romea - logo
4. července 2022 (pondělí)
svátek má Prokop

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Historik Mižigár odsoudil rasistické narážky na Romy bojující na Ukrajině potom, co se objevila zpráva, že Romové ukořistili ruský tank

27.2.2022 18:17
Michal Mižigár (FOTO: Lukáš Houdek)
Michal Mižigár (FOTO: Lukáš Houdek)

Historik romských dějin ve střední Evropě Michal Mižigár odsoudil rasistické vtipy a rasismem zastřené zpravodajství o ukrajinských Romech bojujících proti ruskému agresorovi. Šíří se i na českém internetu poté, co dnes agentura Unian informovala o tom, že v Chersonské oblasti Romové zrekvírovali tank ruských invazních vojsk. Mižigár to řekl v rozhovoru s ČTK.

"To nebyla žádná krádež, ale obrovská odvaha a risk životů své komunity. Myslíte si, že se Rusové za toto nebudou při postupu tamním Romům mstít, když se teď mstí celému státu? I přesto k tomu došlo. Je to hrdinské," uvedl Mižigár a odsoudil neuvědomělý a hluboký rasismus některých komentátorů.

"Na ukrajinské Romy doléhá invaze stejně jako na všechny ostatní. Ovšemže bojují. V uniformě i bez. S kulometem v ruce, molotovem. Tankem. Výpomocí lidem v nouzi, lidem, kteří mají hlad. Jsou to zachisnici stejně jako každý Ukrajinec a Ukrajinka, který dnes brání nejen své domovy a děti, ale i ty svých sousedů," uvedl Mižigár.

Slovo "zachisnik" - "obránce" je odkazem na řeč ukrajinského prezidenta Volodomyra Zelenského z první noci obléhání Kyjeva, kde veřejně odmítl a odsoudil nabídku USA nechat se evakuovat a pronesl slávu ukrajinským obráncům a obránkyním.

"Každý, kdo teď dělá rozdíly mezi lidmi bránícími svou vlast a Evropu, jde na ruku agresorovi," odsoudil rasisty Mižigár. Je podle něj také nutné si uvědomit, že Romové neměli lehký život na Ukrajině ani před invazí, natož po ní. V romských osadách nejsou sklepy, kde by bylo myslitelné se na noc skrýt. "Pogromy byly běžné. To se nezmění, pokud každá hrdinská sabotáž ruského agresora bude v médiích rasisticky stereotypizována jako zlodějství," uzavřel Mižigár.

Ukrajinský soud poslal v červnu 2018 do vazby osm osob, s jednou výjimkou mladistvých, které byly podezřelé z účasti na přepadení romského tábora u Lvova. Jeden Rom byl při tom zavražděn a další čtyři lidé zraněni. Podle policie zadržení účast na akci přiznali. Útok, jenž média připisují málo známé organizaci neonacistické mládeže tehdy vyvolal znepokojení ze vzestupu rasového násilí v zemi.

Přečteno: 4752x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ukrajina, Hrdina, Rusko, Rasismus, Média, Romové, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo