romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

HOAX: Ve švédsku prý zákázali vánoční osvětlení kvůli muslimům. Mají ničit i vánoční stromky.

2.12.2017 13:12
Zdobení vánočních stromečků v obchodním centru City Mall v Káhiře
Zdobení vánočních stromečků v obchodním centru City Mall v Káhiře

S blížícími se Vánocemi se po internetu opět začaly šířit hoaxy o tom, že ve Švédsku zakazují vánoční osvětlení na požadavek muslimů. Tyto hoaxy se šíří po celé Evropě i v USA s tvrzeními, že jde o útok na naše křesťanské hodnoty a tradice. Objevilo se dokonce video, na kterém prý muslimové zaútočili na vánoční stromek ve Švédsku. Ve skutečnosti jde přitom o tradici, kdy se na konci vánočních prázdnin ze stromečků sundavají poslední dárky a rozdávají se dětem. Na hoax upozornil také server HATE FREE.

Falešná zpráva o zákazu vánočních osvětlení vyšla z článku švédské televize SVT. Podle ní švédská transportní agentura Trafikverket, která se stará o dopravní cesty, nepovolí tento rok vánoční světla na svých sloupech veřejného osvětlení. Společnost ovšem své rozhodnutí zdůvodňuje tím, že dle zákona nemají povolení poskytnout svoji elektřinu dalším stranám a dále hraje roli otázka bezpečnosti. V původním článku tedy žádná zmínka o souvislostech s muslimy nebyla.

Sama zmiňovaná švédská televize poté, co se spustila lavina se šířením hoaxu, přidala do článku aktualizaci, ve které uvádí, že daný článek byl sdílen v jiných zemích v naprosto nesprávném kontextu.

Druhým hoaxem je video, ve kterém mají muslimové útočit na vánoční stromek v obchodním centru Mall Of Arabia v Káhiře v Egyptě. Má jít však o tradici, kdy jsou v době konce prázdnin sundány ze stromečku poslední dárky a rozdány mezi děti. Strom je upraven tak, aby se po něm dalo lézt, což dokládá i to, že se na záznamu nijak nehroutí či neničí. Pokud by se jednalo o útok na strom, byl by s největší pravděpodobností Poničen.

Vánoce se pravidelně slaví v mnohých z arabských zemí. Server Steemit tradici doložil videem z obchodního centra Mall v iráckém městě Duhok. I o tomto videu bylo tvrzeno, že jde o útok kurdských muslimů na vánoční strom. Na videu je však jasně vidět, že vánoční strom je pro mladíky připravený, aby z něj sundali dárky.

Přečteno: 2714x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hoax, muslimové, Vánoce, ŠvédskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo