romea - logo
6. prosince 2019 (pátek)
svátek má Mikuláš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Fico odmítá výtky za kritiku národnostních menšin

Bratislava, 4.3.2013 17:27, (ROMEA)
Vlevo Robert Fico (FOTO:Presidential Press and Information Office).
Vlevo Robert Fico (FOTO:Presidential Press and Information Office).

Slovenský premiér Robert Fico se dnes ohradil proti kritice, kterou vyvolal jeho nedávný výrok o "vydírání", jemuž je prý vystaven stát ze strany národnostních menšin. V rozhovoru pro list Új Szó Fico řekl, že jeho slova nebyla správně pochopena.

Na konferenci ke 150. výročí založení Matice slovenské Fico minulý týden prohlásil, že etnické, názorové nebo národnostní menšiny jen natahují ruce a vydírají vládu. Tvrdil, že tato praxe se musí změnit a že nezávislý stát nebyl založen přednostně pro menšiny. Jeho slova vyvolala kritiku maďarské, ale i české menšiny na Slovensku. Ze Štrasburku zazněly i výtky poslanců Evropského parlamentu.

V rozhovoru pro dnešní vydání listu Új Szó, maďarský deník vycházející v Bratislavě, Fico konstatoval, že v kritizovaném projevu měl na mysli jen "nevydařený projekt jedné z menšin", který finančně podpořil stát. "Odmítám, že bychom to měli vidět tak, jako by se to vztahovalo na každého," řekl premiér. "Byl to konkrétní případ a mrzí mě, že to někdo interpretoval jinak."

Podle slovenského tisku ale předseda slovenské vlády o žádném konkrétním projektu v projevu nehovořil. Na tuto námitku dnes Fico reagoval slovy, že onen případ "nechtěl konkrétně rozvádět". Pro Slovensko je podle Fica prvořadé, aby status quo ve vztahu k národnostním menšinám zůstal zachován.

Přečteno: 728x
 

Kam dál:

Štítky:  

Fico, menšinyHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo