysílání rozhovoru s novým honorárním konzulem přímo z místa jeho působiště v Peterborough.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo