romea - logo
16. srpna 2022 (úterý)
svátek má Jáchym

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Francouzskému kontroverznímu humoristovi hrozí pokuta až 30 tisíc eur

Paříž, 5.2.2015 10:37, (ROMEA)
Francouzský humorista Dieudonné (FOTO: Wikimedia Commons, Réseau Voltaire)
Francouzský humorista Dieudonné (FOTO: Wikimedia Commons, Réseau Voltaire)

Francouzská prokuratura žádá pokutu 30.000 eur (přes 832.000 Kč) pro kontroverzního francouzského humoristu Dieudonného, který se dnes zodpovídal před soudem z údajné glorifikace terorismu. Obžalovaný, pro něhož mohli státní zástupci požadovat i víceleté vězení, se cítí nevinen. Soud vynese rozsudek v příštích dnech, informovaly tamní zpravodajské weby.

"Vězte, že dnes večer, co se mě týče, se cítím být Charlie Coulibaly," napsal 10. ledna Dieudonné na Facebooku v narážce na slogan "Jsem Charlie", kterým lidé ve Francii i jinde ve světě vyjadřovali solidaritu s redakcí Charlie Hebdo. Ta se stala 7. ledna terčem krvavého útoku dvou ozbrojenců, kteří pozabíjeli 12 lidí včetně šéfeditora a několika karikaturistů. Dieudonné slogan doplnil jménem třetího atentátníka Amedyho Coulibalyho, který o dva dny později při samostatném útoku zabil čtyři Židy v pařížském košer obchodě.

Dieudonné dnes soud ujistil, že atentáty, které se začátkem ledna staly v Paříži, vždy jednoznačně odsuzoval. Kontroverzní vyjádření připisuje na vrub své profese komika a satirika. Kritizoval také to, že se k němu úřady podle něj nespravedlivě chovaly jako k nějakému teroristovi.

Prokuratura podle protiteroristických zákonů ve Francii mohla pro Dieudonného žádat až sedmileté vězení a pokutu 100.000 eur. Tyto tresty mu podle webu deníku Le Parisien budou opět hrozit, pokud nezaplatí pokutu 30.000 eur, k níž bude recidivista pravděpodobně odsouzen.

Humorista, jehož občanské jméno je Dieudonné M'bala M'bala a který je synem Francouzky a Kamerunce, dlouho aktivně vystupoval proti rasismu. Později se ale začal stýkat s představiteli krajní pravice a přicházel v samostatných vystoupeních s projevy, které napadaly Židy. Čelil několika žalobám a šestkrát byl usvědčen z projevů nenávisti vůči Židům.

Například v roce 2006 dostal Dieudonné pokutu 4500 eur (125.000 Kč) za to, že jednoho židovského televizního moderátora nazval "tajným dárcem izraelské armády vraždící děti". V roce 2008 musel zaplatit 7000 eur (194.000 Kč) za označení vzpomínkových akcí k holokaustu za "pamětní pornografii". Justice také zakázala několik jeho pořadů. Loni byl obviněn i z daňového podvodu.
brf, ČTK
Přečteno: 770x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Francie, Terorismus, Humor, trest, Soud, svobodaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo