romea - logo
7. července 2020 (úterý)
svátek má Bohuslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Francie v minulém roce nuceně vystěhovala přes 11 000 romských migrantů

12.1.2016 15:34
Romská rodina opouští tábor ve Villeneuve d´Ascq. (ZDROJ: Video Novinky.cz)
Romská rodina opouští tábor ve Villeneuve d´Ascq. (ZDROJ: Video Novinky.cz)

Během uplynulého roku bylo ve Francii nuceně vystěhováno 11 128 osob. Ve více než polovině případů se jednalo o obyvatele slumů, v pěti případech za vystěhování mohl požár. Podle organizace The Ligue des droits de l’Homme (Ligy lidských práv) a European Roma Rights Centre (Evropského centra pro práva Romů - ERRC) je situace romských přistěhovalců ve Francii nedůstojná a nelidská.

Státní politika systematického vystěhování není podle nich praktikována za účelem ochrany soukromého vlastnictví, což bývá v zemi častou záminkou. Ve většině případů byli totiž vlastníky obývaných prostor veřejné orgány.

Jak ze statistických přehledů vyplývá, téměř polovina vystěhování byla nařízena ve třetím čtvrtletí 2015. Úřady provedly vystěhování z celkem 111 míst, přičemž pouze v 29 případech navrhly jako řešení dočasné ubytování jinde. Z pěti případů vystěhování z důvodu požáru bylo nouzové přístřeší navrženo pouze ve dvou z nich. Zbylé tři případy byly stejně jako dalších 82 vystěhovány policií na ulici. Jak uvádějí franzouzské vládní pokyny z roku 2012, soudní vystěhování by přitom měla být doporovázena hledáním nového bydlení a poskytnutím sociální podpory pro postižené lidi.

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Ra'ad Zeid Al Hussein již dříve nucená vystěhování popsal jako “systematickou národní politiku nuceného vystěhovávání Romů”. Stejně tak situaci potvrdil a odsoudil Výbor pro lidská práva Organizace spojených národů a komisaře Rady Evropy pro lidská práva.

Souběžně s nuceným vystěhováváním romských přistěhovalců došlo v roce 2015 k nárůstu násilných činů a projevů nenávisti, což jasně ilustruje alarmující nárůst nesnášenlivosti vůči Romům, která je v zemi už tak vysoká.

Francouzská Liga lidských práv a Evropské centrum pro práva Romů zopakovaly svá doporučení proti systematickému vyhošťování – zajistit sanaci slumů, řešit integraci rodin podle obecného práva ještě před vystěhováním. Situace by měla být monitorována v rámci dialogu mezi místními samosprávami, regionálními, národními úřady, veřejnými činiteli a sdruženími, které na místech působí.

Přečteno: 1402x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Francie, Romové, VystěhováníHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo