romea - logo
6. srpna 2020 (čtvrtek)
svátek má Oldřiška

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Francie: Policisté rasisticky uráželi zadrženého. Video vyvolalo mnoho ostrých reakcí

30.4.2020 11:50
Ilustrační FOTO: Flickr.com
Ilustrační FOTO: Flickr.com

Francouzská inspekce bezpečnostních sborů vyšetřuje incident z víkendu, při němž policisté údajně vykřikovali rasistické urážky na podezřelého a smáli se při jeho zadržování. Záležitost se odehrála na severním předměstí Paříže, které bylo v posledním týdnu jedním z ohnisek společenských nepokojů a potyček s pořádkovými silami. Informaci přinesla agentura AFP.

Policisté pronásledovali v noci ze soboty na neděli muže podezřelého z krádeže, který při útěku skočil do řeky Seiny. Podle videa zveřejněného na sociální síti twitter natočeného kolemjdoucím nazývali policisté podezřelého původem z Egypta rasistickými termíny a žertovali, že mu měli přivázat na nohu závaží. Na videu jsou následně slyšet výkřiky podezřelého po zatčení, které doprovází smích policistů.

VIDEO

Nahrávka vzbudila na sociálních sítích vlnu ostrých reakcí. Několik hodin po jejím zveřejnění napsal na twitteru francouzský ministr vnitra Christophe Castaner, že je rozhořčení veřejnosti legitimní a slíbil, že aféru vyšetří. Zároveň dodal, že pro rasismus není ve francouzských bezpečnostních složkách místo.

Předměstí velkých francouzských měst, kde žije mnoho přistěhovalců z Blízkého východu a severní Afriky, patří mezi nejchudší regiony země. Většina místních obyvatel je na společenském a ekonomickém okraji společnosti a oblasti jsou ohniskem častých nepokojů. Místní si přitom dlouhodobě stěžují na policejní zvůli a rasismus příslušníků bezpečnostních složek.

Současná vlna nepokojů vypukla minulý týden v reakci na dopravní nehodu třicetiletého motorkáře, který se vážně zranil při nárazu do otevřených dveří neoznačeného policejního vozu. Okolnosti zatím nejsou jasné. Podle některých místních obyvatel, jejichž svědectví se objevila na twitteru, otevřeli policisté dveře záměrně, aby motorkáře jedoucího vysokou rychlostí bez helmy zastavili. Policie to popírá. Incident rovněž vyšetřuje policejní inspekce.

Přečteno: 1072x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Francie, Policie, ZahraničníHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo