Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

FOTOGALERIE Řecký ostrov Kos: Horká, nehybná letargie a fámy místních hoteliérů o uprchlících

25. srpna 2015
Čtení na 2 minuty

Masu uprchlíků v hlavním městě řeckého ostrova Kos tvoří různorodá směsice lidí. Někteří přebývají ve stanu, jiní na matracích, někdo spí na chodníku jen s batohem pod hlavou. Na vyřízení dokladů a svou další cestu čekají na promenádě k přístavu, na pláži, v parcích – skoro všude, kde se dá. Několikrát za den u jejich ležení zastavují auta – místní i turisté jim nosí balenou vodu, potraviny a hračky pro děti. Když jdu blíž, někteří mě zdraví nebo zamávají na pozdrav. Atmosféru v přístavu ovládá horká, nehybná letargie.

„Strach z migrantů tu šíří hlavně majitelé hotelů. Říkají turistům, ať v noci nevycházejí do města, že je to nebezpečné. Ve skutečnosti ale chtějí, aby turisté večer popíjeli u nich v hotelových barech a neutráceli jinde,“ přibližuje situaci místní prodavačka suvenýrů.

Kos patří k nejpostiženějším destinacím v Řecku. Díky finanční krizi a neutuchajícímu přílivu uprchlíků je pokles turistického ruchu citelný – oproti loňskému roku letos přijelo o polovinu turistů méně.

„Vlastně se jim na jednu stranu nedivím. Média nerozlišují mezi ostrovem jako takovým a hlavním městem, takže sem turisté kvůli uprchlíkům raději nejezdí. Přitom tu s nimi žádné problémy nejsou, nebezpečné to není ani v noci, to jsou jen fámy,“ vysvětluje paní.

Jinde na ostrově uprchlíka nepotkáte. Do hlavního města jich však každý den, především v noci, připlují stovky – Turecko je na dohled, necelých 20 kilometrů.

Minulý pátek proběhla před radnicí v hlavním městě malá demonstrace Řeků proti imigrantům. Sešlo se na ní asi dvacet až třicet lidí, kteří protestovali hlavně proti velkému množství Pákistánců v zemi. Místní za největší problém považují hlavně skomírající turismus, na kterém je Kos podobně jako zbytek Řecka ekonomicky závislý a nepořádek, který po sobě uprchlíci ve městě zanechávají.

Je mezi nimi mnoho mladých mužů kolem šestnácti, sedmnácti let, ale i ženy a rodiny s dětmi, kteří utíkají ze Sýrie. Těm Řekové pomáhají, protože jejich důvodem k cestě do Evropy je válka. U migrantů z dalších zemí jim ale důvody vždycky jasné nejsou – a k těm jsou pak o poznání vlažnější. „Kam všichni půjdou? Nedorozumí se, neumí ani anglicky. Neumím si představit, jak chtějí najít práci,“ shrnuje své obavy žena.

FOTOGALERIE

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon