romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Fašistu Kotlebu prý volili i někteří Romové. Romští politici se s ním chtějí setkat

Slovensko, 27.11.2013 11:56, (ROMEA)
Marián Kotleba (Koláž: Romea.cz)
Marián Kotleba (Koláž: Romea.cz)

Členové Strany romské unie na Slovensku (SRÚS ) vyzývají nového bystrickém župana Mariana Kotlebu, aby se s nimi do Vánoc setkal a představil jim plány, které má s Romy. Chtějí mu nabídnout i vlastní návrhy, jak zlepšit situaci Romů. Prohlásil to v Bratislavě to předseda strany František Tanko. Setkat se chce s tímto slovenským fašistou i starosta obce Vaľkovňa Rudolf Potoš. Oba tvrdí, že nového župana volili i někteří Romové. Informují o tom slovenská média.

Tanko doufá, že ho Kotleba přijme

Romové doufají, že Kotleba nezačne prověřovat nájemní smlouvy v obytných domech a nezačne nelegální obyvatele vyhazovat na ulici," řekl Tanko. Zároveň věří, že tak, jak je přijal prezident Ivan Gašparovič, přijme je i Kotleba. Konkrétní návrhy SRÚS nepředstavil, udělá to prý až poté, co jeho stranu Kotleba přijme. Informaci zveřejnil server Romovia.sme.sk.

Tanko také tvrdí, že volby do vyšších územních celků nebyly transparentní a čestné. Podle jeho informací se Romové v mnoha osadách stali oběťmi zastrašování a také si jejich hlasy politici kupovali. Nejčastěji jim hrozilo vypsání z aktivačních prací. Zmínil Vranov nad Topľou a obec Bystrá.

Kotlebu podle Tanka zvolili i díky hlasům Romů. Předseda SRÚS tvrdí, že šlo jen o jednotlivce, kteří ho podpořili. Ti podle něj ani netuší, komu vlastně svůj hlas odevzdali.

Pokoš: Kotlebu volili i Romové

Pravicového extremistu Kotlebu v některých obcích volili Romové i podle informací serveru Čas.sk. Kotlebu volili například i v obci Vaľkovňa (okres Brezno), která má romské vedení v čele se starostou Rudolfem Pokošem ( 45 ). "Nevolil jsem ho, protože jsem ve straně Směr. Podle menších statistik, které jsme si udělali, se však ukázalo, že Mariana Kotlebu volili i naši romští spoluobčané," řekl starosta.

I Pokoš uvedl, že by se chtěl s novým županem určitě setkat. "Doufám, že se se mnou setká. Nemůže mě brát jako Roma, ale jako starostu, a rovněž nemůže všechny házet do jednoho pytle. V médiích se o něm píše, že je extremista a Romové se tohoto slova bojí. On jako župan však musí vědět, s jakými problémy se v obcích v regionu trápíme a je toho hodně . Proto bych se s ním chtěl setkat," dodává Rudolf Pokoš. 

VIDEO


Starosta obce Vaľkovňa Rudolf Pokoš.

S kým Romové chtějí spolupracovat

K lídrům slovenské krajní pravice patří Marian Kotleba přibližně od roku 2003, kdy začal na veřejnosti vystupovat jako vůdce Slovenské pospolitosti. V čele organizace stál do roku 2006. Stáhl se poté, kdy Nejvyšší soud Pospolitost rozpustil mimo jiné i proto, že oslavovala válečný slovenský fašistický stát. 

Poté si s bratry založil obchod s názvem KKK Anglická móda , ve kterém prodávaly značky oblíbené mezi pravicovými extremisty. KKK je zároveň zkratkou amerického rasistického hnutí KuKluxKlan.

Politice se Kotleba začal opět věnovat po roce 2009, když jeho kamarádi ovládli Stranu přátel vína, a z ní vytvořili Lidovou stranu - Naše Slovensko. Jeho největším úspěchem byly dosud župní volby 2009 - za župana ho volilo 10 procent voličů.

Kotleba se rád svým extremismem chlubí, jak to ukázal názvem svého obchodu či nošením uniformy, která mnohým připomínala stejnokroje fašistických Hlinkových gard. Pravidelně organizuje pochody proti romským osadám, za výroky o "cikánských parazitech" ho stíhala policie. V roce 2006 byl obviněn i za propagaci fašismu.

Před rokem si zase koupil pozemek v blízkosti romské osady v Krásné Hůrce. Na pozemku pod vyhořelým hradem stojí sedm načerno postavených domů, v nichž žijí romské rodiny. Kotleba opakovaně vyhrožoval , že je nechá srovnat se zemí buldozery. V minulosti Kotleba nosil pistoli, jednou si ji dokonce vzal i na soud. 

fk, Romovia.sme.sk, Čas.sk
Přečteno: 1612x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Volby, Volby 2013, Fašismus, Neonacismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo