romea - logo
3. srpna 2020 (pondělí)
svátek má Miluše

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Francouzský komik Dieudonné viněný z antisemitismu své představení změnil

Paříž, 13.1.2014 10:49, (ROMEA)
Dieudonné M'Bala M'Bala, autor kontroverzního gesta zvaného
Dieudonné M'Bala M'Bala, autor kontroverzního gesta zvaného "quenelle", jež je vnímáno jako obrácený nacistický pozdrav, tudíž jako gesto antisemitské. (FOTO: Réseau Voltaire)

Kontroverzní francouzský komik Dieudonné, kterého obviňuje vláda z antisemitismu, v sobotu oznámil, že neuspořádá představení, které mu už předtím zakázala justice. Informovala o tom agentura AFP, podle níž ale policie nadále blokuje vstup do jeho pařížského divadla, kde měl ve své one man show předvést něco jiného.

Francouzská justice zablokovala jeho představení Le Mur (Zeď), které je podle ministerstva vnitra rasisticky a antisemitsky zabarvené, již před dvěma dny, kdy měl umělec vystoupit v Nantes na západě země. Dnes měl vystoupit v Paříži s představením přejmenovaným na Asu Zoa (v kamerunském nářečí Sloní tvář), v němž už všechny kritizované pasáže mají chybět.

"Myslím, že se ode mě tento závazek očekával," podotkl Dieudonné podle AFP.

V představení Le Mur, jehož ukázky se objevily na internetu, se humorista zmiňuje o židovských osobnostech a holokaustu způsobem, který podle francouzských médií skutečně vyvolá rozpaky.

Vláda označuje jeho výroky za jasně antisemitské. "Respekt ke svobodě vyjadřování není překážkou k tomu, aby se výjimečně úřady s pomocí policie zasadily o zákaz nějaké činnosti, když je to jediný způsob, jak předejít narušení veřejného pořádku," uvedl ministr Valls v oběžníku vedením krajů pod titulkem Boj proti rasismu a antisemitismu - veřejná vystoupení a schůze - Dieudonného představení.

Sedmačtyřicetiletý humorista a politický aktivista, občanským jménem Dieudonné M'bala M'bala, se kdysi proslavil v duu s židovským kolegou Éliem Semounem. Ve svých představeních napadali rasové stereotypy.

Dieudonné, který je synem Francouzky a Kamerunce, dlouho aktivně vystupoval proti rasismu. Později se ale začal stýkat s představiteli krajně pravicové Národní fronty a přicházel v samostatných vystoupeních s projevy, které se tvrdě otíraly o Židy. Čelil několika žalobám, jeho představení se rušila a postupně se mu zavřely dveře hlavních médií.

Přečteno: 500x
 

Kam dál:

Štítky:  

Dieudonné M'Bala M'Bala, Francie, AntisemitismusHLAVNÍ ZPRÁVY

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

Pietní akt v Letech u Písku, 2. 8. 2020 (FOTO: Richard Samko, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Pietní akt v Letech připomněl i romské oběti z Osvětimi, Válková podpořila vznik romského vládního zplnomocněnce

29.7.2020 13:06, (AKTUALIZOVÁNO 2. 8. 2020, 14:45)
Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romského holocaustu dnes na pietní akci v Letech na Písecku vyzval politiky, aby stejně jako antisemitismus odsuzovali projevy anticiganismu. Ty podle něj v Evropě zesilují. Pietní akt v místě někdejšího koncentračního tábora Lety u Písku dnes po poledni připomněl romské oběti z druhé světové války. Akce v Letech se tradičně koná v květnu, letošní termín se posunul kvůli koronaviru.
 celý článek

Helena Válková 2. 8. 2020 v Letech u Písku. (FOTO: ROMEA TV)

videoHelena Válková v Letech u Písku: Podporuji vznik pozice vládního zplnomocněnce pro záležitosti romské menšiny

2.8.2020 14:14
Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková dnes během pietního aktu v Letech u Písku podpořila požadavek Romů, aby byla zřízena pozice vládního zplnomocněnce pro romskou menšinu. Uvedla to ve svém projevu, ve kterém kromě jiného připomněla, že v současné době vzniká nová strategie romského začleňování pro roky 2021 - 2030.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo