romea - logo
27. listopadu 2020 (pátek)
svátek má Xenie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Francie: Policisté rasisticky uráželi zadrženého. Video vyvolalo mnoho ostrých reakcí

30.4.2020 11:50
Ilustrační FOTO: Flickr.com
Ilustrační FOTO: Flickr.com

Francouzská inspekce bezpečnostních sborů vyšetřuje incident z víkendu, při němž policisté údajně vykřikovali rasistické urážky na podezřelého a smáli se při jeho zadržování. Záležitost se odehrála na severním předměstí Paříže, které bylo v posledním týdnu jedním z ohnisek společenských nepokojů a potyček s pořádkovými silami. Informaci přinesla agentura AFP.

Policisté pronásledovali v noci ze soboty na neděli muže podezřelého z krádeže, který při útěku skočil do řeky Seiny. Podle videa zveřejněného na sociální síti twitter natočeného kolemjdoucím nazývali policisté podezřelého původem z Egypta rasistickými termíny a žertovali, že mu měli přivázat na nohu závaží. Na videu jsou následně slyšet výkřiky podezřelého po zatčení, které doprovází smích policistů.

VIDEO

Nahrávka vzbudila na sociálních sítích vlnu ostrých reakcí. Několik hodin po jejím zveřejnění napsal na twitteru francouzský ministr vnitra Christophe Castaner, že je rozhořčení veřejnosti legitimní a slíbil, že aféru vyšetří. Zároveň dodal, že pro rasismus není ve francouzských bezpečnostních složkách místo.

Předměstí velkých francouzských měst, kde žije mnoho přistěhovalců z Blízkého východu a severní Afriky, patří mezi nejchudší regiony země. Většina místních obyvatel je na společenském a ekonomickém okraji společnosti a oblasti jsou ohniskem častých nepokojů. Místní si přitom dlouhodobě stěžují na policejní zvůli a rasismus příslušníků bezpečnostních složek.

Současná vlna nepokojů vypukla minulý týden v reakci na dopravní nehodu třicetiletého motorkáře, který se vážně zranil při nárazu do otevřených dveří neoznačeného policejního vozu. Okolnosti zatím nejsou jasné. Podle některých místních obyvatel, jejichž svědectví se objevila na twitteru, otevřeli policisté dveře záměrně, aby motorkáře jedoucího vysokou rychlostí bez helmy zastavili. Policie to popírá. Incident rovněž vyšetřuje policejní inspekce.

Přečteno: 1099x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Francie, Policie, ZahraničníHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo