romea - logo
25. září 2020 (pátek)
svátek má Zlata

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Francie v minulém roce nuceně vystěhovala přes 11 000 romských migrantů

12.1.2016 15:34
Romská rodina opouští tábor ve Villeneuve d´Ascq. (ZDROJ: Video Novinky.cz)
Romská rodina opouští tábor ve Villeneuve d´Ascq. (ZDROJ: Video Novinky.cz)

Během uplynulého roku bylo ve Francii nuceně vystěhováno 11 128 osob. Ve více než polovině případů se jednalo o obyvatele slumů, v pěti případech za vystěhování mohl požár. Podle organizace The Ligue des droits de l’Homme (Ligy lidských práv) a European Roma Rights Centre (Evropského centra pro práva Romů - ERRC) je situace romských přistěhovalců ve Francii nedůstojná a nelidská.

Státní politika systematického vystěhování není podle nich praktikována za účelem ochrany soukromého vlastnictví, což bývá v zemi častou záminkou. Ve většině případů byli totiž vlastníky obývaných prostor veřejné orgány.

Jak ze statistických přehledů vyplývá, téměř polovina vystěhování byla nařízena ve třetím čtvrtletí 2015. Úřady provedly vystěhování z celkem 111 míst, přičemž pouze v 29 případech navrhly jako řešení dočasné ubytování jinde. Z pěti případů vystěhování z důvodu požáru bylo nouzové přístřeší navrženo pouze ve dvou z nich. Zbylé tři případy byly stejně jako dalších 82 vystěhovány policií na ulici. Jak uvádějí franzouzské vládní pokyny z roku 2012, soudní vystěhování by přitom měla být doporovázena hledáním nového bydlení a poskytnutím sociální podpory pro postižené lidi.

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Ra'ad Zeid Al Hussein již dříve nucená vystěhování popsal jako “systematickou národní politiku nuceného vystěhovávání Romů”. Stejně tak situaci potvrdil a odsoudil Výbor pro lidská práva Organizace spojených národů a komisaře Rady Evropy pro lidská práva.

Souběžně s nuceným vystěhováváním romských přistěhovalců došlo v roce 2015 k nárůstu násilných činů a projevů nenávisti, což jasně ilustruje alarmující nárůst nesnášenlivosti vůči Romům, která je v zemi už tak vysoká.

Francouzská Liga lidských práv a Evropské centrum pro práva Romů zopakovaly svá doporučení proti systematickému vyhošťování – zajistit sanaci slumů, řešit integraci rodin podle obecného práva ještě před vystěhováním. Situace by měla být monitorována v rámci dialogu mezi místními samosprávami, regionálními, národními úřady, veřejnými činiteli a sdruženími, které na místech působí.

Přečteno: 1408x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Francie, Romové, VystěhováníHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo