romea - logo
27. února 2020 (čtvrtek)
svátek má Alexandr
Loading
rozšířené vyhledávaní

Francouzské úřady vyklidily romskou kolonii na severu Paříže

4.2.2016 12:42
Romská kolonie na nepoužívaném pařížském železničním koridoru La Petite Ceinture (FOTO: Repro YouTube.com)
Romská kolonie na nepoužívaném pařížském železničním koridoru La Petite Ceinture (FOTO: Repro YouTube.com)

Francouzská policie vyklidila ve středu nad ránem romskou kolonii na nepoužívaném pařížském železničním koridoru La Petite Ceinture. Ve velmi špatných hygienických podmínkách v chatrčích bez elektřiny a vody zde žilo asi 400 Romů z Rumunska.

Policie dorazila na místo asi v 6:30 a v 8 hodin již začaly buldozery chatrče bourat. "Jsme tu, abychom vykonali rozhodnutí pařížského soudu. Asistují nám soudní vykonavatelé. Tábor je nebezpečný zejména z hygienického hlediska a kvůli riziku požáru. Takže vyklizení nebylo třeba jen kvůli rozhodnutí soudu, ale také kvůli bezpečnosti lidí,“ citují zahraniční servery zástupce velitele místní policejní prefektury Yann Drouet.

Většina Romů však opustila místo již před příchodem policie, protože o stěhování věděla. "Na místě zůstalo jen asi 80 Romů, včetně rodin s dětmi, kteří svá provizorní obydlí v klidu opustili," uvedl podle France24 Manon Fillonneau z organizace RomEurope.

"Jsou tady krysy, ale je to lepší než v Rumunsku," řekl agentuře AFP muž jménem Denise, když nastupoval se svou ženou a dětmi do přistaveného autobusu. "Jsme Evropané, proč nemáme žádná práva?" ptal se.

Koridor se od roku 1934 nepoužívá, první chatrče se u kolejí objevily loni v létě, kdy byli Romové vystěhování ze severního předměstí La Courneuve. Návrh na vyklizení místa podal vlastník pozemku, železniční společnost SNCF.

VIDEO

Asi 200 lidí, Romové, aktivisté a pracovníci charity, ještě v pondělí protestovalo proti vyklízení před radnicí 18. pařížského okrsku. Obyvatelé žádali, aby se vystěhování posunulo alespoň o dva měsíce. Protesty nebyly úspěšné, ale radnice slíbila zajistit vystěhovaným Romům ubytování na dva týdny v místních hotelech.

Podle lidskoprávních organizací však nemají vystěhovaní Romové šanci najít si za dva týdny ubytování a skončí uprostřed zimy opět na ulici. Navíc hotely kam byli Romové umístěni jsou daleko od původního místa, kde chodily děti do školy a dospělí v okolí pracovali. Amnesty International vyzvala městské úřady, aby pro obyvatele nalezly trvalé řešení jejich bydlení.

Podle agentury AFP zbourala francouzská policie v loňském roce po celém území státu na 111 podobných kolonií. Připravila tak o bydlení více než 11 tisíc Romů. Náhradní nebo jen dočasné bydlení poskytly úřady jen v případě 29 míst.

 

 

Přečteno: 1636x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Francie, EU, Bydlení, Ubytování, Rumunsko, VystěhováníHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo