Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Historička: Mezi hrdiny Slovenského národního povstání patří i Romové

30. srpna 2017
Čtení na 2 minuty

Výročí Slovenského národního povstání (SNP) je příležitostí připomenout akce těch, kteří riskovali a obětovali svůj život v boji za svobodu a demokracii. Píše slovenská tisková agentura TASR a cituje historičku a etnoložku Zuzanu Kumanovou, která připomíná romské hrdiny SNP, například Antona Facunu.

Husarské kousky Antona Facuny

Od října 1941 působil rodák ze Sklabine ve slovenské armádě, sloužil v ružomberském dělostřeleckém pluku a spolu s ním se podílel na bojích na východní frontě.

“Po návratu na Slovensko v prosinci 1943 byl odvelen do technické brigády v Itálii. Tam však přeběhl k partyzánské skupině Rinoldo, která působila v regionu Perugia,” uvedla historička pro TASR.

Aktivně bojoval v SNP na jaře 1944. V Římě kontaktoval československou vojenskou misi a jako tlumočník přišel na povstalecké území s americkou výsadkovou jednotkou. Byl vyškoleným specialistou amerického Úřadu strategických služeb (Office of Strategic Services, OSS), předchůdce dnešní CIA, pro zvláštní operace.

“Byl zařazený do skupiny Day jako průvodce a pomocník pod krycím jménem Anton Novák,” řekla Kumanová. Spolu s pěti americkými kolegy ho vysadila na letišti Tri Duby americká “létající pevnost“ B-17. Následoval přesun do Bratislavy, kde Facuna učil slovenské důstojníky zacházet s americkými zbraněmi.

Během povstání kolovali o husarských kouscích Facuny doslova legendy. Němci dokonce na jeho hlavu vypsali odměnu.

“Po válce získala Facuna československou medaili za účast na SNP a uznání americké vlády,” dodal historička. Stal se prvním předsedou Zväzu Cigánov-Romov na Slovensku a pracoval na romsko-slovenském slovníku. Dokončit ho však nestihl, v roce 1980 zemřel.

Oračko – Romský velitel skupiny

Historička Zuzana Kumanová připomněla, že ústní svědectví z předchozích desetiletí zmiňují dokonce samostatnou partyzánskou skupinu, kterou měla řídit Rom – partizán Oračko.

Přišel z Chmeľova a právě kolem vesnice měl operovat se svou skupinou. “Toto téma však nebylo dostatečně zpracováno a vyžadovalo by hlubší archivní výzkum,” dodala Kumanová, která odhaduje, že zhruba 1400 Romů při SNP přišlo o život. Připomněla, že po vypuknutí povstání Němci zintenzívnili represi proti romské populaci.

“Důvodem bylo nejen aktivní zapojení Romů mezi partyzány, ale i obvinění z pomoci a spolupráce s odbojem,” uvedla Kumanová.

Od srpna letošního roku připomíná aktivní účast Romů během SNP pamětní deska v Muzeu SNP v Banské Bystrici.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon