romea - logo
25. května 2020 (pondělí)
svátek má Viola
Loading
rozšířené vyhledávaní

Generální prokurátor se nebude odvolávat proti nerozpuštění fašistických Kotlebovců

30.7.2019 12:40
Marian Kotleba předseda strany ĽSNS, která se otevřeně hlásí k fašistické historii Slovenska. (FOTO: Wikipedia.org)
Marian Kotleba předseda strany ĽSNS, která se otevřeně hlásí k fašistické historii Slovenska. (FOTO: Wikipedia.org)

Slovenský generální prokurátor Jaromír Čižnár se rozhodl, že nepodá ústavnímu soudu návrh na přehodnocení rozsudku nejvyššího soudu, který zamítl Čižnárovu žalobu požadující rozpuštění parlamentní strany Kotleba-Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). Oznámila to dnes slovenská média s odvoláním na mluvčí generální prokuratury Andreu Predajňovou.

Čižnár podal návrh na rozpuštění ĽSNS v květnu před dvěma lety. Nejvyšší soud ji zamítl koncem letošního dubna. Experti generální prokuratury podle mluvčí verdikt prozkoumali a dospěli k závěru, že nejsou splněny ústavní podmínky k zahájení konání u ústavního soudu. Ten totiž nerozhoduje o rozpuštění politické strany či hnutí, ale o tom, zda rozhodnutí nejvyššího soudu v tomto směru je v souladu s ústavou a dalšími zákony.

"Generální prokurátor Jaromír Čižnár respektuje rozhodnutí nejvyššího soudu. S částí odůvodnění rozhodnutí, kde nejvyšší soud posuzuje přiměřenost vůči bezprostřednímu ohrožení demokracie, se však neztotožňuje. Generální prokurátor je názoru, že hodnocení, zda existuje bezprostřední riziko pro demokratickou společnosti, není přeci možné až za situace, kdy má politická strana dost poslanců na uskutečnění svých programových cílů," zdůraznila mluvčí.

Čižnár se domnívá, že pokud politická strana ohrožující demokracii získá reálný potenciál uskutečnit politickou změnu, nepochybně jedním z jejích prvních kroků bude vyloučení možnosti jejího rozpuštění.

"Lze dospět k závěru, že prokuratura nepředložila důkazy o tom, že riziko ohrožení demokratického zřízení politickou stranou (ĽSNS) je dostatečně bezprostřední," uvedla při zdůvodnění verdiktu předsedkyně pětičlenného senátu nejvyššího soudu Jana Zemková. Dodala, že strana nedisponuje potřebným počtem hlasů ve sněmovně, aby mohla prosazovat zákony. "Aby bylo možné rozpustit stranu, nestačí jen obyčejné hlásání cílů. Strana musí bojovat proti právnímu řádu nebo existenci státu, což v řízení nebylo prokázáno," uvedla šéfka senátu Zemková.

ĽSNS otevřeně vystupuje proti početné menšině Romů, které označuje za parazity. Prosazuje také vystoupení Slovenska z Evropské unie a z NATO a hlásí se k válečnému slovenskému státu, který byl spjat s nacistickým Německem. Během líčení u nejvyššího soudu prokurátor generální prokuratury Ivan Minár kromě jiného řekl, že LSNS prosazuje vůči Romům princip kolektivní viny. Zmínil rovněž údajné snahy strany odstranit v zemi demokratický režim, její záměr zřídit domobranu a její vystupování proti migrantům. I tyto argumenty soud odmítl.

"Rozsudek ukázal, že naše strana je legitimní a demokratická. Po dnešku již není důvod k tomu, aby se lidé byť jen trochu obávali dát hlas naší straně," řekl předseda strany Marian Kotleba.

Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska v reakci na soudní verdikt řekl, že extremismus je potřeba porazit ve volbách.

ĽSNS se postarala o největší překvapení parlamentních voleb v roce 2016, když získala osm procent hlasů a ve 150členné sněmovně obsadila 14 křesel. Podle průzkumů veřejného mínění dosáhla popularita ĽSNS dvouciferných hodnot. Od vzniku Slovenska v roce 1993 slovenské soudy dosud nezrušily žádnou parlamentní stranu. Ještě před 13 lety nejvyšší soud ale rozpustil jinou Kotlebovu stranu, a to Slovenskou pospolitost - Národní stranu, která neměla zastoupení ve sněmovně.

Přečteno: 585x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Politika, Rasismus, Kotleba, Fašismus, Ľudová strana Naše SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo