romea - logo
22. listopadu 2019 (pátek)
svátek má Cecílie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Historička: Mezi hrdiny Slovenského národního povstání patří i Romové

30.8.2017 10:43
Anton Facuna - americký zpravodajec a hrdina Slovenského národního povstání (Koláž: Romea.cz)
Anton Facuna - americký zpravodajec a hrdina Slovenského národního povstání (Koláž: Romea.cz)

Výročí Slovenského národního povstání (SNP) je příležitostí připomenout akce těch, kteří riskovali a obětovali svůj život v boji za svobodu a demokracii. Píše slovenská tisková agentura TASR a cituje historičku a etnoložku Zuzanu Kumanovou, která připomíná romské hrdiny SNP, například Antona Facunu.

Husarské kousky Antona Facuny

Od října 1941 působil rodák ze Sklabine ve slovenské armádě, sloužil v ružomberském dělostřeleckém pluku a spolu s ním se podílel na bojích na východní frontě.

"Po návratu na Slovensko v prosinci 1943 byl odvelen do technické brigády v Itálii. Tam však přeběhl k partyzánské skupině Rinoldo, která působila v regionu Perugia," uvedla historička pro TASR.

Aktivně bojoval v SNP na jaře 1944. V Římě kontaktoval československou vojenskou misi a jako tlumočník přišel na povstalecké území s americkou výsadkovou jednotkou. Byl vyškoleným specialistou amerického Úřadu strategických služeb (Office of Strategic Services, OSS), předchůdce dnešní CIA, pro zvláštní operace.

"Byl zařazený do skupiny Day jako průvodce a pomocník pod krycím jménem Anton Novák," řekla Kumanová. Spolu s pěti americkými kolegy ho vysadila na letišti Tri Duby americká “létající pevnost“ B-17. Následoval přesun do Bratislavy, kde Facuna učil slovenské důstojníky zacházet s americkými zbraněmi.

Během povstání kolovali o husarských kouscích Facuny doslova legendy. Němci dokonce na jeho hlavu vypsali odměnu.

"Po válce získala Facuna československou medaili za účast na SNP a uznání americké vlády," dodal historička. Stal se prvním předsedou Zväzu Cigánov-Romov na Slovensku a pracoval na romsko-slovenském slovníku. Dokončit ho však nestihl, v roce 1980 zemřel.

Oračko - Romský velitel skupiny

Historička Zuzana Kumanová připomněla, že ústní svědectví z předchozích desetiletí zmiňují dokonce samostatnou partyzánskou skupinu, kterou měla řídit Rom - partizán Oračko.

Přišel z Chmeľova a právě kolem vesnice měl operovat se svou skupinou. "Toto téma však nebylo dostatečně zpracováno a vyžadovalo by hlubší archivní výzkum," dodala Kumanová, která odhaduje, že zhruba 1400 Romů při SNP přišlo o život. Připomněla, že po vypuknutí povstání Němci zintenzívnili represi proti romské populaci.

"Důvodem bylo nejen aktivní zapojení Romů mezi partyzány, ale i obvinění z pomoci a spolupráce s odbojem," uvedla Kumanová.

Od srpna letošního roku připomíná aktivní účast Romů během SNP pamětní deska v Muzeu SNP v Banské Bystrici.

Přečteno: 2384x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovenské národní povstání, Slovensko, Osobnosti, Druhá světová válka, Nacismus, FašismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo