romea - logo
13. srpna 2022 (sobota)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Film romské filmařky Very Lackové o odboji Romů proti nacistům bude mít premiéru v Německu

16.4.2021 18:35
Věra Lacková během natáčení (FOTO: Česká televize)
Věra Lacková během natáčení (FOTO: Česká televize)

Na německém festivalu goEast bude mít mezinárodní premiéru česko-slovenský film Jak jsem se stala partyzánkou. Celovečerní debut filmařky Very Lackové je autobiografickým pátráním po identitě své i svého národa skrze dějiny druhé světové války.

K českým divákům se dokumentární snímek dostane pravděpodobně na konci letošního roku. Informoval o tom Jan Bodnár za společnost Media Voice, která je spolu se společností Film & Sociologie a televizemi RTVS a Česká televize koproducentem filmu.

Festival goEast v německém Wiesbadenu se bude konat od 20. do 26. dubna. V letošním roce bude valná část programu dostupná on-line. Film bude soutěžit s dalšími 16 tituly ze střední a východní Evropy v hlavní soutěži. Celovečerní dokument má podtitul Filmový odboj proti zapomenutí a přichází s doposud méně známými příběhy romských odbojářů a partyzánů v době druhé světové války.

Režisérka Lacková odhaluje na pozadí vlastní rodinné historie pohnuté osudy čtyř romských partyzánů. Lacková přináší příběhy lidí, kteří se navzdory odlišnému etnickému původu dokázali spojit v boji proti zlu. Režisérka našla jejich potomky, někteří ani neznali historii své rodiny.

"O Romech v odboji se toho moc neví. Když už, tak je na ně většinou nahlíženo spíše jako na oběti holokaustu, ale neví se, že to byli i hrdinové. Nechci, aby lidé, kteří bojovali za naši svobodu, upadli do úplného zapomnění a zemřeli tak podruhé," uvedla autorka dokumentu Vera Lacková.

Příběhy romských partyzánů a odbojářů již dříve zveřejnil časopis Romano voďi nebo zpravodajský server Romea.cz.

VIDEO

Přečteno: 1164x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, Film, Romové, Druhá světová válka, NěmeckoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo