romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun navštívil bývalý nacistický koncentrační tábor Osvětim

Osvětim, 21.11.2013 12:46, (ROMEA)
Koncentrační tábor Osvěim-Březinka
Koncentrační tábor Osvěim-Březinka

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun navštívil bývalý nacistický koncentrační tábor Osvětim, kde uctil památku obětí holokaustu. V táboře prošel branou s nechvalně známým nápisem Arbeit Macht Frei (Práce osvobozuje) a položil květiny u popravčí zdi, kde byly zastřeleny tisíce vězňů, popsala agentura AP.

Pan Ki-mun si rovněž prohlédl místní výstavu, která přibližuje nelidské podmínky, ve kterých museli zadržovaní žít. Z Osvětimi šéf OSN odjel ještě do nedaleké Březinky, kde se nachází trosky krematoria a památník obětem, které v táborech zahynuly.

Nacisté po dobytí Polska připojili město Osvětim k Německu, přejmenovali je na Auschwitz a zřídili tam zřejmě nejznámější z vyhlazovacích táborů. Oběťmi byli především Židé, ale také Rusové, Poláci, Romové a příslušníci dalších národů. Odhaduje se, že v tamních plynových komorách našlo smrt 1,1 až 1,5 milionu lidí. Podle historiků bylo do Osvětimi transportováno zhruba 50.000 československých občanů, z nichž přežilo jen asi 6000.

V rámci své návštěvy Polska dorazil generální tajemník OSN i do Krakova. Prvním šéfem OSN, který navštívil Osvětim, byl v roce 1995, Butrus Butrus-Ghálí.
brf, ČTK
Přečteno: 595x
 

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Osvětim, OSN, genocida, Polsko, oběť, Nacismus, FašismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo