romea - logo
22. ledna 2021 (pátek)
svátek má Slavomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Hoax: George Soros nebyl zatčen a není ve vazbě - a už vůbec ne kvůli zasahování do amerických voleb

4.12.2020 10:39
George Soros (FOTO: ERIAC)
George Soros (FOTO: ERIAC)

Na sociálních sítích se začala šířit informace o tom, že americký miliardář maďarského původu George Soros byl zatčen ve Filadelfii a je držen ve vazbě pro podezření z manipulace s výsledky tamních voleb. Článek obsahuje fotografii údajné Sorosovy obžaloby vydané v Pensylvánii. Není to pravda, jak na své sránce dokládá agentura AFP. Fotografie je zmanipulovaná a mluvčí Sorosovy filantropické organizace zprávu označila za „naprostý nesmysl”.

Původní článek v angličtině nejdříve vyšel 23. listopadu 2020 zde na kanadském webu Conservative Beaver, z něhož byl později stažen. Mezitím se ale informace začala šířit například prostřednictvím jiného článku, který v uplynulých třech dnech sdílely stovky českých uživatelů na Facebooku.

„George Soros byl zatčen a v současné době je držen ve federální vazbě ve Filadelfii,” píše se v tomto příspěvku z 23. listopadu 2020, který sdílelo přes 200 lidí. “Podle neuzavřené obžaloby podané v západním okrese Pensylvánie byl Soros obviněn z řady závažných trestných činů souvisejících s americkými volbami.”

Autor textu dále tvrdí, že Soros před listopadovými volbami v USA spáchal spoustu trestných činů včetně „podvodů, krádeží identity, napomáhání a navádění a poškození počítačů”. Příspěvek uzavírá tím, že „Soros je v současné době vyslýchán FBI” a jediný důvod, proč se o jeho zatčení nemluví, je prý to, že soudce jeho zveřejnění zakázal.


Snímek facebookového postu pořízený 26. listopadu 2020

Článek obsahuje nyní již nefunkční link na fotografii údajného Sorosova obvinění, které měl vydat soud v Pensylvánii. Tento oficiálně vypadající dokument nesoucí miliardářovo jméno se šířil i na Twitteru, například zde.


Snímek dokumentu z Twitteru pořízený 26. listopadu 2020

Žádné z těchto tvrzení se nezakládá na pravdě. Laura Silber, mluvčí Sorosovy nadace Open Society Foundation, AFP v e-mailu z 25. listopadu 2020 sdělila, že údajné Sorosovo zatčení je „naprostý nesmysl”.

Při bližším hledání se podařilo zjistit, že dokument s údajným Sorosovým obviněním byl zmanipulován. Původně se totiž jednalo o federální obvinění šesti osob ruské národnosti z kybernetických zločinů, jak vyplývá z tohoto dokumentu na stránkách amerického Ministerstva spravedlnosti. 

Následuje srovnání falešného Sorosova obvinění (vlevo) s původním dokumentem ze stránky Ministerstva spravedlnosti USA (vpravo):


Screenshot comparison of the indictment seen in the hoax article (L) and the original Justice Department indictment (R)

Ministerstvo spravedlnosti USA zveřejnilo původní obvinění 19. října 2020 v tomto prohlášení začínajícím slovy: „Šest důstojníků ruské vojenské rozvědky GRU bylo obviněno v souvislosti s celosvětovým šířením škodlivého softwaru a dalšími záškodnickými akcemi v kyberprostoru.” 

O tom, že bylo obvinění zmanipulované, již psala i další média, například FactCheck.orgUSA TodayPhiladelphia Inquirer či PolitiFact.

Soros, miliardář maďarského původu známý pro svou filantropii, je již dlouho terčem ultrapravicových a antisemitských konspiračních teorií. AFP o některých z nich psala anglicky zdezde či zde, česky pak zde. Nepravdivé informace šířené o amerických volbách jsme vyvraceli například zdezdezde či zde.

fk, Agentura AFP
Přečteno: 583x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soros George, OSF, Hoax, dezinformace, Antisemitismus



HLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky







..
romea - logo