romea - logo
12. srpna 2022 (pátek)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Hádky a křik v EP kvůli Romům a jejich sčítání v Itálii. Járóka vyjádřila pochopení, Soraya Post vyzvala k ukončení lovu na Romy

8.7.2018 20:10
Lívia Járóka (Evropská lidová strana), Soraya Post (S&D), Romeo Franz (Zelení) a Mario Borghezio z italské Ligy (FOTO: repro EP, koláž Romea.cz)
Lívia Járóka (Evropská lidová strana), Soraya Post (S&D), Romeo Franz (Zelení) a Mario Borghezio z italské Ligy (FOTO: repro EP, koláž Romea.cz)

Evropský parlament (EP) zažil minulý týden bouřlivou debatu k posledním protiromským vyjádřením ministra vnitra Itálie Mattea Salviniho. Ten oznámil, že plánuje sčítání Romů a deportaci těch bez dokumentů. Salviniho tvrdě kritizovali především europoslanci ze Skupiny progresivní aliance socialistů a demokratů (S&D), Zelení a další frakce v EP. Naopak podporu Salvinimu vyjádřili poslanci Evropské lidové strany, Skupina Evropských konzervativci a reformistú a samozřejmě Salviniho "mateřská" Skupina Evropa národů a svobody.

Salvini navrhl sčítání deportace Romů, kteří kteří nemají patřičné dokumenty v polovině června. Ještě před tím prosadil tvrdou linii proti lodím, které ve středozemním moři zachránily několik stovek migrantů. Salvini v Itálii vede krajně pravicovou stranu Liga, která dříve byla spíše marginální stranou, ale v březnových volbách jí dalo hlas 17 procent voličů. Svůj volební úspěch Liga postavila na silné protiimigrační a rasistické rétorice.

V diskuzi na půdě EP vystoupilo téměř 30 europoslanců, většina z nich byla italských. Do debaty se zapojili také romské europoslankyně Lívia Járóka a Soraya Post a romský europoslanec Romeo Franz. Nevystoupil v ní žádný český europoslanec, stanovisko Evropské komise tlumočila komisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost žen a mužů Věra Jourová.

"Odsuzuji každý čin, projev, záměr - přímý či nepřímý - který se negativně dotkne mého národa, Romů," uvedla na úvod stanoviska Evropské lidové strany Lívia Járóka. Dále však pro Salviniho jednání vyjádřila určité pochopení. "Podle posledních zpráv jsou vyjádření a návrhy pana Salviniho na sčítání Romů zdůvodněny tím, že chce zjistit, jak byly využity evropské finanční prostředky a také chce zjistit jaké jsou podmínky v romských táborech," uvedla Járóka. "V tomto ohledu jsou Salviniho vyjádření zčásti pravdivá, protože je nutné zjistit, zda využití fondů EU vedlo ke zlepšení situace Romů, či nikoliv," dodala romská europoslankyně Lívia Járóka z maďarského FIDESZu Viktora Orbána.

VIDEO

 

 

Další romská europoslankyně Soraya Post s Járókou nesouhlasila. "Milá Lívie, velmi si mě zklamala, ale nebudu se k tomu vyjadřovat," reagovala Post ze skupiny S&D. "Salvini nám ukázal, co můžeme očekávat od populistické a krajně pravicové vlády: absolutně žádný respekt vůči vnitrostátnímu nebo evropskému právu. Takové vlády říkají ne lidem v nouzi a nechávají je, aby zemřeli v moři. Takové vlády chtějí registrovat Romy, aby je mohli deportovat. Takové vlády napadají, kriminalizují a vylučují ty, kteří se nehodí do jejich úzkoprsé rasové představy," pokračovala Post.

"Žádám nacionalisty, krajní pravici, aby se začali chovat jako lidské bytosti a přestali Romy lovit, jako by to byla nějaká zvěř," zakončila svůj emotivní projev Soraya Post, Romka  ze Švédska.

VIDEO

 

 

Tvrdě se proti Matteo Salvinimu a jeho politice vymezila poslanecká frakce Zelených. "Tato sněmovna už před deseti lety jasně uvedla, že vytváření databáze Romů v Itálii je protiprávní a tato praxe nemůže být tolerována," uvedl romský europoslanec z Německa Romeo Franz.

VIDEO

 

 

"Pane Salvini, kriminalizujte celou jednu menšinu v Evropě. Podporujete nenávist a rasismus. Chcete, aby se v Itálii staly stejné pogromy jako na Ukrajině? Pane Salvini, chcete mít romskou krev na svých rukou," ptal se Franz. "Jsem Sinti Rom a moje rodina přežila holokaust. Jsem zde, abych vám řekl, že pro rasismus a nacionální socialismus není v Evropě prostor," řekl v projevu Romeo Franz.

Další europoslanci dokonce žádali Salviniho, aby odstoupil, protože se dopouští trestných činů. Celá řada poslanců připomínala Salvinimu italskou fašistickou minulost. "Je čas si připomenout tragické evropské dějiny. Naposledy byly přijaty zákony proti Romům v roce 1938 za vlády Mussolinyho," uvedla  Ana Gomesová (S&D). "Salvini musí být v Itálii postaven před soud kvůli podněcování k nenávisti a rasové diskriminaci. Musíme zastavit fašistu Salviniho," dodala Gomesová, europoslankyně z Portugalska.

Ana Gomesová: "Salvini musí být v Itálii postaven před soud kvůli podněcování k nenávisti a rasové diskriminaci. Musíme zastavit fašistu Salviniho."

Především europoslanci ze skupiny Evropa národů a svobody, ve které jsou sdruženy nenávistné a populistické strany z celé Evropy, argumentovali tím, že Salviniho si zvolili italští občané a ti si politiku, kterou ministr vnitra prosazuje, přejí. "Jsme už unaveni ze lží o ministru Salvinim a útoků na něho. Nejsme rasisté, chceme pro Itálii pouze bezpečnost, respekt k zákonům, spravedlnost, a proto pro nás občané Itálie hlasovali," řekla v debatě Mara Bizzotto, italská poslankyně zvolená za Ligu.

"Přečtěte si noviny, sledujte televizi a každý den uvidíte zprávy o problémech způsobených Romy. Zeptejte se policie, starostů, občanů, kteří mají tu smůlu, že musí žít vedle romských táborů. Italové jsou unavení z toho, že Evropa dává Romům miliony eur na integraci a nic se neděje," pokračovala Bizzotto. Soraya Post pak označila její vystoupení za rasistické a xenofobní.

Elisabetta Gardiniová (Evropská lidová strana), podle které levice zneužila debatu, zaútočila na bývalou ministryni italské vlády pro integraci a současnou europoslankyni Cécile Kyenge. "Říkáte, že jsme rasisté, ale vy jste se nenarodila v Itálii a můžete tady zastupovat Itálii, jak to je tedy možné," křičela Gardiniová na bývalou ministryni.

Hádka se strhla i po slovech člena italské Ligy Maria Borghezia. "Když policie zadrží Romy při páchání trestného činu, tak ti lidé nejsou schopni uvést svou adresu. Romové stejně jako ostatní Italové musí dodržovat zákony, jinak by to byla diskriminace ostatních občanů," uvedl Borghezi, který pak na své odpůrce i přes vypnutý mikrofon křičel, že kritika Salviniho je jen levicová propaganda.

Na závěr celé vyhrocené debaty vystoupila eurokomisařka Věra Jourová. "Já se přiznám, že když jsem poprvé slyšela ten výrok o sčítání Romů, tedy sčítání lidí na principu rasy, tak to se mnou osobně otřáslo a začala jsem zjišťovat, jak se ty věci staly, co se dá dál očekávat, jakým způsobem bude probíhat další vývoj. Samozřejmě, že musím také brát v úvahu a reagovat na řadu zpráv a mailů, které dostávám od lidí, kteří jsou velmi znepokojeni v Itálii, a nejsou to jenom Romové, kterých se takovéto výroky mohou týkat," uvedla Jourová.

"Chceme dobrou spolupráci s italskou vládou, je to vláda, která vzešla ze svobodných voleb. Myslím si, že dobrá spolupráce a dialog a pokrok ve věci integrace Romů může pomoct Romům samotným," pokračovala.

"Já jsem si nedávno studovala dokumenty, které se vztahovaly ke konferenci ve Wannsee , kde šlo o pokračování praxe norimberských zákonů, kde šlo taky o sčítání lidí na rasovém původu. Nemám ráda historické paralely, ale musím říct, že tady se nabízí, abychom si připomněli, že toto jsme už v Evropě měli, že si zahráváme s ohněm, pokud necháme tyto věci běžet svým životem. Ať už je to kdekoliv v Evropě, nesmí se stát, že budeme relativizovat základní hodnoty, že budeme dávat průchod nenávisti. Myslím, že je to apel na nás všechny. Prosím zastavme to včas," uvedla na závěr celé debaty v EP eurokomisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost žen a mužů Věra Jourová.

Přečteno: 2392x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Itálie, Evropský parlament, Rasismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo