romea - logo
6. dubna 2020 (pondělí)
svátek má Vendula
Loading
rozšířené vyhledávaní

HOAX: Ve švédsku prý zákázali vánoční osvětlení kvůli muslimům. Mají ničit i vánoční stromky.

2.12.2017 13:12
Zdobení vánočních stromečků v obchodním centru City Mall v Káhiře
Zdobení vánočních stromečků v obchodním centru City Mall v Káhiře

S blížícími se Vánocemi se po internetu opět začaly šířit hoaxy o tom, že ve Švédsku zakazují vánoční osvětlení na požadavek muslimů. Tyto hoaxy se šíří po celé Evropě i v USA s tvrzeními, že jde o útok na naše křesťanské hodnoty a tradice. Objevilo se dokonce video, na kterém prý muslimové zaútočili na vánoční stromek ve Švédsku. Ve skutečnosti jde přitom o tradici, kdy se na konci vánočních prázdnin ze stromečků sundavají poslední dárky a rozdávají se dětem. Na hoax upozornil také server HATE FREE.

Falešná zpráva o zákazu vánočních osvětlení vyšla z článku švédské televize SVT. Podle ní švédská transportní agentura Trafikverket, která se stará o dopravní cesty, nepovolí tento rok vánoční světla na svých sloupech veřejného osvětlení. Společnost ovšem své rozhodnutí zdůvodňuje tím, že dle zákona nemají povolení poskytnout svoji elektřinu dalším stranám a dále hraje roli otázka bezpečnosti. V původním článku tedy žádná zmínka o souvislostech s muslimy nebyla.

Sama zmiňovaná švédská televize poté, co se spustila lavina se šířením hoaxu, přidala do článku aktualizaci, ve které uvádí, že daný článek byl sdílen v jiných zemích v naprosto nesprávném kontextu.

Druhým hoaxem je video, ve kterém mají muslimové útočit na vánoční stromek v obchodním centru Mall Of Arabia v Káhiře v Egyptě. Má jít však o tradici, kdy jsou v době konce prázdnin sundány ze stromečku poslední dárky a rozdány mezi děti. Strom je upraven tak, aby se po něm dalo lézt, což dokládá i to, že se na záznamu nijak nehroutí či neničí. Pokud by se jednalo o útok na strom, byl by s největší pravděpodobností Poničen.

Vánoce se pravidelně slaví v mnohých z arabských zemí. Server Steemit tradici doložil videem z obchodního centra Mall v iráckém městě Duhok. I o tomto videu bylo tvrzeno, že jde o útok kurdských muslimů na vánoční strom. Na videu je však jasně vidět, že vánoční strom je pro mladíky připravený, aby z něj sundali dárky.

Přečteno: 2578x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hoax, muslimové, Vánoce, ŠvédskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo