romea - logo
22. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Sabina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Finský nejvyšší soud rozpustil neonacistickou skupinu

22.9.2020 21:14
Pochod neonacistů (Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons)
Pochod neonacistů (Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons)

Finský nejvyšší soud rozpustil neonacistickou skupinu Finské hnutí odporu. Napsala to dnes agentura AP. Podle obžaloby skupina zneužívala svobody slova a shromažďování pro šíření nenávisti proti přistěhovalcům a sexuálním menšinám.

Rozsudek nejvyšší soudní instance ve Finsku přišel po dlouhé právní bitvě. Nejvyšší soud rozhodl o dočasném pozastavení činnosti skupiny, která je finskou odnoží Severského hnutí odporu, v březnu loňského roku. Dnešní rozsudek znamená definitivní konec jejího legálního působení.

Právní zástupci neonacistické skupiny před soudem zdůrazňovali, že hnutí působí v mezích svobod shromažďování a projevu. Podle policie ale hnutí tyto svobody zneužívalo pro "šíření nenávisti proti přistěhovalcům, sexuálním menšinám a Židům". O rozpuštění Finského hnutí odporu v minulých letech opakovaně rozhodly soudy nižší instance.

Finské neonacistické hnutí přitáhlo na sebe pozornost médií v září roku 2016, když jeho člen zaútočil na demonstraci v Helsinkách na 28letého muže. Napadený muž podlehl několik dnů po útoku svým zraněním v nemocnici. O dva roky mladší Jesse Torniainen byl v roce 2018 odsouzen k 27 měsícům odnětí svobody za těžké ublížení na zdraví.

Přečteno: 575x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Soud, FinskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocněníCOVID-19 podvod, jak ta nemoc je smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo