romea - logo
9. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Drahoslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Fico navrhuje extrémní opatření. Romské děti by dal do internátů

Bratislava, 21.2.2013 13:50, (ROMEA)
Vpravo slovenský premiér Robert Fico, vlevo maďarský premiér Viktor Orbán.
Vpravo slovenský premiér Robert Fico, vlevo maďarský premiér Viktor Orbán.

Fico navrhuje extrémní opatření. Romské děti by dal do internátů - Zmocněnec vlády pro romské komunity Peter Pollak s internátní řešením nesouhlasí.

 "Museli byste tyto děti sebrat z toho prostředí a umístit někde jinde." Takto v úterý před vysokoškoláky popisoval premiér Robert Fico "extrémní opatření", která by mohla zajistit lepší budoucnost dětem z romské komunity žijícím v nevhodných podmínkách.

Mluvil o "speciálních zařízeních", ale i o tom, že by takový krok, ačkoli by byl vhodný, vyvolal protesty v zahraničí a mezi aktivisty za lidská práva. Ty nazýval "svatoušky".

Studentům říkal, že "buď řekneme všem, že situace na Slovensku je extrémní a na extrémní situaci se musí přijímat extrémní opatření, nebo budeme dále jen plkat" a že musíme do řešení tohoto problému vtáhnout mezinárodní společenství.

"Pokud vidíme, že romská rodina není schopná poskytnout takové vzdělání, takovou kvalitní výchovu, která zagarantuje nějakou perspektivu tomuto dítěti, tak to musí udělat někdo jiný," vysvětloval Fico SME.

Premiér hovoří o internátních školách pro Romy z nevhodného prostředí již několik let. Jeho první ani druhá vláda však taková opatření nepřipravila. Pokud romská rodina není schopna poskytnout vzdělání a výchovu, které zagarantují perspektivu dítěti, musí to udělat někdo jiný.

Pollak nesouhlasí
Zmocněnec vlády pro romské komunity Peter Pollak s internátní řešením nesouhlasí. "Nejsem zastáncem tohoto typu vzdělávání." Pollak společně s ministrem vnitra Robertem Kaliňákem připravuje romskou reformu. Povinné internáty v ní nejsou. Za mnohem lepší cestu považuje intenzivní práci s dítětem už od tří let v mateřské škole a celodenní výchovný systém. Pokud by se měly prosazovat opatření, s nimiž by nesouhlasil, "nebude součástí těchto opatření, odpověděl Pollak na otázku, zda by v případě návrhu na internátní školy odstoupil.

Ministr vnitra Kaliňák s Ficem souhlasí. Internátní školy považuje za dobré řešení v mnoha případech "Internátní školy mají jediný problém - určité nesouhlasy i ze zahraničí," řekl. I proto v reformě zvolili kompromisní model celodenního vzdělávání, když je dítě ve škole od snídaně, dokud se nenavečeří a mezitím si s vychovatelem udělá úkoly.

brf, SME
Přečteno: 1785x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Integrace, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo