romea - logo
12. července 2020 (neděle)
svátek má Bořek
Loading
rozšířené vyhledávaní

Historička: Mezi hrdiny Slovenského národního povstání patří i Romové

30.8.2017 10:43
Anton Facuna - americký zpravodajec a hrdina Slovenského národního povstání (Koláž: Romea.cz)
Anton Facuna - americký zpravodajec a hrdina Slovenského národního povstání (Koláž: Romea.cz)

Výročí Slovenského národního povstání (SNP) je příležitostí připomenout akce těch, kteří riskovali a obětovali svůj život v boji za svobodu a demokracii. Píše slovenská tisková agentura TASR a cituje historičku a etnoložku Zuzanu Kumanovou, která připomíná romské hrdiny SNP, například Antona Facunu.

Husarské kousky Antona Facuny

Od října 1941 působil rodák ze Sklabine ve slovenské armádě, sloužil v ružomberském dělostřeleckém pluku a spolu s ním se podílel na bojích na východní frontě.

"Po návratu na Slovensko v prosinci 1943 byl odvelen do technické brigády v Itálii. Tam však přeběhl k partyzánské skupině Rinoldo, která působila v regionu Perugia," uvedla historička pro TASR.

Aktivně bojoval v SNP na jaře 1944. V Římě kontaktoval československou vojenskou misi a jako tlumočník přišel na povstalecké území s americkou výsadkovou jednotkou. Byl vyškoleným specialistou amerického Úřadu strategických služeb (Office of Strategic Services, OSS), předchůdce dnešní CIA, pro zvláštní operace.

"Byl zařazený do skupiny Day jako průvodce a pomocník pod krycím jménem Anton Novák," řekla Kumanová. Spolu s pěti americkými kolegy ho vysadila na letišti Tri Duby americká “létající pevnost“ B-17. Následoval přesun do Bratislavy, kde Facuna učil slovenské důstojníky zacházet s americkými zbraněmi.

Během povstání kolovali o husarských kouscích Facuny doslova legendy. Němci dokonce na jeho hlavu vypsali odměnu.

"Po válce získala Facuna československou medaili za účast na SNP a uznání americké vlády," dodal historička. Stal se prvním předsedou Zväzu Cigánov-Romov na Slovensku a pracoval na romsko-slovenském slovníku. Dokončit ho však nestihl, v roce 1980 zemřel.

Oračko - Romský velitel skupiny

Historička Zuzana Kumanová připomněla, že ústní svědectví z předchozích desetiletí zmiňují dokonce samostatnou partyzánskou skupinu, kterou měla řídit Rom - partizán Oračko.

Přišel z Chmeľova a právě kolem vesnice měl operovat se svou skupinou. "Toto téma však nebylo dostatečně zpracováno a vyžadovalo by hlubší archivní výzkum," dodala Kumanová, která odhaduje, že zhruba 1400 Romů při SNP přišlo o život. Připomněla, že po vypuknutí povstání Němci zintenzívnili represi proti romské populaci.

"Důvodem bylo nejen aktivní zapojení Romů mezi partyzány, ale i obvinění z pomoci a spolupráce s odbojem," uvedla Kumanová.

Od srpna letošního roku připomíná aktivní účast Romů během SNP pamětní deska v Muzeu SNP v Banské Bystrici.

Přečteno: 2555x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovenské národní povstání, Slovensko, Osobnosti, Druhá světová válka, Nacismus, FašismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo