romea - logo
19. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Ivo

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Fašistická strana ĽSNS se rozpadá. Po hádkách s vůdcem Kotlebou ji opouštějí poslanci

27.1.2021 22:15
Kotlebovci na místě činu (FOTO: repro YouTube)
Kotlebovci na místě činu (FOTO: repro YouTube)

Krajně pravicovou fašistickou stranu Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) po dřívějším rozkolu opouští europoslanec Milan Uhrík a pět z její 14 poslanců ve slovenském parlamentu. Dosavadní místopředseda ĽSNS Uhrík to dnes oznámil na sociální síti. Podobný krok udělali také někteří ze zmíněných zákonodárců, v politice ale chtějí setrvat. Předseda ĽSNS Marian Kotleba rozhodnutí svých spolupracovníků zatím nekomentoval.

Neshody uvnitř ĽSNS vyšly najevo minulý týden, kdy část představitelů strany otevřeně kritizovala posílení Kotlebovy pozice prostřednictvím změny stranických stanov. Několik členů vedení a známých tváří uskupení tehdy postupně ohlásilo, že se již nebudou ucházet o funkci v předsednictvu strany. Nyní oznámili odchod ze strany, která se hlásí k válečnému slovenskému státu, kritizuje EU a NATO či početnou romskou menšinu v zemi.

"Rozhodnutí předsedy Mariana Kotleby převzít všechnu moc na sebe podpořila i část členské základy. Toto rozhodnutí změnit původně lidovou stranu na stranu jediného muže musím respektovat. Jako zastánce týmové spolupráce se s tím nedokážu ztotožnit," řekl ve videonahrávce Uhrík.

Spolu s Uhríkem z ĽSNS odchází také například jedna z nejznámějších tváří strany Milan Mazurek a její mluvčí Ondrej Ďurica.

Podle médií si Kotleba úpravou stanov chtěl patrně zajistit udržení vlivu v uskupení pro případ, že slovenský nejvyšší soud potvrdí jeho vinu za propagaci neonacistických symbolů. Soud první instance mu za to loni na podzim vyměřil trest vězení na čtyři roky a čtyři měsíce.

Bývalý předseda Banskobystrického kraje Kotleba dovedl ĽSNS do sněmovny poprvé v roce 2016. V loňských volbách pak strana získala téměř osm procent hlasů, což jí ve 150členném parlamentu vyneslo 17 křesel. Již loni na jaře z jejího poslaneckého klubu vystoupili tři zákonodárci, kteří ale nebyli členy ĽSNS.

Přečteno: 986x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Kotleba, Ľudová strana Naše Slovensko, Slovensko, Politika, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo