romea - logo
9. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Drahoslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Festival v romské osadě nebude. Zakázali ho zastupitelé přilehlého města i policie

Moldava nad Bodvou, 26.8.2014 10:51, (ROMEA)
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Zastupitelstvo slovenského města Moldava nad Bodvou rozhodlo o zrušení festivalu "Moldava spolu", který se měl konat příští víkend v nedaleké romské osadě Budulovská, kde před rokem proběhl brutální policejní zákrok. Zasedání, během něhož došlo k tomuto rozhodnutí, bylo s vyloučením veřejnosti. Město na něj nepustilo ani organizátory festivalu z organizace ETP. Píše o tom server Romovia.sme.sk.

Důvodem zákazu festivalu, jehož zrušení v pátek podpořilo i ministerstvo vnitra, je prý bezpečnostní situace. "Nebojím se tak o naše, ale o lidi, kteří přijdou z okolí," prohlásil primátor města István Zachariaš (SMK). Ten podle informací serveru Romovia.sme.sk koná pouze na doporučení policie, která se obává, že by se v případě nutnosti na místo festivalu nedostala požární technika nebo sanitka.

"Do osady vede nezpevněná příjezdová cesta, která je úzká, jediná a nesplňuje tak požadavky na bezpečný příjezd záchranných složek," uvedl k důvodům zrušení festivalu mluvčí ministerstva vnitra Peter Lazarov.

Na výroky politiků o nebezpečnosti akce reagoval jeden z organizátorů festivalu Michal Kaščák. "Nikdy bychom nepořádali akci tam, kde bychom to považovali za nebezpečné," uvedl pro server Romovia.sme.sk Kaščák a k odůvodnění zákazu, které je podle něj nesmyslné, doplnil: "Už tam byla jedna policejní razie a policejní auto se do osady tehdy bez problémů dostalo."

Nad zamítavým výrokem zastupitelů města se pozastavuje také hudebník Matúš Vallo, člen skupiny Para, která měla na festivalu vystupovat. "Je vidět, že v rámci romské problematiky je i krajová iniciativa jako festival pro některé komunální politiky v současnosti nepřípustná," řekl Vallo a dodává: "Ještě jsem nezažil, aby policie, která za naše peníze dohlíží na pochody neonacistů, zakazovala kulturní akce."

Se zrušením festivalu souhlasí naopak například zaměstnankyně Kulturního centra, údolí Bodvy a Rudohoří. Ta pro server Romovia.sme.sk dokonce uvedla, že by Romům měl ke kulturnímu vyžití stačit jeden den během červnových dní města. 

Na festivalu, který byl řádně nahlášený už od května, měly vystoupit romské i neromské hudební skupiny a připravené bylo také divadelní představení.

Jitka Votavová, server Romovia.sme.sk
Přečteno: 985x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Osada, Romské osady, FestivalHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo