romea - logo
27. července 2021 (úterý)
svátek má Věroslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Francouzské úřady vyklidily romskou kolonii na severu Paříže

4.2.2016 12:42
Romská kolonie na nepoužívaném pařížském železničním koridoru La Petite Ceinture (FOTO: Repro YouTube.com)
Romská kolonie na nepoužívaném pařížském železničním koridoru La Petite Ceinture (FOTO: Repro YouTube.com)

Francouzská policie vyklidila ve středu nad ránem romskou kolonii na nepoužívaném pařížském železničním koridoru La Petite Ceinture. Ve velmi špatných hygienických podmínkách v chatrčích bez elektřiny a vody zde žilo asi 400 Romů z Rumunska.

Policie dorazila na místo asi v 6:30 a v 8 hodin již začaly buldozery chatrče bourat. "Jsme tu, abychom vykonali rozhodnutí pařížského soudu. Asistují nám soudní vykonavatelé. Tábor je nebezpečný zejména z hygienického hlediska a kvůli riziku požáru. Takže vyklizení nebylo třeba jen kvůli rozhodnutí soudu, ale také kvůli bezpečnosti lidí,“ citují zahraniční servery zástupce velitele místní policejní prefektury Yann Drouet.

Většina Romů však opustila místo již před příchodem policie, protože o stěhování věděla. "Na místě zůstalo jen asi 80 Romů, včetně rodin s dětmi, kteří svá provizorní obydlí v klidu opustili," uvedl podle France24 Manon Fillonneau z organizace RomEurope.

"Jsou tady krysy, ale je to lepší než v Rumunsku," řekl agentuře AFP muž jménem Denise, když nastupoval se svou ženou a dětmi do přistaveného autobusu. "Jsme Evropané, proč nemáme žádná práva?" ptal se.

Koridor se od roku 1934 nepoužívá, první chatrče se u kolejí objevily loni v létě, kdy byli Romové vystěhování ze severního předměstí La Courneuve. Návrh na vyklizení místa podal vlastník pozemku, železniční společnost SNCF.

VIDEO

Asi 200 lidí, Romové, aktivisté a pracovníci charity, ještě v pondělí protestovalo proti vyklízení před radnicí 18. pařížského okrsku. Obyvatelé žádali, aby se vystěhování posunulo alespoň o dva měsíce. Protesty nebyly úspěšné, ale radnice slíbila zajistit vystěhovaným Romům ubytování na dva týdny v místních hotelech.

Podle lidskoprávních organizací však nemají vystěhovaní Romové šanci najít si za dva týdny ubytování a skončí uprostřed zimy opět na ulici. Navíc hotely kam byli Romové umístěni jsou daleko od původního místa, kde chodily děti do školy a dospělí v okolí pracovali. Amnesty International vyzvala městské úřady, aby pro obyvatele nalezly trvalé řešení jejich bydlení.

Podle agentury AFP zbourala francouzská policie v loňském roce po celém území státu na 111 podobných kolonií. Připravila tak o bydlení více než 11 tisíc Romů. Náhradní nebo jen dočasné bydlení poskytly úřady jen v případě 29 míst.

 

 

Přečteno: 1659x
 

Kam dál:

Štítky:  

Francie, EU, Bydlení, Ubytování, Rumunsko, VystěhováníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo