romea - logo
4. dubna 2020 (sobota)
svátek má Ivana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Historička: Mezi hrdiny Slovenského národního povstání patří i Romové

30.8.2017 10:43
Anton Facuna - americký zpravodajec a hrdina Slovenského národního povstání (Koláž: Romea.cz)
Anton Facuna - americký zpravodajec a hrdina Slovenského národního povstání (Koláž: Romea.cz)

Výročí Slovenského národního povstání (SNP) je příležitostí připomenout akce těch, kteří riskovali a obětovali svůj život v boji za svobodu a demokracii. Píše slovenská tisková agentura TASR a cituje historičku a etnoložku Zuzanu Kumanovou, která připomíná romské hrdiny SNP, například Antona Facunu.

Husarské kousky Antona Facuny

Od října 1941 působil rodák ze Sklabine ve slovenské armádě, sloužil v ružomberském dělostřeleckém pluku a spolu s ním se podílel na bojích na východní frontě.

"Po návratu na Slovensko v prosinci 1943 byl odvelen do technické brigády v Itálii. Tam však přeběhl k partyzánské skupině Rinoldo, která působila v regionu Perugia," uvedla historička pro TASR.

Aktivně bojoval v SNP na jaře 1944. V Římě kontaktoval československou vojenskou misi a jako tlumočník přišel na povstalecké území s americkou výsadkovou jednotkou. Byl vyškoleným specialistou amerického Úřadu strategických služeb (Office of Strategic Services, OSS), předchůdce dnešní CIA, pro zvláštní operace.

"Byl zařazený do skupiny Day jako průvodce a pomocník pod krycím jménem Anton Novák," řekla Kumanová. Spolu s pěti americkými kolegy ho vysadila na letišti Tri Duby americká “létající pevnost“ B-17. Následoval přesun do Bratislavy, kde Facuna učil slovenské důstojníky zacházet s americkými zbraněmi.

Během povstání kolovali o husarských kouscích Facuny doslova legendy. Němci dokonce na jeho hlavu vypsali odměnu.

"Po válce získala Facuna československou medaili za účast na SNP a uznání americké vlády," dodal historička. Stal se prvním předsedou Zväzu Cigánov-Romov na Slovensku a pracoval na romsko-slovenském slovníku. Dokončit ho však nestihl, v roce 1980 zemřel.

Oračko - Romský velitel skupiny

Historička Zuzana Kumanová připomněla, že ústní svědectví z předchozích desetiletí zmiňují dokonce samostatnou partyzánskou skupinu, kterou měla řídit Rom - partizán Oračko.

Přišel z Chmeľova a právě kolem vesnice měl operovat se svou skupinou. "Toto téma však nebylo dostatečně zpracováno a vyžadovalo by hlubší archivní výzkum," dodala Kumanová, která odhaduje, že zhruba 1400 Romů při SNP přišlo o život. Připomněla, že po vypuknutí povstání Němci zintenzívnili represi proti romské populaci.

"Důvodem bylo nejen aktivní zapojení Romů mezi partyzány, ale i obvinění z pomoci a spolupráce s odbojem," uvedla Kumanová.

Od srpna letošního roku připomíná aktivní účast Romů během SNP pamětní deska v Muzeu SNP v Banské Bystrici.

Přečteno: 2463x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovenské národní povstání, Slovensko, Osobnosti, Druhá světová válka, Nacismus, FašismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo