romea - logo
26. září 2020 (sobota)
svátek má Andrea

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Fico navrhuje extrémní opatření. Romské děti by dal do internátů

Bratislava, 21.2.2013 13:50, (ROMEA)
Vpravo slovenský premiér Robert Fico, vlevo maďarský premiér Viktor Orbán.
Vpravo slovenský premiér Robert Fico, vlevo maďarský premiér Viktor Orbán.

Fico navrhuje extrémní opatření. Romské děti by dal do internátů - Zmocněnec vlády pro romské komunity Peter Pollak s internátní řešením nesouhlasí.

 "Museli byste tyto děti sebrat z toho prostředí a umístit někde jinde." Takto v úterý před vysokoškoláky popisoval premiér Robert Fico "extrémní opatření", která by mohla zajistit lepší budoucnost dětem z romské komunity žijícím v nevhodných podmínkách.

Mluvil o "speciálních zařízeních", ale i o tom, že by takový krok, ačkoli by byl vhodný, vyvolal protesty v zahraničí a mezi aktivisty za lidská práva. Ty nazýval "svatoušky".

Studentům říkal, že "buď řekneme všem, že situace na Slovensku je extrémní a na extrémní situaci se musí přijímat extrémní opatření, nebo budeme dále jen plkat" a že musíme do řešení tohoto problému vtáhnout mezinárodní společenství.

"Pokud vidíme, že romská rodina není schopná poskytnout takové vzdělání, takovou kvalitní výchovu, která zagarantuje nějakou perspektivu tomuto dítěti, tak to musí udělat někdo jiný," vysvětloval Fico SME.

Premiér hovoří o internátních školách pro Romy z nevhodného prostředí již několik let. Jeho první ani druhá vláda však taková opatření nepřipravila. Pokud romská rodina není schopna poskytnout vzdělání a výchovu, které zagarantují perspektivu dítěti, musí to udělat někdo jiný.

Pollak nesouhlasí
Zmocněnec vlády pro romské komunity Peter Pollak s internátní řešením nesouhlasí. "Nejsem zastáncem tohoto typu vzdělávání." Pollak společně s ministrem vnitra Robertem Kaliňákem připravuje romskou reformu. Povinné internáty v ní nejsou. Za mnohem lepší cestu považuje intenzivní práci s dítětem už od tří let v mateřské škole a celodenní výchovný systém. Pokud by se měly prosazovat opatření, s nimiž by nesouhlasil, "nebude součástí těchto opatření, odpověděl Pollak na otázku, zda by v případě návrhu na internátní školy odstoupil.

Ministr vnitra Kaliňák s Ficem souhlasí. Internátní školy považuje za dobré řešení v mnoha případech "Internátní školy mají jediný problém - určité nesouhlasy i ze zahraničí," řekl. I proto v reformě zvolili kompromisní model celodenního vzdělávání, když je dítě ve škole od snídaně, dokud se nenavečeří a mezitím si s vychovatelem udělá úkoly.

brf, SME
Přečteno: 1790x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Integrace, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo