romea - logo
28. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Otýlie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Fico sklízí za svá slova na adresu menšin na Slovensku jednu kritiku za druhou

Bratislava, 28.2.2013 13:25, (ROMEA)
Vpravo slovenský premiér Robert Fico, vlevo maďarský premiér Viktor Orbán.
Vpravo slovenský premiér Robert Fico, vlevo maďarský premiér Viktor Orbán.

Představitelé lidoveckých a socialistických stran EU i zástupci národnostních menšin na Slovensku kritizovali slovenského premiéra Roberta Fica za jeho výroky, že menšiny v zemi pod Tatrami se snaží menšinovými právy vydírat stát.

Fico tento týden prohlásil, že etnické, názorové nebo národnostní menšiny jen natahují ruce a že odmítají plnit povinnosti vůči státu. Tvrdil, že tato praxe se musí změnit a že nezávislý stát nebyl založen přednostně pro menšiny.

Z Evropského parlamentu se v reakci na tato slova ozval Joseph Daul, šéf poslaneckého klubu lidovců, který Ficovi vzkázal, aby místo obviňování menšin věnoval více času a energie řešení ekonomických problémů a drastickému nárůstu nezaměstnanosti. "Odsuzuji (Ficova) nacionalistická vyjádření vůči menšinám. V Evropě dnes není prostor na taková slova," uvedl Daul.

Šéf frakce sociálnědemokratických poslanců v Evropském parlamentu Hannes Swoboda podle slovenských medií zase prohlásil, že Fico by neměl opouštět cestu spolupráce a sociálního smíru mezi všemi skupinami slovenské společnosti.

Evropští socialisté v minulosti na tři roky pozastavili členství Ficově straně Směr-sociální demokracie (Směr-SD) kvůli tomu, že po volbách v roce 2006 vytvořila vládní koalici s nacionalistickou Slovenskou národní stranou, jejíž představitelé nešetřili slovními výpady například vůči Maďarům nebo Romům. Nynější jednobarevný Ficův kabinet po svém nástupu do úřadu loni v dubnu slíbil, že nebude zasahovat do práv národnostních menšin.

Také zástupci několika menšin kritizovali Fica za jeho slova, které přednesl na konferenci ke 150. výročí založení Matice slovenské, celonárodní kulturní instituce. "Vyjádření je nepravdivé, je urážkou pro Čechy žijící na Slovensku. Nevím o tom, že by příslušníci české menšiny neplnili své občanské povinnosti, nebyli loajální ke státu a nepěstovali občanské ctnosti," citoval list Sme šéfku českého spolku v Košicích Dagmar Takácsovou. Dodala, že menšinová kultura pomáhá rozvíjet kulturu v zemi. Ficův projev zaskočil také vládní zmocněnce pro národnostní menšiny a pro Romy, které do těchto funkcí navrhla opozice.

Takácsová, povoláním lékařka, se angažuje zejména v oblasti rozvoje české kultury na Slovensku. Jak uvedla, jediným požadavkem Českého spolku je příspěvek na kulturní akce, například v rámci tradičního festivalu Dny české kultury. "Pokud stát nechce přispívat menšinám na kulturu, ať tak nedělá. Ale není možné dávat něco současně s výčitkou, že jde o vydírání. Takový příspěvek má velmi nahořklou příchuť a zahanbuje jako dárce, tak příjemce."

"Dozvědět se po více než dvou desetiletích přímo od premiéra, že tento stát není a nikdy ani nebyl určen nám, menšinám, je přinejmenším trpké poznání," napsala Jarmila Vaňová, programová ředitelka Romského mediálního centra. "Jsem hrdá Slovenka s romskou národností. A ať mi někdo řekne, že nejsem Slovenka! Největším omylem je přesvědčení, že jsme tu cizím elementem. Jsme tu doma, Slovensko je i naší zemí, "dodává Vaňová.

Anna Koptová, ředitelka nadace Dobrá romská víla Kesaj, vzpomíná na vyjádření nového šéfa americké diplomacie Johna Kerryho. V úterý na setkání s německými studenty obhajoval princip dodržování lidských práv a americké demokracie: "Mimo jiné řekl: V Americe máte právo být hloupí - pokud chcete. Tak ať. Ale žádná demokracie, tedy ani ta slovenská, nedává nikomu právo, už vůbec ne ústavnímu činiteli, aby dělal z občanů hlupáky, neboť takový zájem není ani morální ani demokratický.

Premiér svým vyjádřením několikanásobně porušil slib, který po volbách složil do rukou prezidenta, myslí si Peter Kolár, předseda městského výboru Csemadoku v Košicích. "Slíbil, že své povinnosti bude plnit v zájmu občanů. Neměl by zapomínat, že příslušníci všech menšin, tedy i maďarské, jsou občany SR."

Kolář upozorňuje, že požadavky menšin zejména na rozvoj kultury, jsou legitimní, vycházejí z platných zákonů a mezinárodních konvencí, jichž je Slovensko.

Hluboké znepokojení nad slovy Roberta Fica vyjádřil i Kulatý stůl Maďarů na Slovensku. Podle mluvčího Gézu Tokar je nebezpečné a nepřípustné, aby politici dělili občanů podle národnosti na více a méně důležitých.

Šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák na vyjádření premiéra reagoval slovy, že "není třeba malovat strašáky na zeď a poté se jich bát", ale že vláda má být hodnocena podle práce v oblasti menšinové politiky.

Na pětimilionovém Slovensku se k některé z národnostních menšin hlásí zhruba 12 procent obyvatel. Nejpočetnější je maďarská menšina, k níž se v předloňském sčítání přihlásilo více než 458.000 obyvatel země. V zemi žije i kolem 30.000 lidí české národnosti. Podle oficiálních statistik žije na Slovensku také zhruba 105.000 Romů.

Přečteno: 1037x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Menšiny, Xenofobie, NacionalismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Na jaře Irena šila zdarma roušky, nyní nemá šanci si pronajmout byt... je totiž Romka (FOTO: Archiv autorky)

Alena Gronzíková: Romové nemají šanci si pronajmout byt. Beznadějný příběh Ireny, která má doporučení od minulé majitelky, stálý příjem a poctivě pracuje

26.1.2021 16:37
Když se mi známá Irena prvně zmínila, že si bude muset hledat nové bydlení, protože se majitelka bytu, který má v současné době v pronájmu, chce vrátit zpět do svého bytu, věděla jsem, že nebude jednoduché v Břeclavi najít pro ni a její dvě děti vhodné bydlení. Ale že to bude až takový oříšek, to jsem vážně nečekala.
 celý článek

Rudolf Bagár (FOTO: Facebook Muzea romské kultury)

Zemřel legendární romský hudebník Rudolf Bagár

26.1.2021 14:43
Zemřel legendární hudebník Rudolf Bagár. Na svém oficiální facebookovém účtu o tom informovalo Muzeum romské kultury, se kterým dlouhodobě spolupracoval.
 celý článek

Jarmila Balážová a Karel Karika (FOTO: ROMEA TV)

videoKarel Karika pro ROMEA TV: Situace lidí v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli koronaviru rychle zhoršuje. Nejchudší lidé se očkovat nechají, dezinformace šíří spíše střední vrstva

25.1.2021 17:00
Situace v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli onemocnění COVID-19 výrazně zhoršila. "Chudé lidi zasáhla pandemie ze všech nejvíce," říká v rozhovoru pro ROMEA TV Karel Karika, staronový místostarosta městského obvodu Ústí nad Labem - město. Ten se na post vrátil po dvou letech po rozpadu dosavadní koalice. Chce pro město pracovat s vizí, ne jako úředník, ale jako někdo, kdo je zvolený občany. "Chci se soustředit na plnění jejich potřeb," uvedl Karel Karika.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo