romea - logo
26. května 2020 (úterý)
svátek má Filip
Loading
rozšířené vyhledávaní

Gayové a lesby se ve Francii mohou stát manželi a adoptovat děti

Paříž, Francie, 24.4.2013 12:24, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Francouzský parlament definitivně schválil zákon, který povoluje sňatky homosexuálů a adopci dětí manželi stejného pohlaví. Jde o jednu z nejvýznamnějších změn ve francouzském právu od zrušení trestu smrti. První páry stejného pohlaví by mohly mít svatbu už v červnu. Protesty proti schválení zákona ale provázely násilnosti. Informuje o tom Česká televize.

Poslanci zákon poprvé odhlasovali už v únoru, 12. dubna prošla norma i Senátem. Nyní se kvůli úpravám textu znovu vrátila do Národního shromáždění, kde už ale hlasování bylo pouhou formalitou. Pro návrh se vyslovilo 331 zákonodárců, proti bylo 225 poslanců.

I když se vládě podařilo zákon protlačit, v zemi je stále hodně jeho odpůrců. "Debata v Národním shromáždění byla hodně vypjatá, poslanci se dokonce v pátek trochu poprali, opozice kritizovala i urychlení procesu schvalování zákona," uvedl spolupracovník ČT ve Francii Jakub Kajtman.

Opozice se chce obrátit na Ústavní radu, aby zákon, podle ní kontroverzní, zrušila.

Většina zákon podporuje

Prosazení zákona, který se označuje za nejvýznamnější sociální reformu ve Francii od zrušení trestu smrti v roce 1981, patřilo mezi sliby socialistického prezidenta Françoise Hollandea před jeho loňským zvolením.

Zákon podle průzkumů většina Francouzů podporuje, problematická je ale pro francouzskou veřejnost jeho část týkající se možnosti adopce dětí. Proti uzákonění sňatků homosexuálů a adopce dětí páry stejného pohlaví dlouhodobě protestuje pravicová opozice a katolická církev, ale i mnoho muslimů a evangelíků.

Odpůrci sňatků osob stejného pohlaví tak vedle svých argumentů museli důrazně odmítat, že by jejich postoj pramenil z homofobie. "Na našich demonstracích jsou homosexuálové v první řadě. A dochází k úžasným setkáním lidí, kteří by se spolu jinak moc nebavili. Takže naše protesty naopak s homofobií bojují - slovně i prakticky - díky setkávání různých lidí," uvedl ředitel organizace Alliance vita, která patřila mezi organizátory protestů.

Protesty provázelo násilí

Radost ze schválení zákona však zkalilo násilí. Někteří demonstranti v okolí budovy Národního shromáždění házeli lahve a plechovky, policie proti nim použila slzný plyn. Informovala o tom agentura AP.

 

Odpůrci zákona dostali před jednáním zákonodárců několikrát do ulic měst statisíce lidí. Naposledy vyšly desetitisíce lidí do ulic Paříže v neděli. V Paříži proto policie zpřísnila bezpečnostní opatření. U parlamentu hlídkuje asi 4 000 policistů, připravena jsou i vodní děla. Zvláštní bezpečnostní jednotky chrání také banky v okolí Národního shromáždění.

Co k tomu řekli

PRO
Jean-Luc Romero, francouzský politik podporující svatby homosexuálů:
"Podle mě je to nenávist, která tu byla vždy. V každé zemi máte rasisty, antisemity, ale nějakou chvíli o nich nevíte. Dnes ale lidé díky sociálním médiím můžou vyjádřit celou řadu věcí - a to vše anonymně."

PROTI
Hervé Mariton Napsali, člen parlamentu a odpůrce zákona:
"Tento zákon ničí to, v co věříme. Zavádí nerovnost mezi dětmi. Definice sňatku je teď naprosto jiná než ve zbytku světa. Věříme, že to odporuje ústavním principům."

Česká televize
Přečteno: 622x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

homosexualita, Lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo