FOTOGALERIE: Odpůrci zákazu potratů protestovali ve Varšavě. Neonacisté společně s těžkooděnci "bránili" kostel

Polští odpůrci zákazu potratů včera už pátý den protestovali proti rozhodnutí ústavního soudu, který v zemi prakticky zakázal interrupce. Demonstranti blokovali dopravu v několika městech. Vedení země čelí kritice, že rozhodnutí soudu nemělo padnout v době pandemie. Kostel svatého Alexandra ve Varšavě společně s těžkooděnci "chránila" i skupinka neonacistů.
Chci volbu, ne teror,“ hlásal jeden ze sloganů, kterými se vybavili polští odpůrci zpřísnění zákona o interrupci. Ve Varšavě za podpory velké části veřejnosti zastavili protestující dopravu.
K absurdním situacím docházelo podle spolupracovníka serveru Romea.cz před kostelem svatého Alexandra, kde za hradbou těžkooděnců stála i skupinka asi 30 neonacistů. "Několikrát prošli skrze kordon těžkooděnců, napadli některého z protestujících a pak se zase vrátili za kordon," popsal situaci fotograf Petr Vrabec.
FOTOGALERIE
Polský ústavní soud v pátek rozhodl, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu, které až dosud představovalo nejčastější zákonem povolenou výjimku ze zákazu potratů v katolické zemi, odporuje ústavě. Podle kritiků nález ústavních soudců, nominovaných až na jedinou výjimku vládnoucí konzervativní stranou Právo a spravedlnost (PiS), povede fakticky k úplnému zákazu legálních interrupcí v Polsku.
"PiS omezuje právo na interrupce," napsal opoziční list Gazeta Wyborcza. Připomněl, že ústavní soud, jehož předsedkyně Julia Przylebská je známá přátelstvím s předsedou PiS Jaroslawem Kaczyńským, rozhodoval na základě podnětu od poslanců a poslankyň vládní strany. Podle jejich názoru dosavadní předpisy porušovaly ústavní zásady respektování lidské důstojnosti a ochrany lidského života.
Protipotratový zákon, přijatý v roce 1993, dosud povoloval v polských ordinacích ukončit těhotenství v případě vážného poškození plodu a dále v případě, že těhotenství ohrožuje život či zdraví matky nebo pokud bylo důsledkem znásilnění či incestu. Loni se podle statistik v polských nemocnicích vykonalo 1100 interrupcí, z nichž 1074 bylo právě kvůli poškození plodu.
"Je to smutný den pro ženská práva," napsala již dříve na twitteru komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatovičová. Nález podle ní znamená "interrupce v zahraničí pro ty, které si je mohou dovolit, a ještě větší utrpení pro všechny ostatní".
Pokusům parlamentní cestou zpřísnit polský protipotratový zákon, který už nyní patří k nejpřísnějším v Evropě, zabránily v nedávných letech masové demonstrace žen v ulicích polských měst.
"Vrhnout se na téma potratů a vyrobit rozsudek pseudotribunálu uprostřed zuřící pandemie je více než cynismus. Je to politická zlovolnost," prohlásil bývalý polský premiér a předseda Evropské lidové strany Donald Tusk. Jeho nástupce v čele nejsilnější opoziční strany, Občanské platformy, Borys Budka podle agentury Reuters poznamenal, že ústavní soud, který lze pokládat za pseudotribunál kvůli jeho ovládnutí vládní stranou, "splnil politickou zakázku Jaroslawa Kaczyńského". Ten se podle něj "pokouší udělat Polkám ze života peklo". Ombudsman Adam Bodnar se nechal slyšet, že "o věci dotýkající se milionů žen v Polsku by měl spíše rozhodovat parlament než ústavní soud, jehož nezávislost je pochybná".
"Člověk nemůže zabít dítě proto, že je nemocné. To není plod, to je dítě," prohlásila naopak Maria Kurowská, poslankyně z řad vládního tábora.
Nález polského ústavního soudu jako poškození práv polských žen a dívek kritizovaly ve společném prohlášení mezinárodní organizace Amnesty International, Human Rights Watch a Centrum pro reprodukční práva. Právní zákazy interrupcí podle nich nezabrání potratům ani nesníží jejich počet, pouze je zatlačí do ilegality, ale do zahraničí.
Nepřehlédněte:
Kam dál:
- Německá policie zasáhla proti extremistické muslimské skupině
- Německý policejní komisař čelí stíhání za sdílení fotek Hitlera
- Šéf OSN: Pravicoví extremisté se stávají nadnárodní hrozbou
- Foldynův asistent chtěl střílet uprchlíky. Od soudu dostal pokutu, Foldyna si ho jako asistenta ponechá
- V USA obvinili ze spiknutí členy krajně pravicové neofašistické skupiny Proud Boys. Skupina se podílela na lednovém útoku na Kapitol
- Fandím takovým vlastencům, obdivoval neonacistického teroristu, který zastřelil 51 lidí muž z Rokycan. Za schvalování útoku v mešitách dostal podmíněný trest
- USA se vrací jako pozorovatel do Rady OSN pro lidská práva
- Předseda ČSÚ Marek Rojíček pro ROMEA TV k letošnímu sčítání: Přihlásit se ke své národnosti je dobrovolné, ale stěžejní pro domožení se svých práv
- Očkování jako holokaust? Británie řešení nechutnou kauzu a zatkla dva muže
- Šéf Pentagonu Lloyd Austin začal zkoumat míru extremismu v řadách armády USA
- Strana Národní demokracie, kterou vede antisemita Adam B. Bartoš, je extremistická. Potvrdil to pražský vrchní soud
- Kanadská vláda zařadila americké krajně pravicové Proud Boys, kteří podporují Trumpa, mezi teroristické organizace
Štítky:
Polsko, Demonstrace, Lidská práva, Varšava, ženy, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma
22.2.2021 10:30
videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme
19.2.2021 16:25