romea - logo
19. srpna 2019 (pondělí)
svátek má Ludvík
Loading
rozšířené vyhledávaní

Generální prokurátor se nebude odvolávat proti nerozpuštění fašistických Kotlebovců

30.7.2019 12:40
Marian Kotleba předseda strany ĽSNS, která se otevřeně hlásí k fašistické historii Slovenska. (FOTO: Wikipedia.org)
Marian Kotleba předseda strany ĽSNS, která se otevřeně hlásí k fašistické historii Slovenska. (FOTO: Wikipedia.org)

Slovenský generální prokurátor Jaromír Čižnár se rozhodl, že nepodá ústavnímu soudu návrh na přehodnocení rozsudku nejvyššího soudu, který zamítl Čižnárovu žalobu požadující rozpuštění parlamentní strany Kotleba-Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). Oznámila to dnes slovenská média s odvoláním na mluvčí generální prokuratury Andreu Predajňovou.

Čižnár podal návrh na rozpuštění ĽSNS v květnu před dvěma lety. Nejvyšší soud ji zamítl koncem letošního dubna. Experti generální prokuratury podle mluvčí verdikt prozkoumali a dospěli k závěru, že nejsou splněny ústavní podmínky k zahájení konání u ústavního soudu. Ten totiž nerozhoduje o rozpuštění politické strany či hnutí, ale o tom, zda rozhodnutí nejvyššího soudu v tomto směru je v souladu s ústavou a dalšími zákony.

"Generální prokurátor Jaromír Čižnár respektuje rozhodnutí nejvyššího soudu. S částí odůvodnění rozhodnutí, kde nejvyšší soud posuzuje přiměřenost vůči bezprostřednímu ohrožení demokracie, se však neztotožňuje. Generální prokurátor je názoru, že hodnocení, zda existuje bezprostřední riziko pro demokratickou společnosti, není přeci možné až za situace, kdy má politická strana dost poslanců na uskutečnění svých programových cílů," zdůraznila mluvčí.

Čižnár se domnívá, že pokud politická strana ohrožující demokracii získá reálný potenciál uskutečnit politickou změnu, nepochybně jedním z jejích prvních kroků bude vyloučení možnosti jejího rozpuštění.

"Lze dospět k závěru, že prokuratura nepředložila důkazy o tom, že riziko ohrožení demokratického zřízení politickou stranou (ĽSNS) je dostatečně bezprostřední," uvedla při zdůvodnění verdiktu předsedkyně pětičlenného senátu nejvyššího soudu Jana Zemková. Dodala, že strana nedisponuje potřebným počtem hlasů ve sněmovně, aby mohla prosazovat zákony. "Aby bylo možné rozpustit stranu, nestačí jen obyčejné hlásání cílů. Strana musí bojovat proti právnímu řádu nebo existenci státu, což v řízení nebylo prokázáno," uvedla šéfka senátu Zemková.

ĽSNS otevřeně vystupuje proti početné menšině Romů, které označuje za parazity. Prosazuje také vystoupení Slovenska z Evropské unie a z NATO a hlásí se k válečnému slovenskému státu, který byl spjat s nacistickým Německem. Během líčení u nejvyššího soudu prokurátor generální prokuratury Ivan Minár kromě jiného řekl, že LSNS prosazuje vůči Romům princip kolektivní viny. Zmínil rovněž údajné snahy strany odstranit v zemi demokratický režim, její záměr zřídit domobranu a její vystupování proti migrantům. I tyto argumenty soud odmítl.

"Rozsudek ukázal, že naše strana je legitimní a demokratická. Po dnešku již není důvod k tomu, aby se lidé byť jen trochu obávali dát hlas naší straně," řekl předseda strany Marian Kotleba.

Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska v reakci na soudní verdikt řekl, že extremismus je potřeba porazit ve volbách.

ĽSNS se postarala o největší překvapení parlamentních voleb v roce 2016, když získala osm procent hlasů a ve 150členné sněmovně obsadila 14 křesel. Podle průzkumů veřejného mínění dosáhla popularita ĽSNS dvouciferných hodnot. Od vzniku Slovenska v roce 1993 slovenské soudy dosud nezrušily žádnou parlamentní stranu. Ještě před 13 lety nejvyšší soud ale rozpustil jinou Kotlebovu stranu, a to Slovenskou pospolitost - Národní stranu, která neměla zastoupení ve sněmovně.

Přečteno: 384x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Politika, Rasismus, Kotleba, Fašismus, Ľudová strana Naše SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo