romea - logo
28. ledna 2020 (úterý)
svátek má Otýlie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Fico navrhuje extrémní opatření. Romské děti by dal do internátů

Bratislava, 21.2.2013 13:50, (ROMEA)
Vpravo slovenský premiér Robert Fico, vlevo maďarský premiér Viktor Orbán.
Vpravo slovenský premiér Robert Fico, vlevo maďarský premiér Viktor Orbán.

Fico navrhuje extrémní opatření. Romské děti by dal do internátů - Zmocněnec vlády pro romské komunity Peter Pollak s internátní řešením nesouhlasí.

 "Museli byste tyto děti sebrat z toho prostředí a umístit někde jinde." Takto v úterý před vysokoškoláky popisoval premiér Robert Fico "extrémní opatření", která by mohla zajistit lepší budoucnost dětem z romské komunity žijícím v nevhodných podmínkách.

Mluvil o "speciálních zařízeních", ale i o tom, že by takový krok, ačkoli by byl vhodný, vyvolal protesty v zahraničí a mezi aktivisty za lidská práva. Ty nazýval "svatoušky".

Studentům říkal, že "buď řekneme všem, že situace na Slovensku je extrémní a na extrémní situaci se musí přijímat extrémní opatření, nebo budeme dále jen plkat" a že musíme do řešení tohoto problému vtáhnout mezinárodní společenství.

"Pokud vidíme, že romská rodina není schopná poskytnout takové vzdělání, takovou kvalitní výchovu, která zagarantuje nějakou perspektivu tomuto dítěti, tak to musí udělat někdo jiný," vysvětloval Fico SME.

Premiér hovoří o internátních školách pro Romy z nevhodného prostředí již několik let. Jeho první ani druhá vláda však taková opatření nepřipravila. Pokud romská rodina není schopna poskytnout vzdělání a výchovu, které zagarantují perspektivu dítěti, musí to udělat někdo jiný.

Pollak nesouhlasí
Zmocněnec vlády pro romské komunity Peter Pollak s internátní řešením nesouhlasí. "Nejsem zastáncem tohoto typu vzdělávání." Pollak společně s ministrem vnitra Robertem Kaliňákem připravuje romskou reformu. Povinné internáty v ní nejsou. Za mnohem lepší cestu považuje intenzivní práci s dítětem už od tří let v mateřské škole a celodenní výchovný systém. Pokud by se měly prosazovat opatření, s nimiž by nesouhlasil, "nebude součástí těchto opatření, odpověděl Pollak na otázku, zda by v případě návrhu na internátní školy odstoupil.

Ministr vnitra Kaliňák s Ficem souhlasí. Internátní školy považuje za dobré řešení v mnoha případech "Internátní školy mají jediný problém - určité nesouhlasy i ze zahraničí," řekl. I proto v reformě zvolili kompromisní model celodenního vzdělávání, když je dítě ve škole od snídaně, dokud se nenavečeří a mezitím si s vychovatelem udělá úkoly.

brf, SME
Přečteno: 1775x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Integrace, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo