romea - logo
7. prosince 2019 (sobota)
svátek má Ambrož
Loading
rozšířené vyhledávaní

Generální prokurátor se nebude odvolávat proti nerozpuštění fašistických Kotlebovců

30.7.2019 12:40
Marian Kotleba předseda strany ĽSNS, která se otevřeně hlásí k fašistické historii Slovenska. (FOTO: Wikipedia.org)
Marian Kotleba předseda strany ĽSNS, která se otevřeně hlásí k fašistické historii Slovenska. (FOTO: Wikipedia.org)

Slovenský generální prokurátor Jaromír Čižnár se rozhodl, že nepodá ústavnímu soudu návrh na přehodnocení rozsudku nejvyššího soudu, který zamítl Čižnárovu žalobu požadující rozpuštění parlamentní strany Kotleba-Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). Oznámila to dnes slovenská média s odvoláním na mluvčí generální prokuratury Andreu Predajňovou.

Čižnár podal návrh na rozpuštění ĽSNS v květnu před dvěma lety. Nejvyšší soud ji zamítl koncem letošního dubna. Experti generální prokuratury podle mluvčí verdikt prozkoumali a dospěli k závěru, že nejsou splněny ústavní podmínky k zahájení konání u ústavního soudu. Ten totiž nerozhoduje o rozpuštění politické strany či hnutí, ale o tom, zda rozhodnutí nejvyššího soudu v tomto směru je v souladu s ústavou a dalšími zákony.

"Generální prokurátor Jaromír Čižnár respektuje rozhodnutí nejvyššího soudu. S částí odůvodnění rozhodnutí, kde nejvyšší soud posuzuje přiměřenost vůči bezprostřednímu ohrožení demokracie, se však neztotožňuje. Generální prokurátor je názoru, že hodnocení, zda existuje bezprostřední riziko pro demokratickou společnosti, není přeci možné až za situace, kdy má politická strana dost poslanců na uskutečnění svých programových cílů," zdůraznila mluvčí.

Čižnár se domnívá, že pokud politická strana ohrožující demokracii získá reálný potenciál uskutečnit politickou změnu, nepochybně jedním z jejích prvních kroků bude vyloučení možnosti jejího rozpuštění.

"Lze dospět k závěru, že prokuratura nepředložila důkazy o tom, že riziko ohrožení demokratického zřízení politickou stranou (ĽSNS) je dostatečně bezprostřední," uvedla při zdůvodnění verdiktu předsedkyně pětičlenného senátu nejvyššího soudu Jana Zemková. Dodala, že strana nedisponuje potřebným počtem hlasů ve sněmovně, aby mohla prosazovat zákony. "Aby bylo možné rozpustit stranu, nestačí jen obyčejné hlásání cílů. Strana musí bojovat proti právnímu řádu nebo existenci státu, což v řízení nebylo prokázáno," uvedla šéfka senátu Zemková.

ĽSNS otevřeně vystupuje proti početné menšině Romů, které označuje za parazity. Prosazuje také vystoupení Slovenska z Evropské unie a z NATO a hlásí se k válečnému slovenskému státu, který byl spjat s nacistickým Německem. Během líčení u nejvyššího soudu prokurátor generální prokuratury Ivan Minár kromě jiného řekl, že LSNS prosazuje vůči Romům princip kolektivní viny. Zmínil rovněž údajné snahy strany odstranit v zemi demokratický režim, její záměr zřídit domobranu a její vystupování proti migrantům. I tyto argumenty soud odmítl.

"Rozsudek ukázal, že naše strana je legitimní a demokratická. Po dnešku již není důvod k tomu, aby se lidé byť jen trochu obávali dát hlas naší straně," řekl předseda strany Marian Kotleba.

Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska v reakci na soudní verdikt řekl, že extremismus je potřeba porazit ve volbách.

ĽSNS se postarala o největší překvapení parlamentních voleb v roce 2016, když získala osm procent hlasů a ve 150členné sněmovně obsadila 14 křesel. Podle průzkumů veřejného mínění dosáhla popularita ĽSNS dvouciferných hodnot. Od vzniku Slovenska v roce 1993 slovenské soudy dosud nezrušily žádnou parlamentní stranu. Ještě před 13 lety nejvyšší soud ale rozpustil jinou Kotlebovu stranu, a to Slovenskou pospolitost - Národní stranu, která neměla zastoupení ve sněmovně.

Přečteno: 545x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Politika, Rasismus, Kotleba, Fašismus, Ľudová strana Naše SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo