romea - logo
2. června 2020 (úterý)
svátek má Jarmil
Loading
rozšířené vyhledávaní

Francie: Policisté rasisticky uráželi zadrženého. Video vyvolalo mnoho ostrých reakcí

30.4.2020 11:50
Ilustrační FOTO: Flickr.com
Ilustrační FOTO: Flickr.com

Francouzská inspekce bezpečnostních sborů vyšetřuje incident z víkendu, při němž policisté údajně vykřikovali rasistické urážky na podezřelého a smáli se při jeho zadržování. Záležitost se odehrála na severním předměstí Paříže, které bylo v posledním týdnu jedním z ohnisek společenských nepokojů a potyček s pořádkovými silami. Informaci přinesla agentura AFP.

Policisté pronásledovali v noci ze soboty na neděli muže podezřelého z krádeže, který při útěku skočil do řeky Seiny. Podle videa zveřejněného na sociální síti twitter natočeného kolemjdoucím nazývali policisté podezřelého původem z Egypta rasistickými termíny a žertovali, že mu měli přivázat na nohu závaží. Na videu jsou následně slyšet výkřiky podezřelého po zatčení, které doprovází smích policistů.

VIDEO

Nahrávka vzbudila na sociálních sítích vlnu ostrých reakcí. Několik hodin po jejím zveřejnění napsal na twitteru francouzský ministr vnitra Christophe Castaner, že je rozhořčení veřejnosti legitimní a slíbil, že aféru vyšetří. Zároveň dodal, že pro rasismus není ve francouzských bezpečnostních složkách místo.

Předměstí velkých francouzských měst, kde žije mnoho přistěhovalců z Blízkého východu a severní Afriky, patří mezi nejchudší regiony země. Většina místních obyvatel je na společenském a ekonomickém okraji společnosti a oblasti jsou ohniskem častých nepokojů. Místní si přitom dlouhodobě stěžují na policejní zvůli a rasismus příslušníků bezpečnostních složek.

Současná vlna nepokojů vypukla minulý týden v reakci na dopravní nehodu třicetiletého motorkáře, který se vážně zranil při nárazu do otevřených dveří neoznačeného policejního vozu. Okolnosti zatím nejsou jasné. Podle některých místních obyvatel, jejichž svědectví se objevila na twitteru, otevřeli policisté dveře záměrně, aby motorkáře jedoucího vysokou rychlostí bez helmy zastavili. Policie to popírá. Incident rovněž vyšetřuje policejní inspekce.

Přečteno: 1019x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Francie, Policie, ZahraničníHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo