romea - logo
27. června 2022 (pondělí)
svátek má Ladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Francouzský poslanec a starosta na adresu Romů: Možná jich Hitler dost nepozabíjel

23.7.2013 10:37
Gilles Bourdouleix (FOTO: Twitter)
Gilles Bourdouleix (FOTO: Twitter)

Pořádný rozruch ve Francii nadělal údajný výrok poslance a starosty města Cholet na adresu několika stovek kočujících lidí, kteří se v neděli na městském pozemku usadili. Gilles Bourdouleix v doprovodu čtyř strážníků šel kočovníky, vesměs Romy, z tábořiště vykázat, uvítali jej však hajlováním a obviňováním z rasismu, načež prý zamumlal "možná jich Hitler dost nepozabíjel". Alespoň takto dění vylíčil deník Le Courrier de l'Ouest.

Třiapadesátiletý Bourdouleix tuto verzi popírá a tvrdí, že na provokativní "hajlování" odpověděl slovy, že "kdybych byl skutečně Hitler, tak by byli mrtví". Slíbil také deník zažalovat za "pomlouvání, zneuctění a poškození pověsti".

Naopak aktivisté na obranu lidských práv již podali na místostarostu trestní oznámení kvůli "vyvolávání rasové nesnášenlivosti" a "diskriminaci". Bourdouleix prý kočovníkům, kteří do města přijeli se 150 karavanami, nadával do darebáků, zlodějů a vrahů.

Místostarosta je znám tvrdým postupem proti nelegálním tábořištím kočovníků. Ti se však nyní dostali do svízelné situace, protože tábořiště, které jim bývá jindy vyhrazeno, se momentálně opravuje.

Zákon ukládá obcím s více než 5000 obyvateli, aby měly vyhrazený pozemek pro přibližně 400.000 kočujících lidí, podle agentury AFP z 95 procent francouzských občanů. Ale tento zákon se "špatně uplatňuje". Otázka je v mnoha obcích o to citlivější, že příští rok na jaře se odehrají místní volby, od nichž se čeká posílení krajní pravice.

Před dvěma týdny nadělal velký rozruch pravicový starosta Nice Chistian Estrosi, který v rozhlasovém rozhovoru vyzval k revoltě proti Romům a kočovníkům; levice jeho slova dokonce označila za navádění k pogromu.

Christophe Sauvé ze sdružení kočujících katolíků varoval, že lidé se bojí, protože po výzvách z Choletu a Nice se "různí pomatenci mohou cítit oprávněni k útokům" na kočující rodiny.

Francie se v posledních letech potýká s přílivem Romů zejména z Rumunska a Bulharska. Jak předchozí vláda Nicolase Sarkozyho, tak současná Françoise Hollandea likvidují nelegální romská tábořiště a některé z jejich obyvatel vrací zpět do vlasti. To opakovaně kritizují nevládní organizace i Evropské komise, podle nich je takové zacházení s občany EU diskriminační.

Přečteno: 2262x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Francie, Traveleři, EU, Neonacismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo