romea - logo
19. srpna 2019 (pondělí)
svátek má Ludvík
Loading
rozšířené vyhledávaní

George Soros oslavil 85. narozeniny

13.8.2015 16:44
George Soros.
George Soros.

Finančník, miliardář a filantrop, zakladatel nadace Open Society George Soros včera oslavil 85. narozeniny. Místo odpočinku se však nadále věnuje svým projektům a podniká kroky k založení Evropského romského institutu (ERI). Jeho nová iniciativa již vyvolala bouřlivou diskusi. Část aktivistů a odborníků založení nové instituce vítá, zbytek se proti ní ostře vymezuje. George Soros je pravděpodobně nejznámější a určitě také nejkontroverznější finanční spekulant na světě.

Génius, podivín i provokatér – to jsou pojmy často spjaté s jeho jménem. Jeho život s jistotou nelze označit jako obyčejný nebo fádní. Narodil se 12. srpna 1930 v Budapešti do židovské rodiny. Jeho původní jméno je György Schwartz, otec Tidavar si však ze strachu z nacismu změnil v roce 1936 jméno na Soros. I přesto se v době, kdy nacisté v Maďarsku exportovali Židy do koncentračních táborů, museli skrývat pod falešnými identitami.

Dva roky po osvobození země rudou armádou uprchl do Británie. Tam absolvoval London School of Economics, kde studoval ekonomii a filosofii. Na studia si přivydělával například jako číšník. Poté v roce 1956 odešel do USA, aby - jak sám veřejně říká - vydělal dost peněz na Wall Street. Pracuje jako makléř a posléze jako analytik finančních trhů. Záhy zjistil, že je lepším finančníkem než filozofem.

V roce 1970 zakládá se společníkem Quantum Fund, jeden z prvních hedge fondů. Během deseti let se jim navrátilo přibližně 4000 % vkladu, což je základem Sorosova bohatství. Čím rozhodně světově proslul a co mu dokonce vysloužilo přezdívku "Muž, který zruinoval Banku Anglie", byla devalvace libry v roce 1992. Událost se zapsala do dějin ekonomie jako tzv. „černá středa“ a Soros si vydělal za jediný měsíc více než miliardu dolarů. Člověk však není tvor neomylný a to platí i pro Sorose. I když má nálepku protřelého obchodníka, finanční ztráty se mu nevyhnuly. V roce 1997 předpověděl chybně pád internetových akcií a ztratil tak 700 milionů dolarů.

V 80. letech Soros přesouvá svou pozornost k mecenášským aktivitám. Už koncem 70. let poskytuje stipendia černošským studentům na univerzitě v Kapském městě v Jihoafrické republice, tehdy trpící pod apartheidem. Poté se zaměřuje na komunistické země ve střední Evropě, v nichž díky nadaci podporuje opoziční uskupení, včetně Charty 77. V roce 1991 Soros v Praze zakládá Středoevropskou univerzitu (CEU), ale česká vláda se později odmítla podílet na jejím financování. Dnes univerzita sídlí v Budapešti.

Cílem jeho filantropických aktivit je podpora otevřené společnosti založené na respektu k lidským právům, transparentní veřejné správě a vládě práva. Jeho peníze tak po nemalých částkách míří na charitu, slouží k podpoře lidských práv či k financování projektů v zemích třetího světa. V České republice jeho peníze prostřednictvím grantů rozděluje Open Society Fund Praha. Dlouhodobě Soros pracuje na zlepšení postavení Romů. Spolufinancuje například Dekádu romské inkluze 2005-2015.

Spolu s Radou Evropy podniká kroky k založení Evropského romského institutu (ERI). Ten by měl mít podle něj vzdělávací funkci a připomínat dědictví Romů. Svou činností by měl institut usilovat o vzdělávání širší veřejnosti ohledně bohatosti a velikosti kultury Romů i jejich úspěchů. Z institucionálního hlediska by měl institut fungovat jakožto politický poradce Rady Evropy a členských států ve snaze o ustavení partnerského vztahu s podobnými místy po celém světě. Pojem ERI bývá v poslední době hodně skloňován, má své příznivce i odpůrce. S ostrou kritikou přišel například profesor romistiky na univerzitě v Manchesteru Yaron Matras.

George Soros je potřetí ženatý, v roce 2013 si vzal o 40 let mladší konzultantku v oblasti vzdělávání a zdravotní péče. Celkem má 5 dětí. Časopis Forbes odhaduje jeho jmění na 24 miliard dolarů. Je také minoritním vlastníkem fotbalového klubu Manchester United. Z chudého mladíka se stala nakonec investorská elita a filantrop, který je i ve svém věku neustále aktivní a s oblibou komentuje vše od politiky až po finanční trhy.

Přečteno: 819x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soros George, Open Society Foundations, Open Society Fund Praha, DotaceHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo