romea - logo
27. ledna 2020 (pondělí)
svátek má Ingrid
Loading
rozšířené vyhledávaní

Festival v romské osadě nebude. Zakázali ho zastupitelé přilehlého města i policie

Moldava nad Bodvou, 26.8.2014 10:51, (ROMEA)
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Zastupitelstvo slovenského města Moldava nad Bodvou rozhodlo o zrušení festivalu "Moldava spolu", který se měl konat příští víkend v nedaleké romské osadě Budulovská, kde před rokem proběhl brutální policejní zákrok. Zasedání, během něhož došlo k tomuto rozhodnutí, bylo s vyloučením veřejnosti. Město na něj nepustilo ani organizátory festivalu z organizace ETP. Píše o tom server Romovia.sme.sk.

Důvodem zákazu festivalu, jehož zrušení v pátek podpořilo i ministerstvo vnitra, je prý bezpečnostní situace. "Nebojím se tak o naše, ale o lidi, kteří přijdou z okolí," prohlásil primátor města István Zachariaš (SMK). Ten podle informací serveru Romovia.sme.sk koná pouze na doporučení policie, která se obává, že by se v případě nutnosti na místo festivalu nedostala požární technika nebo sanitka.

"Do osady vede nezpevněná příjezdová cesta, která je úzká, jediná a nesplňuje tak požadavky na bezpečný příjezd záchranných složek," uvedl k důvodům zrušení festivalu mluvčí ministerstva vnitra Peter Lazarov.

Na výroky politiků o nebezpečnosti akce reagoval jeden z organizátorů festivalu Michal Kaščák. "Nikdy bychom nepořádali akci tam, kde bychom to považovali za nebezpečné," uvedl pro server Romovia.sme.sk Kaščák a k odůvodnění zákazu, které je podle něj nesmyslné, doplnil: "Už tam byla jedna policejní razie a policejní auto se do osady tehdy bez problémů dostalo."

Nad zamítavým výrokem zastupitelů města se pozastavuje také hudebník Matúš Vallo, člen skupiny Para, která měla na festivalu vystupovat. "Je vidět, že v rámci romské problematiky je i krajová iniciativa jako festival pro některé komunální politiky v současnosti nepřípustná," řekl Vallo a dodává: "Ještě jsem nezažil, aby policie, která za naše peníze dohlíží na pochody neonacistů, zakazovala kulturní akce."

Se zrušením festivalu souhlasí naopak například zaměstnankyně Kulturního centra, údolí Bodvy a Rudohoří. Ta pro server Romovia.sme.sk dokonce uvedla, že by Romům měl ke kulturnímu vyžití stačit jeden den během červnových dní města. 

Na festivalu, který byl řádně nahlášený už od května, měly vystoupit romské i neromské hudební skupiny a připravené bylo také divadelní představení.

Jitka Votavová, server Romovia.sme.sk
Přečteno: 978x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Osada, Romské osady, FestivalHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo