romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Francouzský prezident při vzpomínce na deportované Židy slíbil, že bude bojovat proti antisemitismu

Paříž, 23.7.2012 10:00, (ROMEA)

Francie si dnes připomněla 70. výročí hromadného zatýkání Židů určených k deportaci do nacistických koncentračních táborů. Prezident François Hollande při této příležitosti slíbil, že bude bojovat proti antisemitismu, napsala agentura AP.

Francouzská policie ve dnech 16. a 17. července 1942 pozatýkala na 13.000 Židů a držela je na pařížském krytém cyklistickém stadionu Vélodrome d'Hiver. Tisíce mužů, žen a dětí byly později odvezeny do nacistického tábora v Osvětimi, kde je čekala smrt.

Socialistický prezident Hollande při dnešní vzpomínkové akci připomněl, že tento zločin měli na svědomí Francouzi. "Během celé této operace nemusel být mobilizován jediný německý voják," řekl Hollande. Zároveň ocenil odvahu bývalého prezidenta Jacquesa Chiraka, který v roce 1995 jako první připustil roli státu při pronásledování Židů ve Francii.

Hollande také připomněl březnový atentát extremisty Mohameda Meraha v Toulouse, který zavraždil rabína a tři židovské děti. "Před čtyřmi měsíci děti zemřely ze stejného důvodu jako ty z Vélodrome d'Hiver - protože to byli Židé," uvedl prezident.

Přečteno: 567x
 

Kam dál:

Štítky:  

Antisemitismus, Xenofobie, Pietní akce, FrancieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo