Hitler se před 80 lety dostal k moci díky tomu, že většina Němců mlčela
Berlín, 30.1.2013 15:12, (ROMEA)

Angela Merkelová, německá kancléřka (Zdroj: wikipedia.org)
Nacismus se před 80 lety dostal k moci díky tomu, že většina Němců mlčela. Prohlásila to dnes u příležitosti otevření výstavy k výročí nástupu Adolfa Hitlera a jeho režimu k moci německá kancléřka Angela Merkelová. Tuto zkušenost označila za varování pro současnou generaci a přitom vyzvala k prosazování lidských práv, svobody a demokracie.
"Není to možné říct jinak, než že vzestup nacismu byl umožněn tím, že se na něm podílely elity a části německé společnosti, ale především tím, že velká většina Němců tento vzestup přinejmenším trpěla," uvedla Merkelová. "Pronásledování a zbavování práv, které nakonec vyústily v druhou světovou válku a civilizační zločin jménem šoa (holokaust), byly umožněny jen tím, že se velká většina dívala jinam a mlčela," dodala.
"Pro nás Němce to musí být trvalou připomínkou. Lidská práva nevznikají sama od sebe, svoboda se neubrání sama od sebe a demokracie se nedosáhne sama od sebe. Všechno to, co dělá živoucí společnost, to dělají lidé," apelovala kancléřka v projevu, po němž otevřela výstavu v berlínském dokumentačním centru zločinů nacismu Topografie teroru.
Středisko, které stojí na místě někdejší berlínské centrály gestapa, v expozici na základě dobových fotografií a novinových zpráv mapuje události od jmenování Hitlera říšským kancléřem 30. ledna 1933 po následujícího zhruba půl roku, kdy nacisté získali totální kontrolu nad německou politikou, médii a společností. "Stačilo šest měsíců ke zničení celé té mnohotvárnosti," připomněla Merkelová.
Neradostné výročí nástupu "hnědé diktatury" si dnes připomenou němečtí zákonodárci a nejvyšší ústavní činitelé také na vzpomínkové akci na oběti nacistického režimu ve Spolkové sněmu a dalšími akcemi.
Přečteno: 1178x
Kam dál:
- Mladá Anne Franková popsala nelidskost holokaustu jako málokdo. Její deník byl přeložen do více než 70 jazyků a prodalo se ho přes 30 milionů kusů
- Za vydání tzv. "bible" popíračů holokaustu potvrdil soud v Brně peněžitý trest
- Od vyhlazení Lidic nacisty uplynulo 80 let. Tragickou událost připomene řada akcí, první proběhla v kladenském gymnáziu
- Židovské muzeum vrátilo rodině portréty, o které přišla před 80 lety
- Muzeum romské kultury získalo za publikaci se vzpomínkami pamětníků cenu v Národní soutěži muzeí Gloria musealis
- Romové oslavují Den romského odboje jako připomínku povstání Romů v Osvětimi proti příslušníkům SS
- Miloš Vystrčil: Pieta v Letech u Písku je i výzvou, aby se lidé chovali férově k menšinám
- Historička Kateřina Čapková: Holokaust zahrnuje jak genocidu Židů, tak i genocidu Romů a Sintů
- ŽOFI Z-4515. Vychází první komiks o holokaustu Romů a Sintů v Česku
- Navštívit místo utrpení Romů. ROMEA nabízí workshopy s virtuální realitou tábora v Letech u Písku (nejen) pro školy
- V Českých Budějovicích uctili památku židovských občanů z transportu v roce 1942
- V Terezíně lidé při Dni holokaustu uctili památku obětí čtením jejich jmen
Štítky:
Holocaust, Nacismus, Německo, genocida, koncentrační táborHLAVNÍ ZPRÁVY
