romea - logo
16. prosince 2019 (pondělí)
svátek má Albína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Hollande přiznal podíl Francie na pronásledování Romů za války

31.10.2016 10:53
François Hollande (FOTO: Matthieu Riegler, Wikimedia Commons)
François Hollande (FOTO: Matthieu Riegler, Wikimedia Commons)

Francouzský prezident François Hollande dnes jako první hlava státu přiznal podíl své země na pronásledování Romů za druhé světové války. Při návštěvě bývalého internačního tábora prezident řekl, že země se stávají lepšími, když uznají své chyby.

"Nadešel čas a musíme říct pravdu... Republika uznává utrpení kočovníků, kteří byli internováni, a přiznává, že její podíl byl značný," řekl Hollande v bývalém internačním táboře Montreuil-Bellay na západě Francie. "Země je vždy lepší, když si přizná svou historii a nabídne místo všem svým občanům," citovala jej agentura AP.

Režim Francouzského státu se sídlem ve Vichy, který ve 40. letech spolupracoval s nacistickým Německem, pomáhal při deportaci desetitisíců Židů do koncentračních táborů a poslal tisíce Romů do internačních táborů.

Táborů pro takzvané kočovníky bylo po celé Francii více než 30 a v letech 1940 až 1946 v nich zahynulo až 6500 lidí. Poslední vězni se z táborů dostali až téměř dva roky po skončení okupace Francie.

Podíl Francie na židovském holokaustu přiznal až v roce 1995 prezident Jacques Chirac.

Ve Francii žili kočovníci známí jako "gens du voyage" po staletí a v zemi požívají dokonce zvláštní úřední status. Sami sebe považují za odlišné od Romů, kteří do Francie před časem začali přijíždět z Bulharska a Rumunska a v okolí francouzských měst vytvářeli tábořiště. Diskriminaci ale čelí stejně obě skupiny, upozornila agentura AP.

Přečteno: 3860x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Francie, François Hollande, Holocaust, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo