romea - logo
25. září 2020 (pátek)
svátek má Zlata

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Hollande přiznal podíl Francie na pronásledování Romů za války

31.10.2016 10:53
François Hollande (FOTO: Matthieu Riegler, Wikimedia Commons)
François Hollande (FOTO: Matthieu Riegler, Wikimedia Commons)

Francouzský prezident François Hollande dnes jako první hlava státu přiznal podíl své země na pronásledování Romů za druhé světové války. Při návštěvě bývalého internačního tábora prezident řekl, že země se stávají lepšími, když uznají své chyby.

"Nadešel čas a musíme říct pravdu... Republika uznává utrpení kočovníků, kteří byli internováni, a přiznává, že její podíl byl značný," řekl Hollande v bývalém internačním táboře Montreuil-Bellay na západě Francie. "Země je vždy lepší, když si přizná svou historii a nabídne místo všem svým občanům," citovala jej agentura AP.

Režim Francouzského státu se sídlem ve Vichy, který ve 40. letech spolupracoval s nacistickým Německem, pomáhal při deportaci desetitisíců Židů do koncentračních táborů a poslal tisíce Romů do internačních táborů.

Táborů pro takzvané kočovníky bylo po celé Francii více než 30 a v letech 1940 až 1946 v nich zahynulo až 6500 lidí. Poslední vězni se z táborů dostali až téměř dva roky po skončení okupace Francie.

Podíl Francie na židovském holokaustu přiznal až v roce 1995 prezident Jacques Chirac.

Ve Francii žili kočovníci známí jako "gens du voyage" po staletí a v zemi požívají dokonce zvláštní úřední status. Sami sebe považují za odlišné od Romů, kteří do Francie před časem začali přijíždět z Bulharska a Rumunska a v okolí francouzských měst vytvářeli tábořiště. Diskriminaci ale čelí stejně obě skupiny, upozornila agentura AP.

Přečteno: 3903x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Francie, François Hollande, Holocaust, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo