romea - logo
3. srpna 2020 (pondělí)
svátek má Miluše

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Fico sklízí za svá slova na adresu menšin na Slovensku jednu kritiku za druhou

Bratislava, 28.2.2013 13:25, (ROMEA)
Vpravo slovenský premiér Robert Fico, vlevo maďarský premiér Viktor Orbán.
Vpravo slovenský premiér Robert Fico, vlevo maďarský premiér Viktor Orbán.

Představitelé lidoveckých a socialistických stran EU i zástupci národnostních menšin na Slovensku kritizovali slovenského premiéra Roberta Fica za jeho výroky, že menšiny v zemi pod Tatrami se snaží menšinovými právy vydírat stát.

Fico tento týden prohlásil, že etnické, názorové nebo národnostní menšiny jen natahují ruce a že odmítají plnit povinnosti vůči státu. Tvrdil, že tato praxe se musí změnit a že nezávislý stát nebyl založen přednostně pro menšiny.

Z Evropského parlamentu se v reakci na tato slova ozval Joseph Daul, šéf poslaneckého klubu lidovců, který Ficovi vzkázal, aby místo obviňování menšin věnoval více času a energie řešení ekonomických problémů a drastickému nárůstu nezaměstnanosti. "Odsuzuji (Ficova) nacionalistická vyjádření vůči menšinám. V Evropě dnes není prostor na taková slova," uvedl Daul.

Šéf frakce sociálnědemokratických poslanců v Evropském parlamentu Hannes Swoboda podle slovenských medií zase prohlásil, že Fico by neměl opouštět cestu spolupráce a sociálního smíru mezi všemi skupinami slovenské společnosti.

Evropští socialisté v minulosti na tři roky pozastavili členství Ficově straně Směr-sociální demokracie (Směr-SD) kvůli tomu, že po volbách v roce 2006 vytvořila vládní koalici s nacionalistickou Slovenskou národní stranou, jejíž představitelé nešetřili slovními výpady například vůči Maďarům nebo Romům. Nynější jednobarevný Ficův kabinet po svém nástupu do úřadu loni v dubnu slíbil, že nebude zasahovat do práv národnostních menšin.

Také zástupci několika menšin kritizovali Fica za jeho slova, které přednesl na konferenci ke 150. výročí založení Matice slovenské, celonárodní kulturní instituce. "Vyjádření je nepravdivé, je urážkou pro Čechy žijící na Slovensku. Nevím o tom, že by příslušníci české menšiny neplnili své občanské povinnosti, nebyli loajální ke státu a nepěstovali občanské ctnosti," citoval list Sme šéfku českého spolku v Košicích Dagmar Takácsovou. Dodala, že menšinová kultura pomáhá rozvíjet kulturu v zemi. Ficův projev zaskočil také vládní zmocněnce pro národnostní menšiny a pro Romy, které do těchto funkcí navrhla opozice.

Takácsová, povoláním lékařka, se angažuje zejména v oblasti rozvoje české kultury na Slovensku. Jak uvedla, jediným požadavkem Českého spolku je příspěvek na kulturní akce, například v rámci tradičního festivalu Dny české kultury. "Pokud stát nechce přispívat menšinám na kulturu, ať tak nedělá. Ale není možné dávat něco současně s výčitkou, že jde o vydírání. Takový příspěvek má velmi nahořklou příchuť a zahanbuje jako dárce, tak příjemce."

"Dozvědět se po více než dvou desetiletích přímo od premiéra, že tento stát není a nikdy ani nebyl určen nám, menšinám, je přinejmenším trpké poznání," napsala Jarmila Vaňová, programová ředitelka Romského mediálního centra. "Jsem hrdá Slovenka s romskou národností. A ať mi někdo řekne, že nejsem Slovenka! Největším omylem je přesvědčení, že jsme tu cizím elementem. Jsme tu doma, Slovensko je i naší zemí, "dodává Vaňová.

Anna Koptová, ředitelka nadace Dobrá romská víla Kesaj, vzpomíná na vyjádření nového šéfa americké diplomacie Johna Kerryho. V úterý na setkání s německými studenty obhajoval princip dodržování lidských práv a americké demokracie: "Mimo jiné řekl: V Americe máte právo být hloupí - pokud chcete. Tak ať. Ale žádná demokracie, tedy ani ta slovenská, nedává nikomu právo, už vůbec ne ústavnímu činiteli, aby dělal z občanů hlupáky, neboť takový zájem není ani morální ani demokratický.

Premiér svým vyjádřením několikanásobně porušil slib, který po volbách složil do rukou prezidenta, myslí si Peter Kolár, předseda městského výboru Csemadoku v Košicích. "Slíbil, že své povinnosti bude plnit v zájmu občanů. Neměl by zapomínat, že příslušníci všech menšin, tedy i maďarské, jsou občany SR."

Kolář upozorňuje, že požadavky menšin zejména na rozvoj kultury, jsou legitimní, vycházejí z platných zákonů a mezinárodních konvencí, jichž je Slovensko.

Hluboké znepokojení nad slovy Roberta Fica vyjádřil i Kulatý stůl Maďarů na Slovensku. Podle mluvčího Gézu Tokar je nebezpečné a nepřípustné, aby politici dělili občanů podle národnosti na více a méně důležitých.

Šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák na vyjádření premiéra reagoval slovy, že "není třeba malovat strašáky na zeď a poté se jich bát", ale že vláda má být hodnocena podle práce v oblasti menšinové politiky.

Na pětimilionovém Slovensku se k některé z národnostních menšin hlásí zhruba 12 procent obyvatel. Nejpočetnější je maďarská menšina, k níž se v předloňském sčítání přihlásilo více než 458.000 obyvatel země. V zemi žije i kolem 30.000 lidí české národnosti. Podle oficiálních statistik žije na Slovensku také zhruba 105.000 Romů.

Přečteno: 1027x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Menšiny, Xenofobie, NacionalismusHLAVNÍ ZPRÁVY

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

Pietní akt v Letech u Písku, 2. 8. 2020 (FOTO: Richard Samko, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Pietní akt v Letech připomněl i romské oběti z Osvětimi, Válková podpořila vznik romského vládního zplnomocněnce

29.7.2020 13:06, (AKTUALIZOVÁNO 2. 8. 2020, 14:45)
Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romského holocaustu dnes na pietní akci v Letech na Písecku vyzval politiky, aby stejně jako antisemitismus odsuzovali projevy anticiganismu. Ty podle něj v Evropě zesilují. Pietní akt v místě někdejšího koncentračního tábora Lety u Písku dnes po poledni připomněl romské oběti z druhé světové války. Akce v Letech se tradičně koná v květnu, letošní termín se posunul kvůli koronaviru.
 celý článek

Helena Válková 2. 8. 2020 v Letech u Písku. (FOTO: ROMEA TV)

videoHelena Válková v Letech u Písku: Podporuji vznik pozice vládního zplnomocněnce pro záležitosti romské menšiny

2.8.2020 14:14
Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková dnes během pietního aktu v Letech u Písku podpořila požadavek Romů, aby byla zřízena pozice vládního zplnomocněnce pro romskou menšinu. Uvedla to ve svém projevu, ve kterém kromě jiného připomněla, že v současné době vzniká nová strategie romského začleňování pro roky 2021 - 2030.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo