romea - logo
27. června 2022 (pondělí)
svátek má Ladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Hitler se před 80 lety dostal k moci díky tomu, že většina Němců mlčela

Berlín, 30.1.2013 15:12, (ROMEA)
Angela Merkelová, německá kancléřka (Zdroj: wikipedia.org)
Angela Merkelová, německá kancléřka (Zdroj: wikipedia.org)

Nacismus se před 80 lety dostal k moci díky tomu, že většina Němců mlčela. Prohlásila to dnes u příležitosti otevření výstavy k výročí nástupu Adolfa Hitlera a jeho režimu k moci německá kancléřka Angela Merkelová. Tuto zkušenost označila za varování pro současnou generaci a přitom vyzvala k prosazování lidských práv, svobody a demokracie.

"Není to možné říct jinak, než že vzestup nacismu byl umožněn tím, že se na něm podílely elity a části německé společnosti, ale především tím, že velká většina Němců tento vzestup přinejmenším trpěla," uvedla Merkelová. "Pronásledování a zbavování práv, které nakonec vyústily v druhou světovou válku a civilizační zločin jménem šoa (holokaust), byly umožněny jen tím, že se velká většina dívala jinam a mlčela," dodala.

"Pro nás Němce to musí být trvalou připomínkou. Lidská práva nevznikají sama od sebe, svoboda se neubrání sama od sebe a demokracie se nedosáhne sama od sebe. Všechno to, co dělá živoucí společnost, to dělají lidé," apelovala kancléřka v projevu, po němž otevřela výstavu v berlínském dokumentačním centru zločinů nacismu Topografie teroru.

Středisko, které stojí na místě někdejší berlínské centrály gestapa, v expozici na základě dobových fotografií a novinových zpráv mapuje události od jmenování Hitlera říšským kancléřem 30. ledna 1933 po následujícího zhruba půl roku, kdy nacisté získali totální kontrolu nad německou politikou, médii a společností. "Stačilo šest měsíců ke zničení celé té mnohotvárnosti," připomněla Merkelová.

Neradostné výročí nástupu "hnědé diktatury" si dnes připomenou němečtí zákonodárci a nejvyšší ústavní činitelé také na vzpomínkové akci na oběti nacistického režimu ve Spolkové sněmu a dalšími akcemi.

Přečteno: 1178x
 

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Nacismus, Německo, genocida, koncentrační táborHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo