romea - logo
26. května 2020 (úterý)
svátek má Filip
Loading
rozšířené vyhledávaní

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun navštívil bývalý nacistický koncentrační tábor Osvětim

Osvětim, 21.11.2013 12:46, (ROMEA)
Koncentrační tábor Osvěim-Březinka
Koncentrační tábor Osvěim-Březinka

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun navštívil bývalý nacistický koncentrační tábor Osvětim, kde uctil památku obětí holokaustu. V táboře prošel branou s nechvalně známým nápisem Arbeit Macht Frei (Práce osvobozuje) a položil květiny u popravčí zdi, kde byly zastřeleny tisíce vězňů, popsala agentura AP.

Pan Ki-mun si rovněž prohlédl místní výstavu, která přibližuje nelidské podmínky, ve kterých museli zadržovaní žít. Z Osvětimi šéf OSN odjel ještě do nedaleké Březinky, kde se nachází trosky krematoria a památník obětem, které v táborech zahynuly.

Nacisté po dobytí Polska připojili město Osvětim k Německu, přejmenovali je na Auschwitz a zřídili tam zřejmě nejznámější z vyhlazovacích táborů. Oběťmi byli především Židé, ale také Rusové, Poláci, Romové a příslušníci dalších národů. Odhaduje se, že v tamních plynových komorách našlo smrt 1,1 až 1,5 milionu lidí. Podle historiků bylo do Osvětimi transportováno zhruba 50.000 československých občanů, z nichž přežilo jen asi 6000.

V rámci své návštěvy Polska dorazil generální tajemník OSN i do Krakova. Prvním šéfem OSN, který navštívil Osvětim, byl v roce 1995, Butrus Butrus-Ghálí.
brf, ČTK
Přečteno: 573x
 

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Osvětim, OSN, genocida, Polsko, oběť, Nacismus, FašismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo