romea - logo
23. května 2022 (pondělí)
svátek má Vladimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Odškodnění za hysterii kolem romských blonďatých dětí. Rodina chlapce získala přes 1,6 milionu korun

20.10.2015 19:24
Policejní stanice v irském městě Athlone, kde byl romské rodině bezdůvodně odebrán dvouletý blonďatý chlapec (FOTO: Google Maps)
Policejní stanice v irském městě Athlone, kde byl romské rodině bezdůvodně odebrán dvouletý blonďatý chlapec (FOTO: Google Maps)

Odškodné přes 1,6 milionu korun (60 tisíc Euro) získala rodina blonďatého romského chlapce v Irsku za to, že ho v říjnu 2013 úřady bezdůvodně odebraly z rodiny, protože si myslely, že není biologický syn svých rodičů. Úřady tak reagovaly na hysterii, kterou vyvolala světová média, potom co byla objevena blonďatá holčička v romské rodině v Řecku.

Soudce Paul McDermott podle serveru Irish Times poznamenal, že dítě sice utrpělo trauma, když bylo na jeden den odebráno z rodiny, ale zážitek na něj neměl trvalejší vliv. Soudce navrhl vyplatit odškodné 60 tisíc Euro, které podle něj odpovídá újmě, kterou dnes čtyřletý chlapec utrpěl. Ten se společně se svými rodiči zúčastnil pondělního soudu. Rodina také nebude muset platit žádné soudní výdaje.

Tehdy dvouletý chlapec byl z rodiny odebrán v říjnu 2013. Rodině byl vrácen druhý den, kdy testy DNA prokázaly, že je jejich pravým synem. V té době to nebyl jediný přehmat úřadů. Policie v Dublinu odebrala například dalšímu romskému páru i sedmiletou blonďatou holčičku. Prý si nebyli jistí, že je opravdu jejich dcerou. I tady testy prokázaly opak a úřady děvče vrátily zpět do rodiny.

V Evropě tehdy vrcholila hysterie vyvolaná nalezením blonďaté dívky jménem Mária ve středním Řecku u romského páru. Testy DNA ukázaly, že řecký pár se za její rodiče pouze vydával. Později se zjistilo, že její matkou je Romka z Bulharska. Dívku v Řecku v roce 2009 rodiče opustili, protože neměli peníze na to, aby se o ni mohli dál starat. Řecký pár, který dívku čtyři roky vychovával, skončil ve vazbě kvůli obvinění z únosu a falšování dokumentů.

Přečteno: 1942x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Irsko, hysterie, Policie, Soud, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo