romea - logo
3. dubna 2020 (pátek)
svátek má Richard
Loading
rozšířené vyhledávaní

Francie v minulém roce nuceně vystěhovala přes 11 000 romských migrantů

12.1.2016 15:34
Romská rodina opouští tábor ve Villeneuve d´Ascq. (ZDROJ: Video Novinky.cz)
Romská rodina opouští tábor ve Villeneuve d´Ascq. (ZDROJ: Video Novinky.cz)

Během uplynulého roku bylo ve Francii nuceně vystěhováno 11 128 osob. Ve více než polovině případů se jednalo o obyvatele slumů, v pěti případech za vystěhování mohl požár. Podle organizace The Ligue des droits de l’Homme (Ligy lidských práv) a European Roma Rights Centre (Evropského centra pro práva Romů - ERRC) je situace romských přistěhovalců ve Francii nedůstojná a nelidská.

Státní politika systematického vystěhování není podle nich praktikována za účelem ochrany soukromého vlastnictví, což bývá v zemi častou záminkou. Ve většině případů byli totiž vlastníky obývaných prostor veřejné orgány.

Jak ze statistických přehledů vyplývá, téměř polovina vystěhování byla nařízena ve třetím čtvrtletí 2015. Úřady provedly vystěhování z celkem 111 míst, přičemž pouze v 29 případech navrhly jako řešení dočasné ubytování jinde. Z pěti případů vystěhování z důvodu požáru bylo nouzové přístřeší navrženo pouze ve dvou z nich. Zbylé tři případy byly stejně jako dalších 82 vystěhovány policií na ulici. Jak uvádějí franzouzské vládní pokyny z roku 2012, soudní vystěhování by přitom měla být doporovázena hledáním nového bydlení a poskytnutím sociální podpory pro postižené lidi.

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Ra'ad Zeid Al Hussein již dříve nucená vystěhování popsal jako “systematickou národní politiku nuceného vystěhovávání Romů”. Stejně tak situaci potvrdil a odsoudil Výbor pro lidská práva Organizace spojených národů a komisaře Rady Evropy pro lidská práva.

Souběžně s nuceným vystěhováváním romských přistěhovalců došlo v roce 2015 k nárůstu násilných činů a projevů nenávisti, což jasně ilustruje alarmující nárůst nesnášenlivosti vůči Romům, která je v zemi už tak vysoká.

Francouzská Liga lidských práv a Evropské centrum pro práva Romů zopakovaly svá doporučení proti systematickému vyhošťování – zajistit sanaci slumů, řešit integraci rodin podle obecného práva ještě před vystěhováním. Situace by měla být monitorována v rámci dialogu mezi místními samosprávami, regionálními, národními úřady, veřejnými činiteli a sdruženími, které na místech působí.

Přečteno: 1392x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Francie, Romové, VystěhováníHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo