romea - logo
23. října 2019 (středa)
svátek má Teodor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Generální prokurátor se nebude odvolávat proti nerozpuštění fašistických Kotlebovců

30.7.2019 12:40
Marian Kotleba předseda strany ĽSNS, která se otevřeně hlásí k fašistické historii Slovenska. (FOTO: Wikipedia.org)
Marian Kotleba předseda strany ĽSNS, která se otevřeně hlásí k fašistické historii Slovenska. (FOTO: Wikipedia.org)

Slovenský generální prokurátor Jaromír Čižnár se rozhodl, že nepodá ústavnímu soudu návrh na přehodnocení rozsudku nejvyššího soudu, který zamítl Čižnárovu žalobu požadující rozpuštění parlamentní strany Kotleba-Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). Oznámila to dnes slovenská média s odvoláním na mluvčí generální prokuratury Andreu Predajňovou.

Čižnár podal návrh na rozpuštění ĽSNS v květnu před dvěma lety. Nejvyšší soud ji zamítl koncem letošního dubna. Experti generální prokuratury podle mluvčí verdikt prozkoumali a dospěli k závěru, že nejsou splněny ústavní podmínky k zahájení konání u ústavního soudu. Ten totiž nerozhoduje o rozpuštění politické strany či hnutí, ale o tom, zda rozhodnutí nejvyššího soudu v tomto směru je v souladu s ústavou a dalšími zákony.

"Generální prokurátor Jaromír Čižnár respektuje rozhodnutí nejvyššího soudu. S částí odůvodnění rozhodnutí, kde nejvyšší soud posuzuje přiměřenost vůči bezprostřednímu ohrožení demokracie, se však neztotožňuje. Generální prokurátor je názoru, že hodnocení, zda existuje bezprostřední riziko pro demokratickou společnosti, není přeci možné až za situace, kdy má politická strana dost poslanců na uskutečnění svých programových cílů," zdůraznila mluvčí.

Čižnár se domnívá, že pokud politická strana ohrožující demokracii získá reálný potenciál uskutečnit politickou změnu, nepochybně jedním z jejích prvních kroků bude vyloučení možnosti jejího rozpuštění.

"Lze dospět k závěru, že prokuratura nepředložila důkazy o tom, že riziko ohrožení demokratického zřízení politickou stranou (ĽSNS) je dostatečně bezprostřední," uvedla při zdůvodnění verdiktu předsedkyně pětičlenného senátu nejvyššího soudu Jana Zemková. Dodala, že strana nedisponuje potřebným počtem hlasů ve sněmovně, aby mohla prosazovat zákony. "Aby bylo možné rozpustit stranu, nestačí jen obyčejné hlásání cílů. Strana musí bojovat proti právnímu řádu nebo existenci státu, což v řízení nebylo prokázáno," uvedla šéfka senátu Zemková.

ĽSNS otevřeně vystupuje proti početné menšině Romů, které označuje za parazity. Prosazuje také vystoupení Slovenska z Evropské unie a z NATO a hlásí se k válečnému slovenskému státu, který byl spjat s nacistickým Německem. Během líčení u nejvyššího soudu prokurátor generální prokuratury Ivan Minár kromě jiného řekl, že LSNS prosazuje vůči Romům princip kolektivní viny. Zmínil rovněž údajné snahy strany odstranit v zemi demokratický režim, její záměr zřídit domobranu a její vystupování proti migrantům. I tyto argumenty soud odmítl.

"Rozsudek ukázal, že naše strana je legitimní a demokratická. Po dnešku již není důvod k tomu, aby se lidé byť jen trochu obávali dát hlas naší straně," řekl předseda strany Marian Kotleba.

Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska v reakci na soudní verdikt řekl, že extremismus je potřeba porazit ve volbách.

ĽSNS se postarala o největší překvapení parlamentních voleb v roce 2016, když získala osm procent hlasů a ve 150členné sněmovně obsadila 14 křesel. Podle průzkumů veřejného mínění dosáhla popularita ĽSNS dvouciferných hodnot. Od vzniku Slovenska v roce 1993 slovenské soudy dosud nezrušily žádnou parlamentní stranu. Ještě před 13 lety nejvyšší soud ale rozpustil jinou Kotlebovu stranu, a to Slovenskou pospolitost - Národní stranu, která neměla zastoupení ve sněmovně.

Přečteno: 494x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Politika, Rasismus, Kotleba, Fašismus, Ľudová strana Naše SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo