romea - logo
6. prosince 2019 (pátek)
svátek má Mikuláš
Loading
rozšířené vyhledávaní

George Soros oslavil 85. narozeniny

13.8.2015 16:44
George Soros.
George Soros.

Finančník, miliardář a filantrop, zakladatel nadace Open Society George Soros včera oslavil 85. narozeniny. Místo odpočinku se však nadále věnuje svým projektům a podniká kroky k založení Evropského romského institutu (ERI). Jeho nová iniciativa již vyvolala bouřlivou diskusi. Část aktivistů a odborníků založení nové instituce vítá, zbytek se proti ní ostře vymezuje. George Soros je pravděpodobně nejznámější a určitě také nejkontroverznější finanční spekulant na světě.

Génius, podivín i provokatér – to jsou pojmy často spjaté s jeho jménem. Jeho život s jistotou nelze označit jako obyčejný nebo fádní. Narodil se 12. srpna 1930 v Budapešti do židovské rodiny. Jeho původní jméno je György Schwartz, otec Tidavar si však ze strachu z nacismu změnil v roce 1936 jméno na Soros. I přesto se v době, kdy nacisté v Maďarsku exportovali Židy do koncentračních táborů, museli skrývat pod falešnými identitami.

Dva roky po osvobození země rudou armádou uprchl do Británie. Tam absolvoval London School of Economics, kde studoval ekonomii a filosofii. Na studia si přivydělával například jako číšník. Poté v roce 1956 odešel do USA, aby - jak sám veřejně říká - vydělal dost peněz na Wall Street. Pracuje jako makléř a posléze jako analytik finančních trhů. Záhy zjistil, že je lepším finančníkem než filozofem.

V roce 1970 zakládá se společníkem Quantum Fund, jeden z prvních hedge fondů. Během deseti let se jim navrátilo přibližně 4000 % vkladu, což je základem Sorosova bohatství. Čím rozhodně světově proslul a co mu dokonce vysloužilo přezdívku "Muž, který zruinoval Banku Anglie", byla devalvace libry v roce 1992. Událost se zapsala do dějin ekonomie jako tzv. „černá středa“ a Soros si vydělal za jediný měsíc více než miliardu dolarů. Člověk však není tvor neomylný a to platí i pro Sorose. I když má nálepku protřelého obchodníka, finanční ztráty se mu nevyhnuly. V roce 1997 předpověděl chybně pád internetových akcií a ztratil tak 700 milionů dolarů.

V 80. letech Soros přesouvá svou pozornost k mecenášským aktivitám. Už koncem 70. let poskytuje stipendia černošským studentům na univerzitě v Kapském městě v Jihoafrické republice, tehdy trpící pod apartheidem. Poté se zaměřuje na komunistické země ve střední Evropě, v nichž díky nadaci podporuje opoziční uskupení, včetně Charty 77. V roce 1991 Soros v Praze zakládá Středoevropskou univerzitu (CEU), ale česká vláda se později odmítla podílet na jejím financování. Dnes univerzita sídlí v Budapešti.

Cílem jeho filantropických aktivit je podpora otevřené společnosti založené na respektu k lidským právům, transparentní veřejné správě a vládě práva. Jeho peníze tak po nemalých částkách míří na charitu, slouží k podpoře lidských práv či k financování projektů v zemích třetího světa. V České republice jeho peníze prostřednictvím grantů rozděluje Open Society Fund Praha. Dlouhodobě Soros pracuje na zlepšení postavení Romů. Spolufinancuje například Dekádu romské inkluze 2005-2015.

Spolu s Radou Evropy podniká kroky k založení Evropského romského institutu (ERI). Ten by měl mít podle něj vzdělávací funkci a připomínat dědictví Romů. Svou činností by měl institut usilovat o vzdělávání širší veřejnosti ohledně bohatosti a velikosti kultury Romů i jejich úspěchů. Z institucionálního hlediska by měl institut fungovat jakožto politický poradce Rady Evropy a členských států ve snaze o ustavení partnerského vztahu s podobnými místy po celém světě. Pojem ERI bývá v poslední době hodně skloňován, má své příznivce i odpůrce. S ostrou kritikou přišel například profesor romistiky na univerzitě v Manchesteru Yaron Matras.

George Soros je potřetí ženatý, v roce 2013 si vzal o 40 let mladší konzultantku v oblasti vzdělávání a zdravotní péče. Celkem má 5 dětí. Časopis Forbes odhaduje jeho jmění na 24 miliard dolarů. Je také minoritním vlastníkem fotbalového klubu Manchester United. Z chudého mladíka se stala nakonec investorská elita a filantrop, který je i ve svém věku neustále aktivní a s oblibou komentuje vše od politiky až po finanční trhy.

Přečteno: 832x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soros George, Open Society Foundations, Open Society Fund Praha, DotaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo