romea - logo
18. srpna 2019 (neděle)
svátek má Helena
Loading
rozšířené vyhledávaní

Fico odmítá výtky za kritiku národnostních menšin

Bratislava, 4.3.2013 17:27, (ROMEA)
Vlevo Robert Fico (FOTO:Presidential Press and Information Office).
Vlevo Robert Fico (FOTO:Presidential Press and Information Office).

Slovenský premiér Robert Fico se dnes ohradil proti kritice, kterou vyvolal jeho nedávný výrok o "vydírání", jemuž je prý vystaven stát ze strany národnostních menšin. V rozhovoru pro list Új Szó Fico řekl, že jeho slova nebyla správně pochopena.

Na konferenci ke 150. výročí založení Matice slovenské Fico minulý týden prohlásil, že etnické, názorové nebo národnostní menšiny jen natahují ruce a vydírají vládu. Tvrdil, že tato praxe se musí změnit a že nezávislý stát nebyl založen přednostně pro menšiny. Jeho slova vyvolala kritiku maďarské, ale i české menšiny na Slovensku. Ze Štrasburku zazněly i výtky poslanců Evropského parlamentu.

V rozhovoru pro dnešní vydání listu Új Szó, maďarský deník vycházející v Bratislavě, Fico konstatoval, že v kritizovaném projevu měl na mysli jen "nevydařený projekt jedné z menšin", který finančně podpořil stát. "Odmítám, že bychom to měli vidět tak, jako by se to vztahovalo na každého," řekl premiér. "Byl to konkrétní případ a mrzí mě, že to někdo interpretoval jinak."

Podle slovenského tisku ale předseda slovenské vlády o žádném konkrétním projektu v projevu nehovořil. Na tuto námitku dnes Fico reagoval slovy, že onen případ "nechtěl konkrétně rozvádět". Pro Slovensko je podle Fica prvořadé, aby status quo ve vztahu k národnostním menšinám zůstal zachován.

Přečteno: 724x
 

Kam dál:

Štítky:  

Fico, menšinyHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo