romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Francouzský ministr vnitra Manuel Valls: Ze země by měla být vyhoštěna většina Romů

Paříž, 30.9.2013 10:47, (ROMEA)
Ohořelé zbytky věcí z romského tábora, který v září 2012 vypálilo několik obyvatel Marseille. (Foto: Reuters/Český rozhlas)
Ohořelé zbytky věcí z romského tábora, který v září 2012 vypálilo několik obyvatel Marseille. (Foto: Reuters/Český rozhlas)

Francouzská policie v pátek vyklidila romský tábor ve městě Roubaix na severu země. Zásah začal kolem sedmé hodiny ráno, těžká technika pak začala z místa odstraňovat karavany, které patřily romským rodinám. V táboře žilo asi 200 lidí, většina z nich ho opustila již před dnešní akcí, uvedla místní média.

Francouzský ministr vnitra Manuel Valls tento týden v úterý shodou okolností uvedl, že ze země by měla být vyhoštěna většina Romů. Za svá slova si vysloužil velkou vlnu kritiky i ze strany EU.

Jak uvedl internetový server deníku Nord Eclair, vyklizení tábořiště proběhlo v poklidné atmosféře. Pierre Dubois, starosta města Roubaix, ležícího nedaleko belgických hranic, policii požádal o zásah v táboře z důvodů "bezpečnostních, hygienických a kvůli výhradám místních obyvatel". Jak starosta uvedl, v obci dále žije na dvou místech zhruba 150 Romů.

Zacházení s Romy je nyní ve Francii velmi citlivým tématem. Ministr vnitra Valls před pár dny podpořil místní zastupitelstva v akcích proti nelegálním romským tábořištím. Jak uvedl, styl života lidí romského původu je prý v ostrém rozporu s tím francouzským, a proto by se měli vrátit do Rumunska a do Bulharska.

Podle organizace Amnesty International bylo v první polovině letošního roku ve Francii vyhnáno z dočasných tábořišť asi 10.000 Romů. Jak organizace dodala, slova ministra Vallse by nyní mohla vyvolat další vyostření napětí v zemi.

brf, ČTK
Přečteno: 1148x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Francie, Tábor, Romové, Rasismus, Xenofobie, EU, Amnesty International, Rumunsko, Bulharsko, VystěhováníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo