romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Francouzské úřady vyklidily romskou kolonii na severu Paříže

4.2.2016 12:42
Romská kolonie na nepoužívaném pařížském železničním koridoru La Petite Ceinture (FOTO: Repro YouTube.com)
Romská kolonie na nepoužívaném pařížském železničním koridoru La Petite Ceinture (FOTO: Repro YouTube.com)

Francouzská policie vyklidila ve středu nad ránem romskou kolonii na nepoužívaném pařížském železničním koridoru La Petite Ceinture. Ve velmi špatných hygienických podmínkách v chatrčích bez elektřiny a vody zde žilo asi 400 Romů z Rumunska.

Policie dorazila na místo asi v 6:30 a v 8 hodin již začaly buldozery chatrče bourat. "Jsme tu, abychom vykonali rozhodnutí pařížského soudu. Asistují nám soudní vykonavatelé. Tábor je nebezpečný zejména z hygienického hlediska a kvůli riziku požáru. Takže vyklizení nebylo třeba jen kvůli rozhodnutí soudu, ale také kvůli bezpečnosti lidí,“ citují zahraniční servery zástupce velitele místní policejní prefektury Yann Drouet.

Většina Romů však opustila místo již před příchodem policie, protože o stěhování věděla. "Na místě zůstalo jen asi 80 Romů, včetně rodin s dětmi, kteří svá provizorní obydlí v klidu opustili," uvedl podle France24 Manon Fillonneau z organizace RomEurope.

"Jsou tady krysy, ale je to lepší než v Rumunsku," řekl agentuře AFP muž jménem Denise, když nastupoval se svou ženou a dětmi do přistaveného autobusu. "Jsme Evropané, proč nemáme žádná práva?" ptal se.

Koridor se od roku 1934 nepoužívá, první chatrče se u kolejí objevily loni v létě, kdy byli Romové vystěhování ze severního předměstí La Courneuve. Návrh na vyklizení místa podal vlastník pozemku, železniční společnost SNCF.

VIDEO

Asi 200 lidí, Romové, aktivisté a pracovníci charity, ještě v pondělí protestovalo proti vyklízení před radnicí 18. pařížského okrsku. Obyvatelé žádali, aby se vystěhování posunulo alespoň o dva měsíce. Protesty nebyly úspěšné, ale radnice slíbila zajistit vystěhovaným Romům ubytování na dva týdny v místních hotelech.

Podle lidskoprávních organizací však nemají vystěhovaní Romové šanci najít si za dva týdny ubytování a skončí uprostřed zimy opět na ulici. Navíc hotely kam byli Romové umístěni jsou daleko od původního místa, kde chodily děti do školy a dospělí v okolí pracovali. Amnesty International vyzvala městské úřady, aby pro obyvatele nalezly trvalé řešení jejich bydlení.

Podle agentury AFP zbourala francouzská policie v loňském roce po celém území státu na 111 podobných kolonií. Připravila tak o bydlení více než 11 tisíc Romů. Náhradní nebo jen dočasné bydlení poskytly úřady jen v případě 29 míst.

 

 

Přečteno: 1642x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Francie, EU, Bydlení, Ubytování, Rumunsko, VystěhováníHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo