romea - logo
6. července 2022 (středa)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Fotografie Romek připoutaných ke sloupům ve Lvově šíří ruská propaganda s jiným kontextem. Romské neziskovky z Ukrajiny již kvůli případům kontaktovaly úřady

22.3.2022 13:00
Ruská propaganda šíří fotografie Romek se zavádějícím kontextem. (FOTO: Facebook)
Ruská propaganda šíří fotografie Romek se zavádějícím kontextem. (FOTO: Facebook)

Sociálními sítěmi se šíří fotografie z ukrajinského Lvova, na kterých jsou Romové připoutáni lepící páskou ke sloupům a na tvářích mají zelenou barvu. U fotografií se tvrdí, že se jedná o uprchlíky z Kyjeva, kteří byli okamžitě po příjezdu bezdůvodně napadeni místním Ukrajinci. Jak však zjistil zpravodajský server Romea.cz kontext fotografií je jiný. Jedná se údajně o skupinu kapesních zlodějů, kteří byli tímto nepřijatelným způsobem zadrženi při rabování. Ruská propaganda fotografie šířené s jiným kontextem využívá k potvrzení přítomnosti neonacistů na Ukrajině.

"Lidé na fotografiích byli několikrát přichyceni při kapesních krádeží v Kyjevě. Jejich fotografie jsou v několika skupinách, kde se takové případy zveřejňují. Ve Lvově existuje skupina s názvem Lovci, která pronásleduje Romy zapojené do kapesních krádeží na veřejných místech," vysvětlil pro zpravodajský server Romea.cz Julian Kondur, mladý romský aktivista z Ukrajiny.

"Rusko toho využívá a obviňuje Ukrajinu, že je řízena neonacisty. Snímky byly rozšířeny z jednoho účtu sociální sítě Telegram, který je řízen ruskými agenty," dodal Kondur. Konkrétně jde o účet ruského novináře a Putinova propagandisty Vladimíra Solověva.

Podle informací zpravodajského serveru Romea.cz romské neziskové organizace z Ukrajiny již kontaktovaly příslušné vládní orgány, aby na tyto případy reagovaly a potrestaly všechny, kteří byli do protiprávního jednání zapojeni. Policie již několik útočníků, kteří přivázali Romy ke sloupům identifikovala.

Podle Juliana Kondura je velmi důležité, aby příslušné orgány více než kdy jindy dbaly na minimalizaci násilí motivovaného nenávistí a minimalizaci nenávistných projevů. "Poškozuje to naší mezinárodní image. A otevírá prostor pro manipulaci ze strany agresora," dodal pro zpravodajský server Romea.cz Julian Kondur.

Brutální způsoby trestání rabujících popsal pro Českou televizi i redaktor Tomáš Vlach, který uvedl, že rabování je přísně trestáno. Viníci jsou přivazováni obnažení ke sloupům veřejného osvětlení a ponecháni tak. 

"Jsou to zákony války. Zkoušeli jsme s kolegy pátrat, co žene lidi k brutálním metodám proti narušitelům pořádku a došli jsme k tomu, že tam hrají roli staré kozácké tradice a zákony, které toto také určovaly,“ uvedl pro Českou televizi Vlach. Podle něj jsou takto lidé ponecháni do příjezdu policie, která s nimi potom zahájí klasické řízení. „Slyšeli jsme ale i tvrzení, že tito lidé budou převezeni na frontu do první linie a tam budou kopat zákopy pod palbou,“ dodal.

Přečteno: 7197x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ukrajina, Romové, Nenávist, Kriminalita, Válka, Rusko, Neziskový sektorHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo