romea - logo
20. května 2022 (pátek)
svátek má Zbyšek

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Francie: Policisté rasisticky uráželi zadrženého. Video vyvolalo mnoho ostrých reakcí

30.4.2020 11:50
Ilustrační FOTO: Flickr.com
Ilustrační FOTO: Flickr.com

Francouzská inspekce bezpečnostních sborů vyšetřuje incident z víkendu, při němž policisté údajně vykřikovali rasistické urážky na podezřelého a smáli se při jeho zadržování. Záležitost se odehrála na severním předměstí Paříže, které bylo v posledním týdnu jedním z ohnisek společenských nepokojů a potyček s pořádkovými silami. Informaci přinesla agentura AFP.

Policisté pronásledovali v noci ze soboty na neděli muže podezřelého z krádeže, který při útěku skočil do řeky Seiny. Podle videa zveřejněného na sociální síti twitter natočeného kolemjdoucím nazývali policisté podezřelého původem z Egypta rasistickými termíny a žertovali, že mu měli přivázat na nohu závaží. Na videu jsou následně slyšet výkřiky podezřelého po zatčení, které doprovází smích policistů.

VIDEO

Nahrávka vzbudila na sociálních sítích vlnu ostrých reakcí. Několik hodin po jejím zveřejnění napsal na twitteru francouzský ministr vnitra Christophe Castaner, že je rozhořčení veřejnosti legitimní a slíbil, že aféru vyšetří. Zároveň dodal, že pro rasismus není ve francouzských bezpečnostních složkách místo.

Předměstí velkých francouzských měst, kde žije mnoho přistěhovalců z Blízkého východu a severní Afriky, patří mezi nejchudší regiony země. Většina místních obyvatel je na společenském a ekonomickém okraji společnosti a oblasti jsou ohniskem častých nepokojů. Místní si přitom dlouhodobě stěžují na policejní zvůli a rasismus příslušníků bezpečnostních složek.

Současná vlna nepokojů vypukla minulý týden v reakci na dopravní nehodu třicetiletého motorkáře, který se vážně zranil při nárazu do otevřených dveří neoznačeného policejního vozu. Okolnosti zatím nejsou jasné. Podle některých místních obyvatel, jejichž svědectví se objevila na twitteru, otevřeli policisté dveře záměrně, aby motorkáře jedoucího vysokou rychlostí bez helmy zastavili. Policie to popírá. Incident rovněž vyšetřuje policejní inspekce.

Přečteno: 1160x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Francie, Policie, ZahraničníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo